Perite na nižji temperaturi
Preden oblačila vstavite v pralni stroj, izpraznite vse žepe ter zaprite vse zadrge in gumbe. V kolikor se ne morete odločiti med dvema programoma pranja, vedite, da bombažnih oblačil, ki niso zelo umazana, ni potrebno prati na temperaturi, ki je višja od 40 stopinj Celzija. Na 90 stopinjah z močno centrifugo perite le zelo umazana oblačila, posteljnino, brisače in spodnje perilo.
Nove stvari perite ročno
Če niste prepričani, ali bo novo oblačilo pri prvem pranju spustilo barvo, ga prvič operite ročno v mlačni vodi. Počakajte, da se detergent v vodi popolnoma raztopi, nato pa vodi dodajte oblačilo. Če za pranje uporabljate ščetke, uporabljajte le mehke, da ne bi poškodovali tkanine.
Previdno z belilom
Preden se odločite uporabiti neko belilno sredstvo, natančno preberite oznake na etiketi. S tem boste namreč ugotovili, ali je sredstvo namenjeno materialu, iz katerega je vaše oblačilo. Pozorno preberite tudi navodila na belilu, upoštevajte predpisano razmerje in postopek, saj boste v nasprotnem naredili več škode kot koristi.
Oblačil ne sušite na soncu
Izogibajte se sušenju oblačil na soncu, saj bodo le-ta sčasoma zbledela. Če nimate druge izbire, jih pred tem obrnite. Ščipalke vedno namestite na skrite dele oblačil, kot so robovi ali pasovi hlač. Po sušenju ščipalke odstranite z vrvi, da se na njih ne bi nabiral prah, ki bi kasneje umazal oprana oblačila.
Pripravite oblačila za likanje
Preden začnete z likanjem, pripravite oblačila tako, da jih boste likali po želenem vrstnem redu. Najprej tista, ki jih likate na najnižji temperaturi, na koncu pa oblačila, ki jih likate na najvišji temperaturi. Brisač ter oblačil in posteljnine iz frotirja ne likajte, saj bodo izgubila mehkobo.
Če likate občutljive tkanine, kot so žamet, svila ali viskoza, vedno likajte z notranje strani: oblačilo obrnite in pred likanjem ga pokrijte z vlažno bombažno tkanino. Za likanje ovratnika in reverja na suknjiču, ki se lahko na obešalniku precej zavihajo, vedno uporabite vlažno krpo ali tkanino za likanje. V nasprotnem primeru se bodo šivi in robovi svetili od toplote in ne bodo videti lepo. Prav tako pazite z žepi na oblekah. Če ima vaša žametna obleka notranje žepe jih likajte tako, da jo na likalni deski likate plast za plastjo.
Redno čistite likalnik
Likalnik mora biti vedno čist in gladek. Če opazite, da je likalna plošča lepljiva ali hrapava, jo očistite z mehko krpico, ki ste jo namočili v vodo s sodo bikarbono. Za čiščenje nikar ne uporabljajte nožev ali kuhinjske žico za pomivanje posode, saj boste tako poškodovali teflon.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV