Če smo se včasih razveselili, ko nas je obiskala pikapolonica, pa se zadnja leta spopadamo z nenavadnimi polonicami, ki so invazivne pri nas – harlekinke.
Po telesni zgradbi je harlekinka podobna drugim polonicam, prepoznati pa jo je možno po tem, da je razmeroma velika – v dolžino meri od 7 do 8 milimetrov in ima rjave noge. Na žalost je vzorec obarvanosti nezanesljiv znak, saj je izjemno variabilen. Osnovna barva pokrovk tako sega od bledo rumenkaste do črne, število pik od nič do 21, njihova barva pa sega vse od oranžno-rdeče do črne.
V Sloveniji imamo približno 70 vrst polonic in vse njihove ličinke se prehranjujejo z ušmi. Težava pa je v tem, ker jih harlekinka izpodriva, saj je zelo požrešna – ker jim zajeda hrano, se namreč manjšajo populacije avtohtonih vrst. Poleg tega v naravi nimajo sovražnika, tudi ptice jih ne marajo, ker so neprijetnega okusa.
Harlekinske polonice, ki izvirajo iz Azije, tako počasi zavzemajo tudi Evropo. Iz Japonske so jih najprej uvozili Američani, v Evropo pa so jih prvič pripeljali leta 1982. Kajti uporabljali so jih kot bionadzor nad listnimi ušmi v rastlinjakih. Toda polonice so ušle v naravo, kjer se je začel njihov invazivni pohod.
Ker pa se polonice zdaj pripravljajo na prezimovanje, iščejo toplo zavetišče, ponavadi se selijo v velikem številu, zato jih tudi hitro opazimo, se rade naselijo tudi v hiše.
Če se počutijo ogrožene, dotične polonice izločijo rumeno, smrdljivo kemikalijo, ki na stenah in pohištvu pušča madeže, kar je še dodatna težava. Če so se že naselile v hišah in stanovanjih, je najbolj priporočljiva uporaba sesalca - vmes lahko nataknite tudi staro hlačno nogavico oziroma najlonke, da jih boste lažje odstranili.
Preberite še:
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV