Dominvrt.si
dnevna soba

Osvetlitev še kako vpliva na počutje

L.E.
13. 01. 2021 09.07
0

Pozimi je naravne svetlobe manj in bolj smo se prisiljeni zanašati na svetila, ki so v domovanju. Zavedati se je treba, da osvetlitev prostora vpliva na naše počutje. Ne le prešibka, tudi premočna svetloba ima lahko negativen učinek. 

Več kot eno svetilo 

Pogosta napaka je, da poskušamo z eno lučjo osvetliti vso sobo. Boljše je izbrati več svetil, ki skupaj ustvarjajo prijetno osvetlitev. Poleg tega si lahko ob različnih delih dneva ali ob različnih aktivnostih zaželimo drugačno svetlobo. To dosežemo z lahkoto, če imamo na izbiro več luči. 

Osvetlitev še kako vpliva na počutje.
Osvetlitev še kako vpliva na počutje. FOTO: Dreamstime

V več ravneh 

Luči naj bodo postavljene na različnih višinah. To dosežemo tako, da jih namestimo tako na stropu kot na tleh, na mizah in drugih površinah in na steni. Viri svetlobe naj bodo razporejeni v več ravneh. 

Premočna svetloba 

 Po eni strani ni prijetno, kadar je svetloba preslaba. A počutje ni mnogo boljše niti, če je luč enostavno premočna. To je sicer odvisno od tega, kaj osvetljuje. Ko beremo, pišemo, sekljamo zelenjavo in podobno, si želimo močnejšo luč. Ne pa tudi, ko se sproščamo na kavču. Nad delovnim pultom v kuhinji tako potrebujemo močnejšo luč kot nad jedilno mizo, kjer bi sicer radi videli, kaj jemo, a bi hkrati radi obedovali v prijetnem razpoloženju.  Nemalokrat je premočno svetilo na stropu, kar nam lahko daje občutek, kot da smo v akvariju.

Luči naj bodo postavljene na različnih višinah.
Luči naj bodo postavljene na različnih višinah. FOTO: Dreamstime

Kako uporabljamo prostor? 

Preden v prostoru izberemo osvetlitev, moramo vedeti, kako ga bomo uporabljali. Če bomo v dnevni sobi gledali televizijo, moramo izbrati najboljšo osvetlitev za to aktivnost. Če bomo še brali, moramo dodati svetila za to dejavnost itn.   

V kuhinji moramo točno vedeti, kje bomo hrano pripravljali, kje bomo kuhali in kje pomivali posodo. Tako lahko prav ta območja primerno osvetlimo. Pogosto pozabimo osvetliti police in notranjost omaric, četudi nam pozimi, ko je dlje časa temno, osvetlitev teh predelov še kako koristi.  

V spalnici zvečer luč ne sme biti premočna. Nasprotno si zjutraj želimo močno luč, da nas zbudi. Ravno tako si pri oblačenju želimo videti, kakšne barvne odtenke kombiniramo. 

V kopalnici si želimo dobro videti svoj obraz v ogledalu. Še posebej, če nanašamo ličila, si želimo svetlobo, ki je čim bolj podobna tisti zunaj. Luč, ki je nad glavo, bo na obraz metala sence, zato potrebujemo še stransko osvetlitev. Pogosto pozabimo na osvetlitev tuš kabine. 

Nekatera svetila potrebujemo, da osvetlimo temne kotičke.
Nekatera svetila potrebujemo, da osvetlimo temne kotičke. FOTO: Dreamstime

Velikost 

Svetila so tudi dekoracija. Včasih nimamo dovolj prostora in morajo biti manjša. Če denimo nimamo prostora za svetilko na nočni omarici, jo lahko pritrdimo na steno. Po drugi strani je veliko, vpadljivo svetilo včasih odlična dekoracija. In to ne le na pričakovanih mestih – lestenec lahko denimo postavimo celo v dovolj velik hodnik.  

Temni kotički 

Nekatera svetila potrebujemo, da osvetlimo temne kotičke. Seveda naj ne bodo premočna, toda povsem temni deli prostora so lahko še posebej pozimi, ko je toliko časa mračno, videti res neprijetno.  

Preden v prostoru izberemo osvetlitev, moramo vedeti, kako ga bomo uporabljali.
Preden v prostoru izberemo osvetlitev, moramo vedeti, kako ga bomo uporabljali. FOTO: Dreamstime

Izpostavitev 

Včasih luč nekam postavimo, da bi osvetlili kaj lepega v svojem domovanju – to je lahko umetniško delo, neobičajno oblikovan predalnik itn. Nekaj, kar želimo videti tudi, ko se stemni. 

Ločitev 

S svetlobo lahko ločimo dele prostora. V veliki dnevni sobi lahko denimo ločimo delovni kotiček od prostora za branje in od prostora za gledanje televizije. Kuhinjo lahko tako ločimo od jedilnice. Enostavno si pri postavljanju luči predstavljamo, kot da so vse to s steno ločeni prostori. 

Odbojne površine 

Ogledala in vse druge bleščeče in sijoče površine odbijajo tako naravno kot umetno svetlobo in lahko poskrbijo, da je del prostora svetlejši brez uporabe luči. Tudi njihovo lastnost moramo upoštevati pri izbiri in postavitvi svetil.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698