Dominvrt.si
pelargonija

Varstvo pelargonij in surfinij

Davor Špehar
01. 07. 2010 14.39
0

Pelargonije in surfinije so pri nas že dolgo ene najbolj priljubljenih balkonskih rastlin, ravno njihova razširjenost pa je vzrok, da jih napadajo številne bolezni in škodljivci. Preberite si nasvete strokovnjakov o tem, kako odstraniti nadlogo in uživati v zdravih cvetovih.

surfinija
surfinija FOTO: N.L.

Strokovnjaki iz Kluba Gaia, ki imajo s svetovanjem ljubiteljem vrtnarjenja že dolgoletne izkušnje, opozarjajo na kaj moramo biti pri negi pelargonij in surfinij pozorni, da nam bodo vračale z bujnim cvetjem, v katero bodo oblekle naše balkone.

Tako surfinije kot pelargonije najbolje uspevajo na južni strani, kjer je najbolj vroče. Zalivamo jih zjutraj, redno jih pregledujemo, jim trgamo odcvetele cvetove, tako pa lahko tudi hitro opazimo pojav bolezni in škodljivcev. Pelargonije so doma iz južne Afrike in so vajene visokih temperatur ter suše, zato jih ne smemo preveč pogosto zalivati.

Balkonskim rožam redno odstranjujemo odcvetele dele.
Balkonskim rožam redno odstranjujemo odcvetele dele. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Bolezni pelargonij in surfinij

Koreninska gniloba je najpogostejša bolezen pelargonij, pojavi pa se predvsem zaradi preobilnega zalivanja. Njene posledice so odmiranje in rumenenje listov, ob močnem napadu pa rastlina tudi preneha rasti in navsezadnje propade. Za preprečevanje bolezni jih že ob presajanju zalijemo s pripravkom proti koreninski gnilobi, če tega takrat nismo naredili, pa ukrep opravimo vsaj ob prvih znakih bolezni.

Ob večjih napadih škodljivcev na okrasnih rastlinah uporabimo registrirane pripravke, ki so na voljo v vrtnih lekarnah.
Ob večjih napadih škodljivcev na okrasnih rastlinah uporabimo registrirane pripravke, ki so na voljo v vrtnih lekarnah. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Zelo pogosta bolezen pelargonij in surfinij je tudi siva plesen. Največ težav nam povzroča v deževnih letih, pojavi pa se na odmrlih cvetovih, ki ne odpadejo, pač pa se prilepijo na vlažne liste rastline. Nadlogo preprečimo, če odcvetele dele redno odstranjujemo, ob napadu pa škropimo s primernim pripravkom proti sivi plesni.

Težave imamo lahko tudi s plutavostjo na pelargonijah, ki se pojavi predvsem zaradi prevelikih temperaturnih razlik med dnevno in nočno temperaturo ter zalivanja s hladno vodo po listih rastline. Tako je priporočljivo, da pelargonije zalivamo zjutraj, ko so rastline še hladne.

Surfinije in pelargonije potrebujejo prilagojeno gnojilo.
Surfinije in pelargonije potrebujejo prilagojeno gnojilo. FOTO: arhiv Kluba Gaia

Škodljivci pelargonij in surfinij

Pršice prelke se na balkonskih lepoticah pojavijo v hudih poletni vročini, še posebno če imamo korita na okenski polici, kjer se sonce močno upre. Pršicam namreč ugaja sončna in zavetrna lega. Opazimo jih na spodnji strani listov, listi izgubijo zeleno barvo in so videti izsesani. Napadena rastlina ne raste več tako bujno in tudi cvetenja je vse manj. Preventivno zatiranje pršic je uspešno z ekološkim pripravkom na osnovi kalijevih soli maščobnih kislin, ko pa so rastline že močno napadene, posežemo po močnejšem proti pršicam registriranemu pripravku.

Na pelargonijah se pojavijo tudi uši, škodujejo pa jim zaradi izsesavanja in prenašanja virusov. Nekatere uši izločajo tudi medeno roso na katere se naselijo glivice sajavosti, zato napadene rastline rade počrnijo. Tudi napad uši preprečujemo z ekološkim pripravkom na osnovi kalijevih soli maščobnih kislin, s katerim je rastline škropimo v zgodnjih jutranjih urah.

Balkonske lepotice potrebujejo redno dognojevanje

V vročih dnevih, ko balkonske rastline skoraj vsak dan zalivamo, s tem iz zemlje tudi izpiramo hranila, ki so za redno in bogato nastavljanje cvetnih popkov nujno potrebna. Za bogato cvetenje naših cvetočih lepotic je tako ključnega pomena redno dognojevanje z visokokakovostnim tekočim gnojilom za cvetoče rastline. To naj bo obogateno z izvlečki morskih alg in pomembnimi vitamini, poleg glavnih hranil pa naj vsebuje še železo, bor in baker.

Za pelargonije in surfinije uporabimo specializirano tekoče gnojilo, ki ima za ti dve bolj zahtevni vrsti okrasnih rastlin prilagojeno sestavo hranil in mikrohranil. Gnojilo raztopimo v vodi, s katero rastline zalivamo vsak teden od začetka pomladi do pozne jeseni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Sorodni članki

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854