Ne glede na starost ali delovni status potrebujemo prostor, kamor postavimo računalnik, tablico ali tiskalnik in kjer lahko naprave tudi napolnimo. Tudi starejše osebe potrebujejo prostor za uporabo računalnika, branje in hobije ter za komuniciranje na daljavo.
Predvsem je pomembno, da imamo v stanovanju prostor in v njem delovno površino, s katere nam ni treba vsakokrat pospravljati papirjev, dokumentov, pošte in seveda računalnika, kablov in polnilcev. Dobro je, da imamo na enem mestu pospravljeno pošto, račune in razno dokumentacijo. Mnogi starostniki so vajeni uporabe računalnika, brskajo po spletu, nakupujejo, naročajo razne storitve ali se po spletu izobražujejo, nekateri tudi še kaj delajo, zato pa sta potrebna ločen kotiček in mir.
Ko se otroci odselijo, nam morda ostane prazna soba, ki jo poskusimo preurediti, da bo ustrezala našim spremenjenim potrebam, tako da postane kabinet ali delovna soba. Potrebujemo mizo in primerno visok in udoben stol, ki naj bo nastavljiv na več ravneh. Dobro nas mora podpirati predvsem v križu, stopala naj plosko počivajo na tleh. Naslonjala za roke pomagajo pri lažjem sedanju in vstajanju. Če naslonjala omogočajo, da lahko stol potisnemo pod mizo, je stol primeren, sicer izberemo takega brez naslonjal. Stol na kolesih je primeren le, če smo trdni v nogah, da se nam ne spodmakne. Miza naj bo trdna, z enostavnim podnožjem, da se ne zatikamo s stolom in spotikamo. Mizna površina naj bo gladka , a steklena in sijoča ni primerna, ker po njej ne moremo dobro premikati miške, zebe nas v roke in več možnosti je, da pride do odbleska svetilke na mizni plošči. Za mizo potrebujemo običajno veliko vtičnic za razne naprave in polnilce. Da bi lahko dosegli vtičnice in imeli napajalnike ves čas pri roki, naj bodo vtičnice nad mizno ploščo ali razdelilci na mizi, da se ni treba sklanjati pod mizo ali poklekniti na tla. Ob množico kablov se tudi hitro spotaknemo, med kabli je tako težko čistiti in hitro se zgodi, da kakšnega iztaknemo. Če ne gre drugače, jih povežemo v snope in morda celo prilepimo ob zid ali ob talno letev.
Za ureditev dokumentov imejmo ob mizi predalnik, morda omaro ali police. Police ali omare, ki so previsoko nad mizo in se moramo zato do njih stegovati, niso primerne. Police naj bodo lahko dostopne, da ni potrebno nobeno plezanje. Tudi tiskalnik naj bo postavljen tako, da ne jemlje prostora. Morda je lahko na omarici na kolesih, pod mizo.
Za pisalno mizo je potrebna tudi dodatna razsvetljava. Svetloba naj bo prijetna, ne preveč bela in čim bolj razpršena, da ne bo usmerjena v računalniški zaslon. Sveti lahko v zid ali vsaj stran od nas. Naj bo dovolj močna, da omogoča tudi branje, pisanje ali kakšne hobije, s katerimi se ukvarjamo za to delovno mizo. Poleg stoječih so primerne linijske svetilke, skrite za rob police ali stenske omarice.
Pogosto si moramo domačo pisarno, kabinet ali delovno površino deliti z domačimi. Zato je še pomembnejše, da je delovni kotiček pripravljen tako, da ustreza različnim potrebam. Nastavljiv stol je gotovo ena od glavnih stvari. Če je v delovni sobi tudi prostor za šivanje in razne hobije, ki zahtevajo več prostora, naj bo delovna površina ločena od tiste, na kateri je računalnik.
Delovni kotiček naj bo obenem tudi mesto, kjer imamo mir. Tudi če imamo le majhno pisalno mizo v dnevni sobi, si mesto poskusimo urediti tako, da smo ločeni od ostalega dogajanja, morda s postavitvijo omar, visokimi pregradami in podobnim. Mizo lahko skrijemo tudi za drsna vrata omare, kjer imamo manjšo delovno ploskev, police, razsvetljavo in dovolj vtičnic.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV