Kot je pomembno izbrati kakovostno posteljo, saj veliko ur prespimo, je pomembno izbrati dober pisarniški stol. Marsikdo celo dlje časa sedi za delovno mizo, kot spi v postelji, četudi to ni zdravo.
Slab pisarniški stol zmanjša produktivnost, saj hitro postane neudoben, zaradi česar si je treba prej vzeti odmor. V vsakem primeru je pametno vsake toliko vstati in se nekoliko razgibati, a dober stol bi moral omogočati udobno sedenje in osredotočeno delo vsaj nekaj časa.

Stol bi morali pred nakupom preizkusiti. Pravzaprav jih preizkusimo čim več in poskušajmo najti takšnega, ki je najbolj udoben prav nam. Žal je občutek v stolu po petih minutah ali po pol ure lahko drugačen. Da bi res vedeli, kako se obnese, ga moramo nekaj časa uporabljati. A ker slab stol sčasoma lahko vodi v zdravstvene tegobe, se splača vložiti čim več časa in truda v izbiro.
Na kaj moramo biti pozorni, ko izbiramo pisarniški stol?
- Vsakemu od nas najbolj ustreza nekoliko drugačen stol. Če ga uporablja več članov družine, je smiselno izbrati takšnega s čim več prilagoditvami. S tem ga lahko vsak član prilagodi sebi.
- Sedišče mora biti dovolj široko, približno tri centimetre bi moralo ostati prostora na vsaki strani.
- Ko sedimo, se moramo brez težav naslanjati, hkrati moramo imeti približno tri centimetre prostora med stolom in koleni.
- Kolena morajo biti v ravni bokov ali nekoliko nižje.
- Stopala morajo biti na tleh.
- Naslonjalo bi se moralo končati prav nad rameni. Da bi bili primerni za čim več ljudi, je mnogo stolov opremljenih s precej visokimi naslonjali, kar je prav tako povsem v redu, če nudijo dobro oporo na ključnih mestih.

- Zelo pomembna je opora v križnem predelu. Lahko je fiksna, kar je v redu, če nam ustreza. Lahko je prilagodljiva. Različni ljudje potrebujemo drugačno oporo v križu, zato je pomembno, da smo pri preizkušanju stolov pozorni, kako nam ustrezajo v tem delu. Če trenutno ne uporabljamo takšnega stola, je poceni rešitev, da zvijemo brisačo in jo položimo med križ in naslonjalo. A v nasprotju s stolom, ki že ima takšno oporo, je brisačo treba ves čas popravljati.
- Dober stol nam omogoči, da lahko telo dlje držimo v pravilnem položaju. Oziroma nam pri tem pomaga.
- Če sedimo s pravilno držo in nas stol v predelu križa dobro podpira, zgornji del telesa potrebuje manj opore. A če sedimo dolgo časa, je pametno, da smo vseeno pozorni, da nam naslonjalo tudi v zgornjem delu čim bolj ustreza.
- Opora za vrat oziroma glavo je redka in pravzaprav nepotrebna, saj jo tudi tam, kjer obstaja, denimo v avtomobilih, redko uporabljamo. Če so ključni deli telesa lepo podprti, vratne mišice, pa tudi tiste v zgornjem delu hrbta, potrebujejo manj opore.
- Naslona za roke ne smeta biti preširoko narazen in morata biti na pravi višini, kar pomeni, da sta roki lahko sproščeni. To sprosti tudi ramena, vrat in glavo.

- Stol se mora enostavno premikati, da lahko brez napora dosežemo vse dele delovnega prostora. Včasih so koleščki prilagojeni podlagi – denimo preprogi.
- Pomembna je celo tkanina, s katero je stol prevlečen. Biti mora zračna, da se ne pričnemo potiti. To je pomembno poleti, pa tudi v hladnem delu leta, ko je lahko močno centralno ogrevanje. Za povrh je dobro, če je tkanina mehka, prijetna na otip. Tudi sedišče mora biti dovolj oblazinjeno, a hkrati ne premehko.
- Morebitne prilagoditve stola, ki jih potrebujemo med delom, bi morali z lahkoto doseči. Stol bi nam moral pomagati, ne pa nas ovirati pri delu.
Preberite še:


Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV