Stropna luč
V prostoru je priporočljivo imeti več virov svetlobe, eden bo verjetno na stropu. A ta v delovni sobi nikakor ni dovolj. Naloga stropnega svetila je splošna osvetlitev, ki jo mora dopolniti močnejša in bolj usmerjena pri sami mizi. Ni dobro niti, če je stropna luč premočna.

Namizna luč
Izbrati jo je treba glede na to, kaj je vaše delo. Morate močneje osvetliti večji prostor ali je dovolj osvetlitev manjšega dela mize? Višja svetilka običajno osvetli večji prostor; če za mizo opravljate več različnih nalog, pa je smiselno izbrati fleksibilno vrsto svetilke, pri kateri je mogoče prilagajati višino in kot osvetlitve. Če je miza majhna, je praktično izbrati takšno, ki se pripne ob rob, morda celo takšno, ki se pritrdi na steno. Pazite, da vir svetlobe nikoli ni v isti ravnini kot vaše oči. Če ima miza stekleno površino, morate svetilo izbrati tako, da se svetloba od nje ne bo odbijala.
Ambientalna luč
V delovni sobi bi morali biti vsaj trije viri umetne svetlobe. Poleg splošne in močnejše oziroma usmerjene osvetlitve je priporočljivo poskrbeti še za ambientalno. Takšne svetilke ne osvetlijo površin, ki jih potrebujete za delo, temveč je njihova naloga ustvarjanje prijetnejšega vzdušja. Zaradi tega ambientalna svetila niso tako močna kot namizna. Poskrbijo, da ko je mračno, vi pa dvignete pogled z dela, v prostoru ni temačnih kotov. To predstavlja v delovnem okolju še en pomemben vidik. Čeprav bi bila miza odlično osvetljena, bi postali prej utrujeni, če bi bilo okrog vas precej teme.
Pravokotno na okna
Večina najraje mizo postavi prav pod okno. A včasih se lahko zgodi, da je razgled moteč. Takrat je najbolje mizo obrniti tako, da stoji pravokotno na okno. Še vedno boste imeli na voljo veliko naravne svetlobe, vendar bo manj bleščanja. Da bi tega preprečili, morate imeti, če je miza pod oknom, nameščena dobra senčila.

Dekoracija
Svetila bi lahko uvrstili med uporabno dekoracijo. Imajo uporabno vrednost, a danes lahko predstavljajo tudi čudovit dekorativni predmet. Toliko je izbire, da je običajno mogoče zlahka najti svetilko, ki povsem zadosti obema vlogama. Za povrh pa se še ujame s slogom preostalega interjerja. Vsak prostor potrebuje dekoracijo, toda nekateri želijo imeti čim manj predmetov, s katerih je treba redno brisati prah. V tem primeru se lahko odločite, da prostor krasijo izključno dekorativni elementi, ki imajo hkrati uporabno vrednost. Niso le lepi na pogled. V delovnem prostoru lahko nekatere preveč dekoracije celo moti, jim odvrača pozornost.

Delovna miza
Še nekaj besed o delovni mizi. Če delate od doma, jo poskušajte umestiti v del domovanja, kjer je čim manj motečih elementov. Vašo koncentracijo lahko prekinja tudi nenehno vstajanje, da bi našli nekaj, kar potrebujete, zato na doseg roke postavite vse, kar vam pri delu običajno pride prav. Idealno je, če je vaš delovni prostor (čeprav majhen) namenjen izključno delu. Tako boste takoj, ko boste sedli za mizo, razpoloženi delovno. Podobno kot takrat, ko odidete na delovno mesto. Takrat nimate iznenada želje, da bi pogledali kakšen film ali začeli brati knjigo. Veste, kaj vas čaka in česa se morate lotiti.
Preberite še:



Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV