Dominvrt.si
Praznični okraski

Miklavž in darila: Največ šteje čas, ki ga podariš nekomu

Branka Resnik
30. 11. 2020 08.03
0

Počasi in vztrajno vstopamo v praznični čas. Najprej nas je pričakala prva adventna nedelja, zdaj pa na obisk že prihaja Miklavž. Za vogalom sta tudi božič in novo leto, ki sta tudi polna blišča in daril. Glede na to, da smo letos omejeni, kar se tiče trgovin, poleg tega pa želimo biti ekološko in potrošniško osveščeni, smo napisali nekaj besed o tem, kako do drugačnih daril in doživetja.

Ker se približuje Miklavž, ki na večer pred svojim godom hodi naokoli in prinaša darove najmlajšim, sem poklepetala z Mojco Jež, ki s hčerko Petjo veliko ustvarja, ideje pa delita tudi na družbenih omrežjih, saj želita ljudem pokazati, da je DIY zabaven, ekološki in varčen, tudi ko pride do daril in prazničnega časa.

Otroško ustvarjanje
Otroško ustvarjanje FOTO: osebni arhiv

Tako mi razloži, da se drži določenih načel, ko pride do daril in obdarovanja:

1. Čim manj sladkarij za otroke (in odrasle) – raje jih nadomestim s sadnimi sokovi (vem, da je tudi tukaj prisoten sladkor), kakšnimi bolj zdravimi polnozrnatimi slanimi prigrizki ali sadjem.

2. Narejeno doma – danes imamo praktično vsi vse, torej največ šteje čas, ki ga podariš nekomu.

3. Embalaže in raznega okrasnega darilnega papirja/vrečk ne kupujem, ampak porabim, kar imam doma (kozarci, časopisni papir, pobarvane kartonaste škatle ...) oziroma kar sem v preteklosti dobila pri darilih. Velja tudi čim manj plastične embalaže na splošno – zato piškoti v kozarcih (na primer ponovno uporabljenih od kislega zelja ...) in podobno.

4. Večinoma podarim hrano, saj se ta poje in tako ne ostajajo razni lovilci prahu na policah ...

Doma narejena Miklavževa darila

Mojca tako, če se le da, ustvarja sama ali pa poseže po naravnih in trajnostnih darilih. Tako so bila njena darila v preteklosti:

- praženi mandlji in lešniki v steklenem kozarčku,

- medenjaki v steklenem kozarcu,

- lesena grizala za dojenčke,

- leseni konji za malo večje otroke,

- ekološke mandarine ter še nekaj malenkosti.

"Na splošno se doma izogibamo brezglavemu potrošništvu, tega se še posebej držimo predvsem pri igračah, rojstnodnevnih in novoletnih darilih. Zelo nasprotujem kupovanju raznih poceni (plastičnih) daril, ki so po možnosti še zapakirana v ogromno embalaže, ki se kmalu polomijo, niso več zanimiva in pristanejo v smeteh," še doda: "Od takega darila naša družina nima nobene koristi." Tako je njen glavni moto pri igračah: manj je več. Prednost daje enostavnim igračam, ki se jih lahko uporablja na veliko načinov, in spodbujajo domišljijo ter so uporabne znova in znova. Velikokrat igrače postanejo predmeti, ki sploh niso igrače, in ravno ti so najdlje zanimivi: "Poleg tega pa me motijo tudi kupi grdih plastičnih igrač, ki ležijo po stanovanju in kazijo njegov videz. Z nakupom take igrače je bilo tudi podprto nekaj, s čimer se ne strinjam. Proizvedenih je bilo še več neuporabnih predmetov, ki bodo slej ko prej končali v smeteh, za samo proizvodnjo pa so bili porabljeni naravni viri in surovine. Podobno logiko lahko apliciramo tudi na darila za odrasle."

Še eno od pomembnih vodil ji je, da ne podarja nečesa, česar ne bi bila vesela tudi sama, če bi to dobila kot darilo. S svojo izbiro daril in načinom obdarovanja poskuša počasi tudi prijatelje in sorodnike prepričati, da vsaj razmislijo o varovanju okolja, trajnostnem načinu življenja ter današnji pretirano potrošniško usmerjeni družbi.

Zakaj je vse to pomembno?

Kako pa to razložiti otroku? "Starši morajo najprej v vse, kar poskušajo razložiti otrokom, verjeti tudi sami in po možnosti otroke naučiti z lastnim zgledom. Za ta primer bi rekla, da je najpomembnejše, da so starši najprej trdno prepričani, da je trajnostni način življenja tisti pravi, da je pretirana potrošnja slaba, da s tem, kar imamo, ne izkazujemo svoje vrednosti, ter da bodo s tem, ko otroku ne bodo izpolnili vsake njegove želje, naredili veliko koristnega zanj." Svoji štiriletni hčerki tako stvari vedno razloži takšne, kot so, seveda prilagojeno njenemu razumevanju: "Se mi pa zdi, da otroci razumejo veliko več, kot pričakujemo." Skupaj se tako odločita, kakšne igrače si bo zaželela za praznike oziroma kaj bo kupila s svojo žepnino: "Pri tem v glavnem poudarjam, da naj izbira stvari, ki jih bo uporabljala dalj časa, in ne nekaj, kar bo čez nekaj dni postalo smet."

Kako še razveseliti otroke za Miklavža?

"Na prvem mestu so zame skupna doživetja," razloži. Torej namesto predmetov raje podari nek dogodek, izlet oziroma izkušnjo. "Opažam tudi, da so otroci zelo ponosni, če neko stvar (vsaj delno) izdelajo sami." Za mlajše otroke sorodnikov in prijateljev tako že nekaj let sama izdeluje darila: "Naredila sem že komplet lesenih živali, ki jih nato otroci pobarvajo sami, razne lesene živali, predvsem konje, hotel za žuželke, adventni koledar, ki je v predalčkih za posamezne datume vseboval mala presenečenja, lesen poganjalček za vožnjo po stanovanju in še kaj." Za konec doda, da ji je super darilo za odrasle (ki ga še ni naredila) na primer adventni koledar z različno kavo oziroma čajem za vsak dan.

Preberite še:

Venčki: izogibajmo se plastiki in rajši poiščimo naravni material
Preberi še
Venčki: izogibajmo se plastiki in rajši poiščimo naravni material
Vsi so nori na ta japonski način zavijanja daril 
Preberi še
Vsi so nori na ta japonski način zavijanja daril 

 


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698