Le redki so domovi brez keramičnih ploščic. Zaradi njihove odpornosti na vlago in na madeže ter zaradi vzdržljivosti se jih posebej radi poslužujemo na kritičnih in bolj izpostavljenih mestih, kot je denimo stena nad kuhalno površino in nad pomivalnim koritom, kopalnica, vhodna veža itd.
Namen rabe in kakovost keramike
Preden se odločimo za nakup keramičnih ploščic, temeljito premislimo, kakšnim pogojem bodo te izpostavljene. Čeprav bomo ob bogati ponudbi na trgu pozorni predvsem na oblike, barve in vzorce, nikar ne pozabimo na njihovo kakovost.
Ko se odločamo za nakup ploščic, moramo vedeti, ali bodo te v našem domu nameščene na tla ali na steno. Talne ploščice naj imajo debelejšo glazuro, vrhnjo plast, saj jih bomo posebej obremenjevali s pohištvom ali v primeru, če nam bo po nerodnosti iz rok padel kak težji predmet.
Da je glazura zares kvalitetna, je toliko bolj pomembno v obremenjenih prostorih, kot denimo vhodna veža, predprostor – saj bomo tam vstopali obuti – z mokrimi čevlji, s kamenčki v podplatih ...
Kriteriji za izbor
Pri izboru keramike moramo biti pozorni tudi na to, ali kupujemo ploščice za zunanjo ali za notranjo rabo. Za zunanje površine je primerna keramika granitnogres vrste. Odlikuje se zlasti po tem, da je odporna na vodo – je brez vodovpojnosti.
Za ploščice, s katerimi bomo obložili zunanje stopnišče ali nepokrit podest, izberimo take, ki so protidrsne, kar je zelo pomembno ob slabem vremenu.
S prodajalcem keramike in mojstrom, ki nam bo položil izbrano keramiko, se pred nakupom temeljito posvetujmo o kakovosti in namembnosti keramike. Keramika slabe kakovosti nam lahko kasneje povzroči kar nekaj slabe volje, saj bomo iz tega vzroka lahko že pri polaganju imeli preveč odpadnega materiala.
Slaba kakovost keramike se bo odražala tudi tako, da bodo ploščice sčasoma začele pokati, se krušiti in odstopati.
Koliko ploščic rabimo?
Preden se odpravimo v nakup, izmerimo površino, ki jo nameravamo obložiti s keramiko in izračunajmo njeno kvadraturo. Zaradi odpada, ki nastane pri polaganju ploščic, je smiselno nabaviti okoli 10 odstotkov ploščic več, kot je dejanska kvadratura polagalne površine.
Dodaten delež keramike, ki ga moramo vračunati pri nakupu, je odvisen od velikosti ploščic, pa tudi od oblik. Ploščice večjih dimenzij in tiste, katerih oblika je okrogla, ima večje število kotov, ali je kako drugače nepravilnih oblik, pri polaganju zahtevajo več odpada.
Potrebna količina keramike je odvisna tudi od načina polaganja. Za diagonalno polaganje je namreč potrebno okoli 20 odstotkov več materiala kot za običajno polaganje.
Nekoliko ploščic shranimo za rezervo, saj se bomo lahko znašli v zagati, če bomo čez nekaj let skušali zamenjati počeno ploščico, nadomestne v istem vzorcu pa ne bo več mogoče dobiti, ker so šle iz serijske prodaje.
Prednosti in slabosti
Pred nakupom se je smiselno posvetovati z mojstrom, ki nam bo keramiko polagal, pa tudi s prodajalcem keramike in ju temeljito izprašati o vseh prednostih in slabostih keramike, ki nam je všeč na prvi pogled.
Poleg trpežnosti, obstojnosti in nezahtevnega vzdrževanja je keramika hvaležna tudi zaradi bogatega izbora barv, vzorcev, različnih velikosti in oblik.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV