Tople in hladne barve se morajo v harmonični kombinaciji, h kateri stremimo, dopolnjevati. Tople barve so peščene, oker, tople rumene, oranžna, rjavi odtenki, rdeča. Dajejo občutek topline, domačnosti, varnosti, lahko pa tudi zasičenosti, preveč žive vznemirjajo in dajejo občutek, da je prostor manjši. Hladne barve dajejo občutek svežine in čistoče. To so modra, zelena, hladni sivi odtenki, tudi bela barva je lahko hladna. Raje jih uporabljamo v prostorih, ki so močno osončeni, in tudi v toplih krajih. Podobno svežino dosežemo tudi z uporabo pretežno bele barve v kombinaciji s hladnimi poudarki. Vendar pazimo, ker so zelo žive in močne barve kontrastne z belo in svetlimi barvami. Če torej eno steno v prostoru prebarvamo v zelo živo barvo, ostale pa so bele, bo živa videti še bolj intenzivna, ostale površine v prostoru pa tudi poberejo nadih te barve.
Dominvrt e-novice
Na to, kakšen se nam bo zdel pobarvan prostor, vpliva mnogo dejavnikov, na katere včasih, ko izbiramo barve sten, opreme in dodatkov, preprosto pozabimo in jih izključimo iz naše predstave o prostoru. Ste namreč pri izbiri barv kdaj pomislili, da je tudi pogled skozi okno na zelene krošnje barva, ki vpliva na to, kako bo videti opremljen prostor? Vidimo lahko modrino neba, sosednjo stavbo, ograjo, parkirišče in podobno. Ne pozabimo na barvo pohištva, tal in notranjih vrat, zato iščimo barve, ki se s temi skladajo.
Znano je, da imajo različne barve različen vpliv na naše počutje. Močni, intenzivni in živi toni, predvsem pa na velikih površinah, nas lahko vznemirjajo in v prostoru nikakor ne moremo dobro počivati ali se sprostiti. Lahko tudi ustvarjajo občutek utesnjenosti. Zato previdno z močnimi barvami, rumeno, oranžno, rdečo, vijolično, živo modro! Spet drugi odtenki pomirjajo, vendar so skoraj vedno to bolj pastelni odtenki. Predvsem pa je na mestu zmernost pri velikosti površin v močnejši barvi. Če je ena stena v modri, druga pa v drugi, intenzivnejši barvi, površina pa je približno enaka, ni jasno, katera barva je glavna in kam želimo usmeriti oko. Tudi neskladnost površin lahko vodi do nemira, čeprav so sicer barve primerno izbrane.
Z barvnimi lističi si lahko precej pomagamo, vendar ne vzemimo v trgovini vseh barvnih palet, ker bomo le še bolj zmedeni. Tja gremo, ko imamo vsaj osnovno zamisel, kaj želimo doseči. Včasih je dovolj že iz revije iztrgan košček v barvnem odtenku, ki se nam zdi primeren, da lahko poiščemo pravo barvo.
Majhnih prostorov ne obremenjujmo z množico barv in s temnimi barvami, ne uporabimo velikih vzorcev. Dve barvi in tretja le za poudarke so dovolj za opremo prostora. Za hladne, slabo osvetljene prostore brez sonca izberemo toplejše, peščene odtenke, v kombinaciji z živahnejšimi dodatki. Ne bojmo se storiti napake, saj lahko barve spremenimo, prerazporedimo, popravimo. Če smo negotovi, pobrskajmo za dobrimi zgledi ali poiščimo nasvet.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV