Za tiste, ki so močno disciplinirani, po možnosti še nimajo lastne družine in znajo postavljati meje, tako sebi kot drugim, je delo od doma pravi balzam za dušo. V okviru le tega si lahko zdaj sami razporejajo čas, naredijo veliko več in veliko bolj so efektivni. Zgodba za tiste z majhnimi ali velikimi otroki, za nemotivirane ali pa nedisciplinirane, pa je nekoliko drugačna. Usklajevanje s številnimi sferami v našem življenju zna biti precejšen izziv, a tako kot pri vsem drugem, je tudi tu pomembna predvsem organizacija. Prvo in najpomembnejše pravilo je, da sami sebi postavimo omejitve in začrtamo mejo med zasebnim življenjem in delom. Kar je seveda že na samem začetku, prav zaradi dela od doma, izjemno težek izziv. Ni pa nemogoč!
Prednosti in slabosti dela od doma
Zaradi izbruha koronavirusa številna podjetja širom sveta uvajajo delo od doma. Številni delodajalci poročajo o manjši odsotnosti iz dela, manj je bolniških, povečala se je produktivnost, z njo pa funkcionalnost samega podjetja. A delo od doma ne prinaša le pozitivne strani. Kot vse v življenju ima tudi delo od doma pozitivno in negativno plat. Četudi nismo ujeti v prometne zamaške, smo ujeti med štiri stene lastnega doma. Že to je lahko za mnogo ljudi precejšen izziv.
Clare Evans, trenerka upravljanja s časom in produktivnosti, opozarja predvsem na pomanjkanje discipline za sedenje in organizacijo časa, tu je še pomanjkanje čustvene interakcije, ki jo prav vsi ljudje, četudi eni manj, drugi bolj, potrebujemo. Dodatno opažajo pomanjkanje izmenjave idej, tako imenovan 'trening možganov', ki smo ga imeli prej na štiri oči s sodelavci, tukaj pa niso izvzeti niti konflikti, za katere Evansonova pravi, da so pravzaprav zelo koristni za dinamiko in razvoj določenega kolektiva. A prav glede organizacije, discipline in ustvarjanje lastne, pa čeprav lažne, rutine znotraj našega doma ima Evansonova precej dobrih nasvetov.
Ustvarite si delovni prostor
Ne glede na to, ali je govora o velikem kabinetu in najlepši pisalni mizici, ali pa le delu jedilne mize, ki bo namenjen zgolj in samo delu, je pomembno, da si najdemo in ustvarimo kotiček, kjer bomo delali vsak dan, brez spreminjanja površine. Iz psihološkega vidika smo ljudje bitja navade in rutine. Vsi potrebujemo določen 'urnik', znotraj katerega razporejamo svoje dejavnosti, pri čemer Evansonova opozarja, da zna biti prav to največji izziv.
Če le gre, ustvarite lasten delovni prostor, ki si ga ne boste delili niti s partnerjem. Če imate majhne otroke, dodatno pa vam primanjkuje prostora, je lahko to velik izziv, a kot poudarja Evansonova, se mora vsaka družina pri tem prilagoditi tudi na svojo dinamiko, kakor pač najbolje zna. Idealno so tiste družine, kjer se lahko partnerja izmenjavata pri varstvu in skrbi za otroka, in tako postorita prav vse, kar morata.
Pomembna je časovnica
Načrtujte svoj delovni dan na enak način, kot če bi bili v pisarni. Če ste med tistimi, ki delo opravljajo izjemno hitro pred vsemi ostalimi, imate seveda sedaj izjemne okoliščine, in imate dodatno še čas za svoje hobije, kar morda prej niste imeli. Če ste med tistimi, ki potrebujejo nekoliko več časa, se morate preprosto organizirati temu primerno. Evansonova pri tem opozarja, da je vsaka dinamika dela posameznega človeka drugačna, in da je dobro, da posameznik pozna sebe in svoj način dela, ter temu primerno prilagodi tudi delo od doma.
Vsekakor pa je dobro, da se prav vsi držimo urnika in si postavimo časovne omejitve, znotraj katerih delamo zgolj in samo za službo, brez da bi vmes ustvarjali nešteto drugih stvari. Če potrebujete manj časa, si odmerite uro denimo med deveto in drugo, če potrebujete več, odmerite od osmih do petih. Kolikor časa potrebujete oz. veste, da ga boste znotraj enega dneva porabili za službo, toliko časa si namenite le službi.
Vzdržujte pomembne, pa tudi nepomembne stike
Iz prej omenjenega razloga, da smo ljudje socialna bitja, in vsi po vrsti hrepenimo po človeškem kontaktu, je pomembno, da stike vzdržujemo tudi z delom od doma. Delo od doma prinaša to, da smo ločeni od svojih sodelavcev, tistih, ki jih imamo radi in tudi tistih, ki jih imamo malo manj. Evansonova pri tem opozarja, da je to, iz psihološkega vidika, še najbolj težek del, saj se v celoti spremeni dinamika našega dojemanja samega dela. Odvisno seveda od vsakega posameznika in določene osebe, toda vsekakor je dejstvo, da bi se morali tudi pri delu od doma truditi, da vzdržujemo odnose na takšni ravni, kot so bili poprej.
Vzemite si odmor
V času službe vam po zakonu pripada malica in tega nikar ne vzemite sami sebi. Tako kot je pomemben zastavljen urnik, so pomembni tudi odmori znotraj tega. Nihče ne more efektivno delovati štiriindvajset ur na dan, zato nikar ne pričakujte tega od sebe. Spet je vse odvisno od posamezne osebe, toda glede na vaš karakter, si odmerite pol ure, eno uro, morda celo dve, za malico ali pa kakšne druge stvari, ki so vam ljube. Evansonova opozarja, da je pomembno, da svojim možganom privoščimo nekakšen počitek.
Med delovnim časom...delajte!
Ta točka je verjetno ena izmed najtežjih. Če nas v delovnem okolju gledajo sodelavci, morda celo šef, smo doma prepuščeni sami sebi. Nobenega problema, če imamo seveda samodisciplino, a če le te primanjkuje, se zna kaj hitro zgoditi, da med samim delom preživljamo čas na družbenih omrežjih in tako rekoč delamo vse druge stvari, na službo pa pozabimo. Pogovorite se sami s sabo in med delovnim časom opravljajte obveznosti, ki so potrebne.
Bodite profesionalni
Delo od doma ne pomeni, da je pametno, ali pa primerno, da se zapustimo. Zaradi pomanjkanja volje, pri določenih ljudeh tudi pomanjkanja časa, nekateri ljudje že v samem bistvu ne poskrbijo za svojo urejenost, nekateri niti ne za higieno. Evansonova poudarja, da mnogi ljudje pri fizičnem odhajanju v službo vidijo motivacijo, da se uredijo. Ljudje imamo tudi tendenco, da se primerjamo z drugimi, in če delujemo v okolju, ki je urejeno, bomo takšni verjetno tudi sami. Delo od doma prinaša to past, da se lahko kaj hitro 'zapustimo', a ključnega pomena je, predvsem za ustvarjanje rutine, čeprav lažne, da svoje okolje še naprej prilagajamo starim tirnicam. Te vključujejo tudi skrb za naš videz in celotno podobo. Nikar in nikoli se v pižami ne prikažite na sestanku, pa četudi je preko video klica.
Dominvrt e-novice
Povzeto po Readers Digest
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV