Ko urejamo sobo, ki si jo delita dva šolarja, namenimo posebno pozornost izvirni in praktični razporeditvi pohištva, izboru pisalne mize in organizaciji v predalih, omarah in na policah.
Ker mora otroška soba zadostiti raznolikim potrebam njihovih uporabnikov, imejmo pri urejanju prostora v mislih, da je ta hkrati spalnica in igralnica, z leti pa vse bolj tudi delovni prostor.
Pri urejanju prostora skušajmo ne le s pohištvom, pač pa tudi z dekorjem poudariti spalni, delovni in igralni kotiček.

Prostorska stiska prinaša izvirne rešitve
Če smo v prostorski stiski, ker urejamo za dva otroka, premislimo o prerazporeditvi postelje. Ena od možnosti je, da postelji, ki sta ju otroka prerasla, nadomestimo s pogradom. Druga rešitev je postelja, ki v predalu skriva dodatno ležišče za drugega otroka.
Natančno premislimo, ali se lahko znebimo katerega od kosov pohištva, ki zaseda prostor na tleh. Morda se znebimo kakšnega od prostostoječih predalnikov ali komode. Dodatne predale lahko namestimo denimo pod ležišče. Nepotrebne ali sezonske reči pa spravimo v klet ali v kak drug prostor.
S takšnimi rešitvami bomo prihranili prostor in povečali možnosti za potrebno dodatno opremo.
Pisalna miza - središče delovnega kotička
Ko imamo doma šolarja, je čas, da otroško mizo nadomestimo s pisalno. Pred nakupom natančno izmerimo prostor, ki ga bomo namenili pisalni mizi. Miza mora biti dovolj velika, da bo na njej prostor za večji pisalni blok in za računalnik.
Nekateri bomo izbrali daljšo mizo, ki bo hkrati služila obema otrokoma. Drugi bodo raje izbrali dve mizi in ju razporedili po prostoru. Tako otroka pri delu ne bosta motila drug drugega.
Izberimo mizo s predali ali poličkami in otroka navadimo, da bosta reči pospravljala in razporejala na ustrezno mesto. Delovna površina pa bo prosta in pripravljena na ustvarjanje in učenje.
Red in organizacija
Ker bosta imela otroka od sedaj čedalje več obveznosti, je smiselno, da z redom in organizacijo začnemo kar s prvim šolskim dnem. V domačem okolju ustvarimo pogoje, ki bodo otrokom lajšali šolske obveznosti in ju spodbujali k vestnosti in doslednosti.
Ker s šolo čedalje bolj narašča število potrebščin, poskrbimo, da bo na voljo dovolj predalov, v katere bosta lahko spravila zvezke, knjige, pisala, risala in drugo. V učnem kotičku namestimo dodatno polico, kamor bosta shranjevala izposojene knjige in druge potrebščine. Tako bodo reči, ki bodo romale med šolo in domom, zmeraj na vidnem mestu.
Na pisalno mizo ali na steno pritrdimo koledar, na katerem bo otrok označeval tedenske in mesečne obveznosti, ali pa mu boste pri tem pomagali vi. Poskrbimo tudi za desko, kamor bomo pritrjevali sporočila, pomembna obvestila in druge zanimivosti povezane s šolskimi obveznostmi.
Dokler otrok pri obveznostih še ni samostojen, bodo pripomočki tudi vam pomagali k boljši preglednosti in organizaciji.
Namestimo tudi dodatno poličko, na kateri bo prostor za otrokove dosežke: diplome, nagrade, opravljene tečaje, pokale, značke...
Dekoriranje otroške sobe
Če imamo dva otroka, upoštevajmo želje obeh in izpostavimo teme, ki ju zanimajo. Z dekorjem lahko nakažemo, da sta v prostoru otroka z različnimi preferencami in interesi. Denimo dve steni odenemo v najljubši barvi enega otroka in drugi dve v barvi, ki ju izbere drug otrok.
Izberimo teme, ki so primerne otrokovi starosti – in se od pravljičnih junakov čedalje bolj odmikajmo v svet, ki ga bo otrok spoznaval tekom odraščanja.
Vsekakor pa imejmo v mislih, da je otroška soba prostor, ki terja nenehno pozornost. Odraščajoče osebe se namreč spreminjajo, z njimi pa tudi njihove potrebe, želje in okusi. Zato je tako pri dekoriranju kot tudi pri izboru pohištva smiselno imeti v mislih, da rešitev nikoli ni dokončna.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV