Kolegica Jana Kobal iz oddaje Preverjeno je raziskovala, kje vse doma najdemo plesni in kako nevarne so za naše zdravje.
Ljudje zmotno mislijo, da je plesen le tisto, kar je videti kot temen, vlažen madež na steni. Veliko je plesni, ki se dolga leta nabirajo v preprogah, tapetah, žimnicah, odejah, vzglavnikih, oblekah, čevljih in neopazno krožijo po zraku. In dokler je človek zdrav in mu imunski sistem normalno dela, se pred škodljivim vplivom plesni lahko ubrani.
Marjeta Terčelj, predstojnica oddelka za pljučne bolezni v kliničnem centru, pove: »Naš imunski sistem je v primeru majhne obremenitve s plesnijo sposoben počisti organizem. Če pa preveč hitro vderejo v organizem, so lahko tudi smrtne. Na primer pri ljudeh, ki imajo slabo odpornost, pri rakavih bolnikih, bolnikih za aidsom, bolnikih, ki se zdravijo s kemoterapijo.«
Kaj storiti?
Treba je poiskati vir plesni in ga popolnoma odstraniti. Da pa preprečimo vnovični napad plesni, je treba ugotoviti, zakaj je plesen sploh nastala. V stanovanju se plesni največkrat razvijejo zaradi prevelike vlage. Ta pa lahko nastane zaradi strehe, oken ali vrat, ki slabo tesnijo.
Jernej Lenarčič, mojster za obnove, svetuje: »Najprej je treba odstraniti vse, kar je plesnivo, tudi zgornji del beleža. Če je plesen globlje, je treba odstraniti še to. Potem pa premazati s fungicidom in nazadnje še enkrat prebeliti.«
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
Komentarji (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV