Jaz spim, ti ne moreš ...
Ker je spanje osnova za človekovo normalno delovanje, je še kako pomembno, da mu ljudje posvetimo dovolj pozornosti. Pri tem nikakor ni zanemarljivo, da so naše potrebe glede spanja zelo raznovrstne.
Verjetno nas je kar nekaj, ki prav dobro poznamo nočne neprijetnosti, kadar kdo v naši neposredni bližini smrči, škripa z zobmi, kriči v sanjah, ali pa namesto da bi spal, gleda tv ali bere knjigo.
Kadar so pogledi na uresničevanje temeljne potrebe po počitku partnerjev ali otrok, ki delijo sobo, zelo različni, se osredotočimo na bistveni namen spalnice. Če drug drugemu kratimo spanec, smo drug na drugega tudi upravičeno jezni.
A po drugi strani prav dobro vemo, da si tega zares ne gre očitati, saj v stanju trdnega spanca ne moremo upravljati s svojim telesom. Po drugi strani je lahko partner ali partnerka popolnoma buden oziroma budna in želi do konca pogledati film, medtem ko nas že globoko vleče v spanec ...
Da bi prekinili nočno moro in končno tudi sami prišli do še kako potrebnega počitka, se je o spalnih navadah smiselno pogovoriti z osebo, s katero si delimo sobo in posteljo.
Dogovori, ki lahko spremenijo življenje

Dejavnosti lahko zato ločimo na tiste, ki jih lahko mirno opravimo zunaj spalnice, če te drugemu preprečujejo miren in kakovosten spanec. Če je to le mogoče, naj spalnica ne bo prostor za večerno in nočno gledanje televizije.
Prav tako se zedinimo glede prebiranja knjig, kajti prižgana luč, lahko drugemu kali spanec. Odpovejmo se branju v spalnici, če bomo s tem drugemu pričarali tišino in mir, ki sta zanj nujna spremljevalca nočnega počitka.
Kadar so želje in potrebe zares tako raznolike in partnerja iz različnih razlogov ne moreta najti kompromisa, naj vas nikar ne bo strah kdaj prenočiti na zofi v dnevnem prostoru. Spočiti in z nasmeškom na ustih lahko partnerjevo roko že navsezgodaj zjutraj poiščete med toplimi rjuhami. Prav gotovo bo vašega tesnega objema veliko bolj vesel, kot bi bil nočnega drezanja med rebra.
Prostor miru in počitka
Poleg dogovora o uporabi spalnice, ki ga sklenemo s tistim, s katerim delimo sobo, je v spalnici smiselno poskrbeti tudi za primerno vzdušje, ki nam bo zagotovilo zaželeni počitek.

Tudi pri drugih spoštujmo potrebo po miru, zato nikar ne loputajmo z vrati in prižigajmo luči v sobi, kjer drugi spi. S tem, ko mu/ji privoščimo zdrav spanec, izrazimo tudi spoštovanje do njega samega. V bližini postelje namestimo bledo luč, s katero bomo drugega manj motili, če bi jo bilo treba sredi noči prižgati.
Za stene, posteljnino in za preproge skušajmo najti barve, materiale in vzorce, ki bodo po godu obema. Pri tem spet imejmo v mislih, da nas morajo odvesti v spanec in nikakor ne držati budnih. Prav tako se skušajmo izogniti motivom, ki so zelo pripovedni, zgovorni...

Spalnica - sanjski prostor
Da bi si zares odpočili, moramo možgane izklopiti in napolniti z novimi močmi. Po drugi strani pa je spalnica tisti prostor, kjer se v miru in tišini lahko rojevajo sanje o novem dnevu, kjer se lahko prepustimo spominom o preteklih in prihodnjih potovanjih, o nam ljubih osebah.
Zato nikar ne zanemarjajmo sanjskih svetov, saj so za vsakega od nas lahko tako resnični kot tisti svetovi, ki nam prihajajo nasproti na ulici, v službi, na tržnici itd. Pri tem je najpomembneje, da je svet, v katerega pod večer vstopamo iz postelje, v celoti naš in ga lahko načrtujemo in kreiramo tako, kot si želimo le mi sami.
Sprostite vse tiste ovire, ki vam čez dan onemogočajo sanje in v vaši spalnici mirno odplujte sanjam naproti!

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV