Izbira posode
Za gojenje zelišč v posodah lahko uporabimo vse vrste posod, od starih loncev do visečih cvetličnih košar, poskrbimo le, da je globina vsaj 20 cm. Posode lahko namestimo ob poteh, na terasi, stopnicah, balkonu ...
Od lončkov so zadnje čase priljubljeni plastični, saj so cenejši in lažji od glinenih ter se ne razbijejo hitro. Vseeno pa imajo glineni lončki nekaj prednosti. Ker so njihove stene prepustne za vlago, se zmanjša nevarnost prenamočenosti zemlje in s tem gnitja korenin. Res pa je, da moramo zato zelišča v glinenih lončkih zalivati bolj pogosto.
Primerna prst
Zelišča imajo precej različne zahteve glede tal in oskrbe. Tako timijanu in rožmarinu, ki sta navajena na težke razmere v naravi, najbolj ustrezajo suha in peščena tla, medtem ko ima melisa raje bogata, humusna tla.
Tistim, ki s sajenjem zeliščnih posod šele začenjajo, priporočamo, da posadijo vsako zelišče v svoj lonček, vse skupaj pa nato postavijo v posodo.
Pravilno sajenje
Ko se lotimo sajenja, najprej poskrbimo za drenažo. Na dno posode postavimo razbite glinene ostanke ali grob pesek. To pokrijemo z vrtno zemljo ali, še bolje, visokokakovostno bio zemljo brez šote, ki vsebuje kompostirana lesna vlakna za uravnoteženo strukturo zemlje.
Taka skrbi za boljše zadrževanje vode in preprečuje spiranja organskih hranil. Na tak način se nam ne bo potrebno spraševati, kaj smo skupaj z zelišči dali v usta, hkrati pa bomo prispevali k ohranjanju naravnih šotišč. V tako pripravljeno posodo posadimo zelišča do višine, kot so rasla v lončkih.
Izbira zelišč
Preden se odločimo, katera zelišča bomo sejali v posodo, moramo predvideti, kje bo posoda sploh stala. Nekatera zelišča namreč bolje uspevajo na soncu, medtem, ko drugim bolj prija polsenčna ali senčna lega.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV