Toda izbira je velika. Obstaja kar nekaj barv, upoštevati je treba tudi, kako svetel ali temen odtenek boste izbrali. Svetlo modra vpliva na počutje drugače kot temnejša, denimo, kraljevsko modra. Medtem ko je svetlejši odtenek primernejši v spalnici, kjer si želimo občutek miru, lahko temnejši deluje res kraljevsko v dnevni sobi, kjer ne želimo okolja, ki nas sili k spanju. Nasprotno – v dnevni sobi si želimo barv, ki nam bodo vlile energijo, da bomo lahko še kaj naredili.
Poleg tega je treba razmisliti, ali si želimo toplejše ali hladnejše barve. Medtem ko modra spada v zadnjo skupino, je denimo oranžna v prvi. Toplejše barve lahko uporabite v hodniku, saj boste imeli zaradi tega boljši občutek, ko boste prišli domov. Hladnejše barve lahko uporabite v spalnici in kopalnici, kjer si običajno želimo pomirjujoče, sproščujoče okolje.
Pri barvnem opremljanju vam bo morda v pomoč pravilo 60 – 30 – 10. Večino prostora bi morala zavzeti nevtralna barva, kot je pogosto bela. Trideset odstotkov bi moral nato predstavljati nek drznejši odtenek, vendar ne predrzen – torej ne, denimo, rdeča. Ta spada v zadnjih deset odstotkov – je tako imenovani poudarek. Če trideset odstotkov poleg bele zavzema nežnejša rožnata, lahko rdečo uporabite za odejo ali tepih ali kakšen okrasni lonec. V teoriji lahko sicer tudi prostor, kjer je uporabljene več rdeče, deluje estetsko, vendar pa ne bo ravno prijetno zatočišče, kar je cilj pri opremljanju običajnega domovanja.
Barva, kot je rdeča, deluje stimulativno, zato jo je pametno uporabiti tam, kjer vam to pride prav. Če v dnevni sobi berete, vam lahko rdeča pomaga, da ostanete osredotočeni. Toda ko stopite v spalnico, si verjetno želite, da bi se pri priči počutili bolj sproščeni. Pravzaprav lahko stimulativno delujejo tudi močni, vpadljivi vzorci. Še posebej, če jih je v prostoru več. V spalnici je morda boljša ideja uporabiti bolj nežne vzorce. V prostoru, kjer želite biti zbujeni, čili, polni energije, pa lahko po drugi strani uporabite kontrastne barve. Denimo modro lahko popestrite z oranžno, vijolično z rumeno ... Če ste že slišali za barvno kolo, ste morda prepoznali, da so to barve, ki si stojijo nasproti.
Da bi zmanjšali možnost kakršnih koli obžalovanj, uporabite nevtralne barve pri večjih in dražjih elementih – denimo pri kavču, postelji ... Z barvami eksperimentirajte tam, kjer napak ni težko popraviti. Če ugotovite, da določene dekorativne blazine niso bile najboljša ideja, jim lahko vendarle danes prek interneta kmalu najdete novega lastnika.
Barvo lahko vnesete tudi tako, da nekaj v domovanju prebarvate. Zakaj denimo ne bi prebarvali vrat? V kopalnici bi jih lahko imeli v modri ali turkizni barvi, v dnevni sobi v oranžni ... Sicer pa lahko vedno prebarvate le eno steno in tako v prostor hitro vnesete ravno tisto barvo, ki si jo želite.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV