Nenasičen prostor, ki je dovolj svetel in ima jasno zasnovo, deluje drugače kot majhen, z opremo in navlako nasičen prostor. Seveda dotrajana in zastarela oprema prav tako pripomore k slabšemu videzu. Vseeno pa vemo, kakšen vpliv imajo na videz stanovanja barve in njihova uporaba na različnih površinah.
Pusto, enolično okolje in utesnjenost brez barv in drobnih dodatkov ne prinašajo vedrega sporočila. Premalo se zavedamo, kako velik vpliv imajo barve in barvne kombinacije na različnih površinah v stanovanju na nas. Ni prepozno, da tudi starejše osebe, ki so veliko doma, z nekaj malenkostnimi posegi poskrbijo, da postane njihov dom bolj svetel, bolj vesel in optimističen. Temeljita prenova stanovanja ni vedno potrebna, že z nekaj majhnimi spremembami in barvami lahko bistveno spremenimo videz doma.
Spremembe v bivanjskem okolju sicer bolj pozdravljamo, ko smo mlajši, starejši pa se pogosto oklepajo tega, kar imajo, ker se jim zdi, da spremembe in preurejanje pomenijo preveč stresa in niso prepričani, kako zadovoljni bodo s spremembami. A za začetek vsaj razmišljajmo, kako bi lahko kaj spremenili in se lotimo pregledovanja revij, spletnih strani in odkrivajmo barvne kombinacije, ki so nam všeč in nas navdušijo. Sicer ni preprosto prenesti idealne podobe s spleta ali iz trgovine v domače okolje, ker ima vsak prostor svoje značilnosti in opremo, a nekaj navdiha gotovo dobimo. Dejansko veliko dejavnikov v domačem okolju vpliva na to, kako bodo videti barve in različni vzorci ter tkanine; to so naravna in umetna svetloba, velikost, višina prostora, oprema, ki jo imamo in način razporeditve.
Poskusimo najprej z okrasno odejo ali blazino, pogrinjki, prtom ali barvnim šopkom. A najprej odstranimo navlako. Mnogo barv na kupu namreč ne pride do izraza, če je okrog preveč stvari, ki polnijo prostor po vseh površinah.
Z barvami pa tudi ne pretiravajmo! Včasih kar pozabimo, da barve niso le tiste najbolj živahne, kot so rumena, oranžna, živo zelena in druge, ampak je to lahko tudi bela, peščena, siva, če jih skladno kombiniramo. Bela lahko deluje kontrastno in elegantno, lahko pa se zlije z nežnimi sivimi ali peščenimi odtenki. Glede na kombinacije, v katerih se barve pojavljajo, spreminjajo svoj vpliv in podobo.
Starejšim tudi pešajo oči in zelo neprijetno je, ker se zmanjša vidnost površin in robov, tudi zaradi premalo kontrastnih barv na površinah. Tako ne vidimo, kje je stopnica, rob pulta, kako daleč je polica ali kje je rob vrat. Dovolj je, da je pult temnejši ali svetlejši od tal, da so vratna krila in okviri dovolj različni od barve sten, da so na steklenih vratih morda nalepke in podobno. Pravilo dobre vidnosti naj velja tudi v kopalnici. Ob prenovi izberimo bolj nevtralne tone, ki ne bodo tako hitro iz mode, tla, polico in robove ter tuš prostor lahko poudarimo z bolj temno ali živahno barvo.
Drobni dodatki v stanovanju naj poživijo videz in dopolnijo ostale barve v prostoru. Izognimo se agresivnim, velikim vzorcem, ker ti učinkujejo dobro le v zelo velikih prostorih in tam, kjer je malo opreme in dodatkov. V majhnih sobah, kjer je več opreme in jih gledamo od blizu, pa le pripomorejo k zmešnjavi in neharmoničnosti.
Odločimo se za barve, ki jih imamo radi, a naj prevladuje ena barva. Druga barva naj bo zgolj dodatna, torej morda barva kavča ali barva ene stene. Tretje barve, morda četrte barve ali odtenka pa naj bo le za vzorec. Kakšna blazina, šopek rož ali dodatek.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV