
Med največje odjemalce v stanju pogona sodijo:
1) sušilni stroj (do 4000 W),
2) bojler (3000W-4000W),
3) električni štedilnik (1000W-3000W po posamezni kuhalni plošči),
4) likalnik (2.200 W) in električna pečica (2000 W).
Čeprav za delovanje potrebujejo bistveno manj energije, veliko trošijo tudi:
1) fen (okoli 1500 W),
2) klima (500-1500W),
3) pomivalni stroji (1000W)
4) pralni stroji (500-1000W),
5) grelna telesa (električni oljni radiatorji, kaloriferji) (500-4000W),
6) TV (200-500W),
7) računalnik (100-400W),
8) prenosni računalnik (do 100W).
''Raznorazni polnilci, adapterji in računalniki v ''standby'' načinu trošijo 10W moči. Če so naprave priključene non-stop, je isto, kot bi bila žarnica prižgana 24 ur dnevno'' pravi mag. Samo Penič s Fakultete za Elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Ter dodaja, da bodo gospodinjstva z dvotarifnim števcem prihranila, če bodo veliki porabniki elektrike vključeni med 22 in 6 uro, torej v času nočnega oziroma cenejšega toka.
Preglejte nekaj zelo praktičnih napotkov, ki vam bodo zmanjšali račun za elektriko:
1.) Kuhanje in peka
Pri kuhanju na električni plošči je pomembno, da izberemo posodo, katere premer se ujema s premerom ogrete površine. Če je posoda premajhna, boste po nepotrebnem ogrevali presežni del plošče. Pri kuhanju uporabljajte pokrovke, saj boste za isto količino hrane porabili tudi do trikrat manj časa in energije.

Med večjimi porabniki električne energije je električna pečica. Da bi njeno rabo energije čim bolj omejili, pečico med delovanjem čim manj odpirajmo. Izklopimo jo lahko nekoliko pred koncem pripravljanja jedi, saj je v njeni notranjosti akumulirane dovolj toplote.
2.) Hlajenje in zamrzovanje
Poskrbite, da hladilnik ne bo izpostavljen sončnim žarkom, ter da ne bo v bližini pečice, štedilnika ali pomivalnega stroja, ki bi ga po nepotrebnem segrevali.
Ob nakupu premislite, kako velik hladilnik potrebuje vaše gospodinjstvo. Velik in prazen hladilnik namreč porabi več energije kot majhen in poln. Pa spet ne pretiravajte, saj prenapolnjen hladilnik onemogoča ustrezno kroženje ohlajenega zraka. Hladilnik po nepotrebnem obremenjujete, če vanj spravljate živila, ki še niso ohlajena na sobno temperaturo.
V hladilniku vzdržujte temperaturo med 5 in 7 stopinjami Celzija. V zamrzovalnih delih pa -18 stopinj. Manj energije boste porabili, če boste zamrznjeno živilo počasi odtajali v hladilniku, saj boste s tem hladilniku pomagali ohlajati druga živila.
3.) Pranje in sušenje perila
Povprečno gospodinjstvo porabi skoraj 20 % električne energije za pranje in sušenje perila. Od tega porabijo sušilni stroji celo več energije kot pralni stroji. ''Za sušenje perila namreč porabimo dva do trikrat več energije kot za pranje enake količine perila.'' pravijo na svoji spletni strani pri Elektro Ljubljana.

Pri pranju boste veliko prihranili že, če se boste izognili predpranju in če boste namesto pri 90˚ C perilo prali pri 60˚ C. Največ energije potroši prav segrevanje vode. Če je le mogoče, skušajte prati v nočnih urah, ko je električna energija cenejša. Izognite se pranju na pol praznega stroja!
Čeprav ima sušilni stroj veliko prednosti in je koristen zlasti v manjših stanovanjih, kjer naravno sušenje perila ni mogoče, premislite, ali obešanje perila za vas predstavlja res tak problem? Z obešanjem perila boste prispevali 90 % zmanjšanju emisij CO2, ki nastanejo tekom pranja in sušenja perila. Sušenje na zraku je v vseh pogledih še zmeraj najbolj eko in okolje najmanj obremenjuje.

4.) Aparati v stanju pripravljenosti
Morda sploh niste pomislili, da so potrošniki električne energije tudi naprave, ki so na ''stand by'' oz. v stanju pripravljenosti. Mednje v sodobnem domu sodijo: računalniki in monitorji, tiskalniki, modemi in ''ruterji'', brezžični telefoni in mobilni telefoni, televizorji, videorekorderji, polnilci baterij, telefonski odzivniki, mikrovalovna pečica...
Pri nakupu tovrstnih naprav bodite pozorni, da imajo stikalo za popoln izklop iz električnega omrežja. Če vaše naprave takega stikala nimajo, lahko uporabite razdelilec, ki ima stikalo za izklop iz omrežja. Nekatere naprave že imajo vgrajeno funkcijo ''minimalna poraba v času pripravljenosti'', zato se pri nakupu informirajte o tej možnosti.
Iz vtičnice iztaknite adapterje, kadar niso v uporabi. Tudi računalnik izklopite, če ga ne uporabljate, ali pa ga prestavite v stanje pripravljenosti.Če ne gledate televizorja, ga ugasnite. Če samo poslušate glasbo, raje vklopite radio, saj boste tudi s tem nekoliko prihranili.
5) Segrevanje vode v bojlerju
Ker smo običajni porabniki pogosto v dilemi, ali je bolje, da je bojler nenehno vključen ali pa je ceneje, če ga vključimo le po potrebi, smo o tem vprašali mag. Sama Peniča iz Fakultete za Elektrotehniko Univerze v Ljubljani:
''Ko vklopiš hladen bojler, voda hitro "vsrkava" toploto in takrat se porablja veliko elektrike. Ko voda doseže temperaturo nastavljeno na termostatu, se bojler izključi. Voda se v bojlerju počasi ohlaja, tudi če se ne porablja, zato jo boljer ''dogreva'' - vsake malo se vklopi in dogreje vodo. To dogrevanje se ne dogaja, če bojler vključiš le, predno potrebuješ vročo vodo, potem ga izključiš in vodo porabiš. Mislim, da je to najbolj optimalno. Podobno bi bilo, kot da bi vas vprašal: ali je bolje vodo za čaj segreti, tik predno si boste pripravili čaj, ali pa je bolje vodo segreti že dva dni prej in jo vedno vzdrževati blizu vrenja. Problem je podoben, le da bojler malo bolje zadržuje toploto kot lonec.''
Ne obremenjujmo okolja!
Pri varčevanju z elektriko lahko veliko naredimo že, če se pri nakupu odločimo za električne naprave, ki čim manj obremenjujejo okolje. Naprave, ki so v preteklosti predstavljale vrhunec sodobne tehnologije, danes ''požrejo'' tudi do trikrat več energije kot novejše naprave.
Pa vendar sam nakup še ne naredi vsega. Ključnega pomena je varna in ustrezna raba, s katero lahko pomembno vplivamo na smotrno rabo električne energije. Pri tem pa ni pomembno samo dosledno vključevanje in izključevanje naprav, pač pa tudi, kako jih uporabljamo.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV