Nekje je treba začeti. Tako kot pri večini stvari, je treba tudi balkonski vrtiček vnaprej skrbno načrtovati. Torej - kaj je tisto, kar bi želeli imeti na njem? Ali boste sadili zelenjavo in sadje ali raje okrasne rastline? So to cvetoče enoletnice, cvetlice, zelišča ali morda eksotične rastline? Vsekakor vsaj na začetku ne tvegajte z dragimi eksotičnimi rastlinami.
Priporočljivo je, da že na papirju določite prostor za tiste rastline, ki bi jih radi gojili. Sledi vprašanje, kam boste postavili svojo mali zeleni raj? Ker so stanovanjski balkoni in terase običajno majhni, je prava umetnost, a hkrati tudi izziv, kako jih čim bolje izkoristiti. Pri tem je treba upoštevati lego balkona ali terase ter seveda smer vetra.
Izbira lončka ni le stvar okusa
Ko so odločitve o prostorski postavitvi vrtička sprejete in je opravljena tudi izbira rastlin, se lahko končno odpravite v trgovino po lončke ter semena. Bodite previdni! Izbira lončkov ni le stvar barv in oblik, pozorni morate biti predvsem na njihovo sestavo in uporabnost. Pri strešnih, terasnih ali balkonskih vrtičkih strokovnjaki priporočajo lahke plastične ali pletene lončke, ki se na prvi pogled bistveno ne razlikujejo od prave lončevine ali cinka. Namig: oko bo gotovo prej pritegnilo manj večjih lončkov kot več majhnih. Če lončki nimajo lukenj, jih je treba izvrtati - navadno v stranice, približno dva centimetra od tal. Rastline v lončkih za zdravo rast potrebujejo tudi gnojilo. Najpogosteje se uporabljajo tekoča oziroma v vodi topna gnojila, ki jih lahko najdete v vsaki bolje založeni trgovini.
Sajenje
Za začetek se raje odločite za zanesljive, prezimne rastline, saj jih lahko na prostem pustimo tudi pozimi. Če omenimo le nekatere: prezimni pušpan, različne praproti, bršljan, lovor, modrin, modra lilija, pasijonka, pritlikavi iglavci in tudi široka izbira prezimnih kaktusov. Pri izbiri vam bo v največjo pomoč cvetličarka ali cvetličar.
Trgovci ponujajo pestro ponudbo cvetlic, zagotovo pa boste najbolj zadovoljni, če jih vzgojite kar same oziroma sami. Med najlepšimi vrstami so ognjič, zvončnica, nagelj, rman, angleški slamnik, ostrožnik in krizantema. Za boljšo rast je treba rastline tudi presaditi, v povprečju enkrat letno.
Uživanje ob balkonskem vrtičku
Vzdrževanje vašega vrtička vzame le malo časa, ne smete pa pozabiti na zalivanje rastlin. Nikoli jih ne zalivajte s hladno vodo iz pipe! Še bolje pa je, da voda pred zalivanjem rastlin kakšen dan ali dva "stoji".
Ob vsem pa vsekakor ne pozabite najpomembnejšega: načrtovanje balkonskega vrtička je predvsem užitek in sprostitev, za zabavo ob njem pa boste poskrbeli s stolčkom ali dvema in dobro družbo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV