Že več mesecev so zaradi epidemije prepovedane tudi dejavnosti, povezane z gradnjo. Neposredno se lahko za potrošnike izvajajo samo dela na nenaseljenih gradbiščih. Izjema je sicer tudi izvajanje nujnih storitev, a mora vsak posameznik sam presoditi, ali je neka (gradbena) storitev res nujna (denimo intervencijska popravila vodovodnih, ogrevalnih in elektro inštalacij). Pri tem mora naročnik imeti dokazila, da gre res za nujna dela (fotografije dejanskega stanja, pisna izjava in podobno).
Ker pa v zadnjem obdobju veliko časa preživljamo doma, ugotavljamo pomanjkljivosti svojih bivalnih prostorov, porajajo se nam nove ideje, kako bi lahko svoj prostor čim bolje izkoristili, mnogi pa imajo končno malo več časa, da dokončajo gradbeni projekt, ki so se ga lotili že pred leti.
Kakšne subvencije so na voljo?
Če načrtujete obnovo hiše ali stanovanja, vam vsak evro lahko pride prav. Stroške svojih naložb si lahko znižate tudi s pomočjo Eko sklada, ki že več kot četrt stoletja spodbuja naložbe v zeleno prihodnost ter ponuja nepovratne finančne spodbude in ugodne kredite. V zadnjih letih so najbolj poznani po subvencijah za učinkovito rabo energije.
Trenutno so na voljo različne finančne spodbude in krediti za ogrevanje in prezračevanje, izolacijo in okna, električno samooskrbo, nakup, gradnjo ali celovito obnovo stanovanjske stavbe, menjavo cevi in oblog in celo za nakup varčnih gospodinjskih aparatov.
V obdobju med 2011 in 2017 je Eko sklad razdelil v povprečju 25 mlijonov evrov nepovratnih spodbud na leto. V letu 2018 se je višina teh spodbud dvignila na skoraj 60 milijonov evrov, v letu 2019 pa se je dvignila še za dobrih 30 odstotkov več, na kar 78 milijonov evrov. Tudi lani je Eko sklad kljub krizi zaradi epidemije podelil dobrih 76 milijonov evrov nepovratnih sredstev. "Tako je bilo v letu 2020 odobrenih 18.066 vlog, s katerimi je bilo spodbujenih dobrih 23.000 naložb. Kljub kriznemu letu pa smo prejeli za 23 odstotkov več vlog kot leto prej," so nam pojasnili na Eko skladu. Natančnih podatkov o tem, za katere naložbe so ljudje v 2020 največkrat zaprosili za subvencijo, še nimajo. "Je pa bilo glede na prva tri četrtletja največ sredstev namenjenih za vgradnjo toplotnih črpalk, nakup električnih vozil, inštalacijo fotovoltaičnih elektrarn za samooskrbo ter toplotno izolacijo fasade," so dodali.
Narašča tudi obseg dodeljenih ugodnih kreditov Eko sklada. Če so še med leti 2011 in 2017 v povprečju dodelili za okoli 27 milijonov kreditov, je ta obseg v letu 2018 zrastel na 42 milijonov evrov, v letu 2019 pa na skoraj 58 milijonov evrov. V letu 2020 pa je skupna vrednost dodeljenih kreditov znašala 43 milijonov evrov, največ za vgradnjo fotovoltaičnih elektrarn, nakup okolju prijaznih avtomobilov ter za vgradnjo toplotnih črpalk.
Kako lahko sami osvežimo dom brez večjega finančnega vložka?
Če nimamo ustreznega gradbenega znanja, se seveda sami ne bomo lotili gradnje prizidka, temeljite obnove kopalnice ali obnove fasade. Marsikaj pa lahko z nekaj ročnimi spretnostmi in s pomočjo navodil na spletu naredimo sami.
V tem času je sicer izziv že sam nakup gradbenega in drugega materiala za dom. Pa vendarle se lahko znajdemo in prek spleta naročimo stvari, ki jih potrebujemo, da svojemu domu vdahnemo svežino.
Osvežitev prostorov z barvami in slikami
Najlažji in najcenejši način, da svoj dom polepšamo ali celo optično povečamo, je uporaba barv. Že zgolj na novo prepleskane stene bodo prostor osvežile.
Če so naše stene bele in se nam zdijo dolgočasne, jih lahko popestrimo s kakšnim novim odtenkom, lahko pa smo bolj kreativni in steno denimo polepimo s pikami, narišemo črte ali kakšen vzorec.
Veliko spremembo bodo v prostoru naredile že slike. Izberemo seveda motive, ki so nam všeč in nas bodo razveseljevali. Pri tem pa je predvsem pomembno, da izberemo pravilno lego in velikosti slik glede na ostalo pohištvo v bližini. V spodnji objavi je nekaj smernic, kako pravilno obešamo slike:
V trendu je tudi okrasitev sten z lesenimi letvicami, s katerimi bodisi prekrijemo celotno steno bodisi zgolj manjši del. Za naravnejši videz jih pustimo v naravni barvi lesa, lahko pa jih pobarvamo v isti barvi kot steno in s tem steni dodamo nekaj teksture.
Naš dom je postal pisarna, učilnica in prostor za preživljanje prostega časa. Tudi zato se vse bolj uveljavlja trend, ko si družina izbere eno steno in jo prebarva z barvo za pisanje s kredo. S tem ustvarimo nov kotiček za ustvarjanje in privarčujemo tudi pri papirju, saj lahko svojo kreativnost izrazimo na steni, po kateri lahko pišemo in brišemo.
Izdelava lastnega pohištva
Morda že od nekdaj sanjate o tem, da bi kakšen kos pohištva izdelali povsem sami. Trend, ki je že nekaj časa priljubljen pri opremljanju doma, pa je v času pandemije dobil nove razsežnosti, saj so trgovine s pohištvom že več mesecev zaprte.
Tukaj je denimo ideja, kako lahko sami izdelamo zelo moderno in uporabno nočno omarico:
Še izdelava "fronte" iste nočne omarice:
Če želimo spremembo, a ne želimo zapraviti veliko denarja za nov kos pohištva, lahko svojo staro komodo ali omarico z nekaj letvicami in novo barvo spremenimo v moderen kos pohištva:
Čevlji se z leti kar množijo in pogosto nam zmanjka prostora za njihovo shranjevanje. Ena od idej, kako jih lahko shranimo, če nimamo veliko prostora in denarja, je, da iz valjev sami izdelamo shrambo za čevlje. Valje pritrdimo na steno in naložimo enega na drugega. Za še privlačnejši videz jih lahko tudi pobarvamo.
Biofilno oblikovanje
V današnjem svetu večino časa preživljamo v zaprtih prostorih, mnogi pa živijo v mestih in so posledično manj v stiku z naravo. Ljudje pa potrebujemo naravo. In če ne moremo živeti sredi narave ali pa ne moremo vsak dan na sprehod v naravo, si lahko naravo pripeljemo kar domov.
Že nekaj časa je tako pri gradnji, arhitekturi in notranjem oblikovanju v trendu tako imenovano biofilno oblikovanje. Gre za naš odsev hrepenenja po naravi, osnova tega trenda pa so rastline, ki v naše domove vnašajo zelenje. Rastline delujejo tudi kot zračni filter in skrbijo za čistejši zrak.
Lončnice v stanovanju ali na okenskih policah, zelene stene in vertikalni notranji vrtovi so najpogostejše rešitve za tiste, ki živijo v mestih in nimajo neposrednega dostopa do narave.
Zakaj ne bi lončnic postavili tudi v kopalnico, če imate tam vsaj malo dnevne svetlobe? S tem se boste že zjutraj med tuširanjem in umivanjem zob povezali z naravo.
'Odhrčkajte' svoj dom
Nekaj, kar lahko naredite že zdaj, a bo prineslo ogromno spremembo v vašem domu in počutju, je, da ustvarite red v svojem domu. To ne pomeni, da morate imeti svoj dom vedno pospravljen, pač pa, da ga organizirate tako, da ima vsaka stvar svoje mesto in da lahko dom vedno hitro spravite v red.
Pristopov k "odhrčkavanju" doma je več. Pravi trend pa je povzročila Marie Kondo, ki se je tega lotila sistematsko in s svojo knjigo o tem zaslovela. Ko ugotovimo, da imamo preveč stvari in premalo prostora, čeprav so med nakopičenimi stvarmi tudi več let stare revije in časopisi, je čas za prevetritev naših omar in polic. Odločimo se, kaj bomo obdržali in česa se bomo znebili. Na tak način lahko ustvarimo več prostora v svojem domu in tudi lažje zadihamo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV