Preden začnete izbirati
Najprej si oglejte omaro, ki jo že imate. Nakup nove je priložnost, da rešite težave, ki jih povzroča sedanja.
Morda oblačila raje obešate kot zlagate, zato bi potrebovali manj polic in več prostora za obešanje. Morda želite, da je ta del višji, saj so se do sedaj vaše dolge obleke spodaj mečkale. Morda niste imeli predalov, ki so praktični za shranjevanje spodnjega perila, nogavic in podobnih malenkosti. Preden začnete izbirati novo omaro, ugotovite, kaj sploh potrebujete.
Nekaj časovnega vložka bo preprečilo razočaranje. Ne bo se zgodilo, da bi odkrili, da tudi nova omara ne ustreza vašim potrebam. Res je priporočljivo, da si pozorno ogledate, kakšna je vaša garderoba in kako bi jo lahko optimalno pospravili. To pomeni, da ima vse svoje mesto, kjer se ne mečka, temveč čaka takšno, kot je bilo v omaro odloženo. Razmišljajte, kako bi lahko bila vsa oblačila, ki jih v sezoni nosite, jasno vidna. Če lahko, načrtujte, da boste zadaj in na težje dostopna mesta shranili le tisto, česar trenutno ne potrebujete.
Kako velika naj bo omara?
Velikost je odvisna od tega, kako velika je soba, v kateri stoji, kot tudi od tega, koliko imate garderobe.
Če je soba majhna, lahko nekaj prostora pridobite z drsnimi vrati. Ta so praktična tudi, če je omara za vrati, saj je mogoče brez težav vstopiti, ko je odprta.
Ocenite, koliko prostora za oblačila realno potrebujete. Idealno je, če lahko omara sega do stropa, saj tako ni treba brisati prahu z zgornjega dela. Vgradna omara je praktična rešitev, vendar ni idealna, če obstaja veliko možnosti, da se boste selili. Sicer je njena prednost, da se lahko prilagodi kotičkom nestandardnih oblik.
V majhni sobi mora biti omara manjša, a več prostora za shranjevanje lahko dobite, če je čim višja. V majhni omari je še toliko pomembneje, da notranja ureditev res ustreza potrebam.
Pazite, da omara ne zastira vira svetlobe, pa tudi, da imate pred njo dovolj manevrskega prostora.
Kakšna je preostala oprema sobe?
Ozrite so po preostalem pohištvu. Verjetno si želite, da se omara z njim ujema. Če so ostali kosi precej moderni, boste mednje težko umestili omaro v starinskem slogu. Ujemati se morajo tudi detajli, kot so ročaji.
Razmislite, ali želite omaro, ki z dizajnom bolj izstopa, ali želite, da se čim bolj skrije, dobesedno zlije z ozadjem, torej s steno.
Vrata z ogledalom, sploh če so drsna, predstavljajo vizualni trik, ki navidezno poveča majhen prostor. Enako velja za površine, ki odbijajo svetlobo.
Kaj pa, če sploh ne bi imeli vrat? Tako lahko oblačila in dodatki postanejo del dekoracije prostora. Toda imeti morate ravno pravo količino oblačil. Najbolje je, če vse ves čas nosite, sicer vam lahko preglavice povzroča prah. Če se omare brez vrat naveličate, lahko obesite zavese. To je lahko nepričakovan način popestritve. Omara je pogosto element, ki deluje zelo vsakdanje. To je način, kako lahko izstopa.
Če imate omaro v spalnici, ta s posteljo predstavlja dva najpomembnejša elementa v prostoru. Zaradi svoje velikosti se zlahka zgodi, da izstopata na negativen način. Pri teh dveh kosih pohištva je seveda na prvem mestu uporabnost. Toda hkrati se morate truditi doseči, da se s preostalimi elementi interjerja spojita v vizualno harmonično celoto. Ne le, da bi prostor občudovali, temveč da bi se v njem dobro počutili.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV