Začelo se je s kumarami
Obstajajo zapisi, ki kažejo na to, da so rastlinjak poznali že Rimljani. Cesar Tiberij naj bi si vsak dan zaželel sveže kumarice, zato so jih vrtnarji posadili v zaboje s koleščki ter jih podnevi greli na soncu, ponoči pa ščitili pred mrazom v notranjosti.
Rastlinjak je močno povezan z znanostjo, saj so ga v Italiji začeli postavljati v 13. stoletju, ko so iz raziskovalnih odprav prinašali vzorce eksotičnih rastlin. V tistih časih je bil pomemben tudi za raziskave v medicini, zato so ga postavljale predvsem univerze.
Danes poznamo več vrst rastlinjakov. Obstaja veliko majhnih različic, s katerimi lahko pred zmrzaljo zaščitite le kakšno od gredic na vašem vrtu. Tako lahko izbirate tudi med toplimi gredami in visokimi ali nizkimi tuneli. Če se odločate za postavitev rastlinjaka, se morate najprej odločiti o njegovi velikosti in obliki kritine, ki je lahko steklena, plastična ali iz folije.
Vrste rastlinjakov
Rastlinjaku, prekritemu s steklom, pravimo steklenjak. Primeren je za vse, ki gojijo lastno zelenjavo ali rože. V njih so zagotovljene tople temperature tudi v zimskih dneh, zato se lahko uporabijo tudi za vzgojo plazilcev.
Če se odločate za steklenjak, morate zagotoviti zaščito proti toči. To lahko zagovite v obliki mreže, katera ne sme biti predebela ali pretemna, saj bi taka rastlinam jemala dragoceno sončno svetlobo.
Zadnje čase je na trgu največ rastlinjakov iz plastike, zato jim pravimo plastenjaki, ki so tudi cenovno ugodnejši od steklenjakov. Na voljo so raznolike oblike in velikosti, večina proizvajalcev vam ga lahko ustvari tudi po meri, glede na vaše posebne želje.
Tisti, ki bi se radi v svojem rastlinjaku tudi zadrževali in bi si v njem privoščili kotiček za druženje in posedanje, se lahko odločijo za zimski vrt. Ta je po navadi neke vrste podaljšek hiše in za ogrevanje izkorišča tudi toploto, ki jo izgublja hiša.
Zračenje
Zelenjava in rože potrebujejo stalen pretok zraka. Zato ima večina steklenjakov ali plastenjakov že vgrajen sistem za zračenje. Pri večjih si lahko privoščite zračenje preko bočnih rolojev ali oken, pri manjših je dovolj, da so pod streho nameščene odprtine, ki zagotavljajo zadosten pretok zraka.
Posebej pozorni morate biti pri zagotovitvi zaščite proti rosi, saj lahko ta škoduje predvsem vašim mladim sadikam. Zato je tudi pametno, da sadik ne postavljate na poličke ob straneh rastlinjaka.
Ogrevanje
Rastlinjaki sicer ščitijo vaše rastline pred najhujšimi negativnimi vremenskimi vplivi, vendar je velikokrat potrebno dodatno ogrevanje. Pri izbiri ustreznega rastlinjaka je tako treba razmišljati tudi o stroških, ki jih boste imeli z njim, ko bo že postavljen.
Če je njegova lega ugodna in je dnevno izpostavljen soncu več ur, lahko rastlinjak sam zadrži dovolj toplote za vaše rastline.
Vsak od rastlinjakov ima svoje prednosti in slabosti, le od vaših pričakovanj, potreb in želj je odvisno za kakšnega se boste odločili. Če vam zgoraj napisane oblike niso po godu, lahko svojega postavite kar sami in mu dodate še dodaten čar.
Gotovo pa je treba upoštevati nekaj smernic in se posvetovati s strokovnjakom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV