Prenova gotovo pomeni stres v našem vsakdanu, saj se moramo za nekaj časa odpovedati vsakdanji rutini in verjetno mnogo stvari pregledati, pospraviti, premestiti, razstaviti in tudi zavreči. Čas ob prenovi je namreč kot naročen za pregledovanje stvari, ki jih imamo, pa tudi za sortiranje. A če se ne znamo odločiti, kam kaj sodi, to že vodi v stres.
Da bi se odločili za prenovo, verjetno nekaj v nas vzbudi te občutke. Bodisi je to dotrajana oprema, morda je menjava nujna, lahko so se spremenile razmere ali pa si preprosto želimo spremeniti in posodobiti stanovanje. Dotrajano, razmajano pohištvo, okna, vrata, uničen pod in kopalnica, ki je ne moremo več očistiti, so le eni od vzrokov.
Ko postanemo starejši, nas na neprimernost trenutnih rešitev v stanovanju lahko opozorijo težave pri uporabi prostorov in ob določenih opravilih. To so lahko težave pri uporabi kopalnice, drseče ploščice, morda je tuš prostor premajhen, vstopanje v in iz kadi prenevarno, ker smo že padli ali se komaj ujeli. Tudi preozka vrata v prostore so lahko težava, ker obnemogli ali z berglo težko vstopa v kopalnico ali ločeno stranišče. Težave lahko delajo tudi pragi med prostori, kjer se spotikamo.
Če smo ostali sami ali v dvoje, so se potrebe spremenile, in morda nam ne odgovarja več razporeditev prostorov; spalnice so še vedno opremljene kot otroške sobe, miza v jedilnici velika, s preveč stoli, kavč prevelik in podobno.
Za prenovo smo se včasih prisiljeni odločiti zelo na hitro. To se lahko zgodi zaradi okvar in poškodb. Tudi zaradi pihanja pri oknih, prevelikih stroškov za ogrevanje in težkega zapiranja, se naposled odločimo za menjavo oken, kar je drag poseg. Kadar poči cev ali popusti ventil, se sicer lahko na hitro ukrepa in odpravi poplavo, vendar pa je to morda za nas tudi opomnik, da je čas za celovitejše ukrepanje in prenovo v stanovanju ali stanovanjski hiši.
Seveda je odločitev za prenovo odvisna od naše finančne sposobnosti. Težko je, kadar smo v prenovo prisiljeni, a z omejenimi sredstvi. Morda se odločimo za postopno prenovo po korakih ali opravimo le najnujnejše. Z mislijo na omejen znesek iščemo najugodnejše rešitve in se ne odločimo takoj za prvo. Varčnost in dobro gospodarjenje je vsekakor razumno, ne glede na znesek, ki ga zmoremo nameniti prenovi. Najprej poskusimo pri sebi oblikovati želje. Kaj želimo s prenovo doseči in kaj je morda najbolj nujno. Laik se pogosto na začetku ukvarja s podrobnostmi, ki so na vrsti šele na koncu; razmišlja o barvah, videzu, dekoraciji. To je sicer razumljivo, saj nas vse zanima končni videz, a delo je treba opraviti celovito. Zato je pomembno, da nam strokovnjak–svetovalec pomaga opredeliti naloge, ker bo znal iz pogovora in naših želja pripraviti rešitev in predlagal primeren vrstni red del. Strokovnjak bo znal izkoristiti prenovo tudi za to, da ob njej za isti denar ali z zelo malo stroški popravimo in uredimo še kaj takega, kar nas moti in ovira, pa bi bilo dražje, če bi se tega lotili posebej. Pred prenovo vsekakor potrebujemo zasnovo, načrt, opis del in finančno konstrukcijo. Tako bomo lahko iskali izvajalce in dobili več predračunov za primerjavo.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV