Profesionalnost
Verjetno je večina do letošnjega leta svoj dom imela za zasebno sfero. Delo od doma nas tako iznenada postavlja v neprijeten položaj, ko bi vseeno morali za svoje ozadje najti kotiček, ki nas predstavlja v profesionalni luči.
Drugo vprašanje je – ali dovoliti, da se vidi, da smo doma, ali se poskušati pretvarjati, da smo v službeni pisarni. Odgovor je nekoliko odvisen od tega, kaj počnemo. V nekaterih poklicih je dovoljeno več in v drugih manj.
Vseeno je glede na izredne okoliščine smiselno nekoliko odgrniti zaveso s svojega zasebnega življenja in se ne pretvarjati, da vse poteka naprej, kot da se epidemija covida-19 ne bi razmahnila in nam povsem spremenila življenja. To daje celotni skupnosti občutek, da razmere niso normalne, in nam ponudi možnost, da se bolj povežemo kot ljudje, ne le kot poslovni subjekti. Ni torej treba, da je videti, kot da delate iz pisarne, vseeno pa morate razmisliti, kateri del doma bo pustil primeren vtis. Vaše ozadje je med videokonferenco vaša poslovna obleka.
Mera mora biti prava
Navadna bela stena ni najboljše ozadje. Po drugi strani ozadje ne sme niti preveč izstopati. Še vedno bi morali biti sogovorniki pozorni predvsem na vas in vaše besede.
V ozadju zato ne sme biti preveč elementov. Pustiti morate tudi prazen prostor. Celotna slika mora delovati uravnoteženo in umirjeno.
Še beseda o pospravljenosti. Nikakor ne želite, da je v ozadju videti kup umazane posode v kuhinjskem koritu. Po drugi strani ni treba, da je videti, kot da je za vami fotografija iz kataloga pohištva. Vseeno je to prostor, v katerem nekdo živi. Loviti morate pravo mero vsega za najboljši vtis.
Kaj je lahko v ozadju?
– Knjižna polica daje vtis inteligentnosti, sporoča, da berete in se izobražujete tudi v zasebnem življenju. Če je za vašo mizo nezaželena bela stena, lahko nanjo namestite nekaj polic in jih napolnite s primernimi knjigami, spominki, lončnicami ...
– Rastlinje je odlično ozadje, saj deluje zanimivo in zelo pomirjujoče. Ne izstopa. Nihče ne bo bolj razmišljal o vaši lončnici kot o vaših besedah (razen če bo delovala, kot da zanjo ne skrbite). Police lahko celo napolnite le z lončnicami. V tem primeru naj bodo nekatere vsekakor padajoče.
– Še eno zanimivo naravno ozadje je akvarij. Če ga imate, poskušajte mizo z računalnikom vsaj za videokonference namestiti tako, da je v ozadju. Ko imate v ozadju nekoliko bolj izstopajoč element, pazite, da ne dodajate veliko drugih, še posebej ne takšnih, ki bi ravno tako lahko pritegnili več pozornosti (denimo fotografije otrok ali nenavadnih krajev, kjer ste potovali).
– Za vami je lahko galerija uokvirjenih fotografij (ali slik). Le preverite, da to, kar upodabljajo, o vas pove, kar želite sporočiti. Fotografije so lahko osebne, a izbrane morajo biti premišljeno.
– Belo steno lahko prebarvate z bolj živo barvo ali uporabite tapeto, lahko z vzorcem.
Dobra svetloba
Pazite, da ne mešate tople in hladne svetlobe. Ne postavite se direktno pod vir svetlobe, saj bodo na obrazu nastale neprivlačne sence. Če je dovolj naravne svetlobe, je najbolje, če ste z obrazom obrnjeni proti oknu. Če je okno za vami ali je ob strani, ga je bolje zagrniti in se zanesti na umetno svetlobo. En vir naj bo ob strani kamere, drug nekje za vami, s čimer ustvarite globino.
Višina kamere
Morda boste morali računalnik podložiti s knjigami. Kamera bi morala biti v višini vaših oči ali celo malo višje. Pazite še, da gledate v kamero.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV