Razvrstitev po barvah
Skupaj postavite na knjižnih policah knjige s platnicami iste barve. Nastane lahko prava mavrica. Lahko jih razvrstite tudi od svetlejših k temnejšim ali od višjih k nižjim oziroma obratno. Nekateri izredno nasprotujejo razvrščanju knjig po barvah, zdi se jim nespoštljivo. A če uživate v branju in knjig ne hranite tako, da jih uničujete – zakaj jih ne bi izkoristili še kot dekorativne elemente.
Platnice
Mnogi založniki se potrudijo z oblikovanjem knjig. Te niso le odlično branje, ampak prave male umetnine. Nekaj takšnih knjig bi prav lahko izpostavili tako, da se lepo vidijo platnice.
Pomešano s spominki
Knjige lahko na policah pomešate z uokvirjenimi slikami, kipci, spominki, lahko celo z manjšimi lončnicami, kot so kakšne sukulente.
Od tal do stropa
Za ljubitelje knjig je odlična izbira knjižna omara, ki sega od tal do stropa in se po možnosti razteza še po celotni steni. Ni le praktična rešitev, če imate veliko knjig – dejansko je dokaj vpadljiva dekoracija. Prostor tako ne potrebuje več dosti druge. Predstavlja zelo profesionalno ozadje za službene videoklice, tako da se lahko nahaja tudi za delovno mizo.
Kjer je prostor
Knjižne police so lahko zanimiva zapolnitev kotičkov, ki bi sicer ostali neizkoriščeni. To je lahko prostor nad vrati, prostor pod stopnicami … Če vam ostane ozek in visok prostor, ga lahko zapolnite s policami.
Pregrada
Knjižne police so lahko učinkovita in uporabna pregrada. Vizualno so v takšnem primeru zanimivi regali, ki so odprti na obe strani, še posebno, če lahko knjige kombinirate z lončnicami.
Kavna mizica
Večjo in nižjo kavno mizico lahko povsem prekrijete s knjigami, in sicer tako, da sestavite več kupov. Verjetno boste v tem primeru v bližini potrebovali dodatno površino za odlaganje pijač. Lahko imate seveda kavno mizico za odlaganje skodelic in kozarcev in s knjigami prekrijete kakšno drugo površino poleg kavča. A naložiti jih morate kar nekaj. Lahko je spodaj okrasni pladenj, na njem pa par knjig in še par dišečih svečk.
Košara knjig
Knjige bi lahko shranili v pleteni košari. Morda imate lahko tako zraven naslonjača ali postelje pospravljene najljubše ali tiste, ki jih morate še prebrati.
Manj brisanja prahu
Hranite knjige v omarah s steklenimi vrati. Če nimate veliko prostora, so ta lahko tudi drsna. Tako se bo na knjigah nabiralo manj prahu. Tega je sicer treba redno in natančno brisati, sicer se lahko vanje dobesedno zažre.
Nočna omarica
Če berete pred spanjem, se lahko še na nočni omarici nahaja zajeten kupček knjig, ki vas še čakajo ali so vaše najljubše, morda takšne, ki vas pred spanjem pomirijo in razveselijo. Vedno je bolje, če je na kupu več knjig, ne le ena ali dve. Tako bolj pridejo do izraza. Lahko se kupček knjig nahaja tako na nočni omarici kot v košari poleg nje.
Idealni pogoji
Če želite, da se knjige ohranijo, je pomembno, da jih hranite v pravih pogojih. Ne sme biti vlage, saj lahko ta povzroči plesen. A zrak ne sme biti niti presuh. Umakniti jih je treba z neposrednega sonca, sicer zbledijo. Raje imajo nižje kot višje temperature. Če vam je kakšna knjiga zelo pri srcu, jo lahko tudi ovijete za večjo zaščito. Sicer pa kopalnice, kuhinje, garaže, kleti in podstrešja običajno niso najboljši prostori za shranjevanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV