Dominvrt.si
Zeliščni šopki bodo našo kuhinjo odišavili in popestrili tudi pozimi!

Zelišča v kuhinji

Dominvrt.si
16. 10. 2013 09.04
0

Zelišča v stanovanju navadno gojimo v lončkih. Če smo skrbni gojitelji, nas bodo ta s svojim vonjem in svežimi aromami razveseljevala tudi v hladnejših mesecih.

Zeliščni šopki bodo našo kuhinjo odišavili in popestrili tudi pozimi!
Zeliščni šopki bodo našo kuhinjo odišavili in popestrili tudi pozimi! FOTO: Profimedia
Stran od radiatorja!

Da bomo jedi iz domače kuhinje tudi v zimskih dneh lahko popestrili z okusom in dišavami omamnih zelišč in dišavnic, moramo lončke, v katerih jih goijmo, postaviti na svetlo mesto in stran od radiatorja.

Vroč radiator je namreč pozimi vzrok presuhega zraka, ki je za večino sobnih rastlin neprijeten. Zelišča nam bodo hvaležna za redno pršenje s postano vodo ali pa za namestitev vlažilnika na primerno mesto v bližini.

Rožmarin

Je nezahtevna rastlina, njegove vejice pa naj bi poleg okusa in vonja prinašale tudi zvestobo in srečo. V večini primerov ga uspešno gojimo v cvetličnem lončku na okenski polici v domači kuhinji. Spomladi lonček preselimo na balkon ali na zunanjo stran okna, jeseni pa ga znova premaknemo v notranjost.

Preberite si vse o rožmarinu!

Peteršilj

Peteršilj je zelo široko uporabljena začimba. Če želimo jedem tudi pozimi dodajati svež peteršilj, še pred zimo z vrta v posodo presadimo nekaj peteršiljevih korenin z zelenjem, ki bodo prezimovale v svetli kleti ali kakšnem drugem prostoru, in nam bodo na voljo čez vso zimo.

Poleg tega ga tudi zamrzujemo. Zmrznjen se v kuhinji dobro obnese. Grobo narezane lističe lahko konzerviramo tudi v soli.

Peteršilj je pomemben predvsem kot jušna zelenjava.
Peteršilj je pomemben predvsem kot jušna zelenjava. FOTO: iStockphoto
Lovor

Pred mrazom moramo na toplejše, pokrito mesto umakniti tudi lovor. Gre za začimbo, ki je bolj priporočljiva posušena kot sveža, nepogrešljiv pa je tudi pri aromatiziranju in varovanju shranjenih živil. Je začimba za juhe, jedi iz stročnic, golaže, paprikaše, mesne raguje ... Nekateri ga dodajajo tudi k jedem iz kislega zelja in repe in pri vlaganju zelenjave in gob.

Timijan, žajbelj, pelin in drobnjak lahko prezimijo na prostem.

Melisa

Njen nežen, limonin vonj ohranimo s tem, da lističe trgamo pred cvetenjem. V kuhinji dodajamo mlade sveže lističe melise raznim zeliščnim omakam, solatam, perutnini in divjačini, melisin čaj pa zdravi prehlade in deluje tudi pomirjujoče.

Bazilika

Sodi med enoletnice in ne prezimi, zato jo v mrzlih predelih gojimo na toplem v loncih na sončnih okenskih policah. Če ji boste le nudili dovolj nege, bo nepogrešljiva bazilika razvajala vaše gurmanske čute tudi pozimi.

Odtrgajte listek bazilike in ga dodajte omaki za špagete. Z vonjem in okusom bo obogatila jed, vas pa napolnila z zadovoljstvom in lepimi spomini na minula poletja.

Kako si lahko s pomočjo zelišč še dodatno popestrite zimske dni?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854