Pristno toplino domu vsekakor dajemo ljudje, a les je tisti, ki prostorom dodaja življenje. S pravo kombinacijo lesa, pohištva in samih barv lahko dosežemo tisti efekt, ki mu pravi domačnost. Dandanes je tehnologija na področju proizvodnje talnih oblog močno napredovala, tako da imamo pred seboj izbiro najrazličnejših palet lesa, odtenkov, debelin in različic talnih oblog, med katerimi lahko prav vsak najde idealno rešitev. Talni oblogi, za kateri se ljudje največkrat odločamo, sta laminat in parket. Katere so prednosti in slabosti, enega in drugega, ter kaj se moramo zavedati, preden se dokončno odločimo za laminat ali parket?
Laminat
Laminat je vrsta talne obloge, za katero se odloča večina ljudi – predvsem zaradi cene in lažjega načina polaganja. Osnovna sestavina laminata je vlaknena plošča – HDF, ki mu daje trdnost in gostoto. Vrhnja plast laminata je vinila – dekor, ki je lepljen na osnovno ploščo. Med seboj se razlikujejo po debelini, razredih obrabe in seveda vrstah, kjer se še najbolj razlikujejo po barvah. Narejen je po principu klik spajanja, ki se ga lahko lotimo celo sami. Kljub temu da je enostaven za polaganje, pa se moramo zavedati nekaj ključnih stvari. Podlaga, na katero začnemo polagati laminat, mora biti suha in čista, vse neravne površine pa moramo pred začetkom izravnati. Cena laminata se giblje vse od manj kot deset evrov na kvadratni meter do nekaj deset evrov. Vse je seveda odvisno od kakovosti, debeline in izbire dekorja. Izbiramo lahko po razredih obrabe – 31., 32. in 33. razred. V prvi in osnovni razred sodijo laminati debeline 6 mm ali manj, ki so seveda najcenejši, a se tudi najhitreje obrabijo. V drugi, 32. razred, sodi laminat v debelini 8–10 mm, za katerega se navadno odloča večina ljudi. Ta vrsta laminata je namreč najbolj optimalna – cena hodi z roko v roko s kakovostjo. V tretji razred pa sodijo laminati debeline 10–12 mm, ki so tudi najbolj odporni in se navadno polagajo v poslovnih in obremenjenih prostorih, a je cena tudi temu primerna.
Parket
Parket je že stoletja ena najbolj razširjenih in zaželenih talnih oblog. Če je pravilno položen, in ustrezno negovan, lahko svoj videz in funkcionalnost obdrži več let, prostori pa s to talno oblogo delujejo toplo, domače in pristno. Glede na to, da je govora o investiciji, za katero se ne odločamo vsako leto, je zelo pomembno, da se dodobra pozanimamo o ponudbi in vrstah, ki so na tržišču. Parket je nekoliko dražji kot laminat, a ima zato toliko večjo obstojnost, saj je govora o talni oblogi, ki je narejena v celoti iz lesa. Ločimo več vrst masivnih lesenih parketov: klasični (masivni parket večjih dimenzij), lamelni (parket najmanjših dimenzij), lam (nadgradnja lamelnega, ki je podoben klasičnemu masivnemu parketi, a nima utora in peres in je nekoliko tanjši, posledično tudi cenejši), industrijski (iz lamel, ki so povezane v sklope) in kant parket (sestavljen iz lamelnih deščic, ki so postavljene pokončno). Poleg masivnih so tukaj še gotovi večslojni parketi. Prednost večslojnih parketov pred dvoslojnimi je, da je prvi bolj stabilen, krčenja in širjenja pa so zato manj opazna. Pri parketu izbiramo tudi med lakiranim in oljenim, ter samo trdoto. Pri trdoti veljajo za najobčutljivejše vrste lesa smreka, kostanj, hruška, breza in bukev, med trše pa hrast, bambus, macesen in oreh. Če imate v domu ogrevanje na talno gretje, se odsvetujejo parketi bukve, javorja, akacije in dimljenega hrasta.
Glavna razlika med laminatom in parketom je tako predvsem obstojnost, posledično pa tudi cena. Vsekakor je parket talna obloga, ki je trajnejša in bolj kakovostna, a tudi z večjo debelino laminata lahko dosežemo podoben učinek za manjšo ceno, kar je tudi razlog, da je laminatu v zadnjem času narasla priljubljenost. Z Bojanom Žlebnikom, prvim možem Delovne akcije, smo spregovorili o parketu in laminatu - kaj bi izbral on?
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV