Poletje je čas, ko mnogi radi nosijo bela oblačila. Bela srajca ali majica veljata za klasičen kos, po katerem naj bi posegli, ko bi radi dali vtis urejenosti. Toda to se bo zgodilo le, če bo bela tkanina res bela.
Prvo pravilo
Bela oblačila je treba nujno prati ločeno od barvnih. Prvič, ko boste belo majico oprali skupaj s temnejšimi tkaninami, morda celo ne boste opazili razlike. A kmalu jo boste. Zelo hitro bo posivela.
Temperatura vode
Bele tkanine je najbolje prati pri čim višji temperaturi. Toda vedno preverite, kaj piše na etiketi oblačila, in ga operite pri tisti temperaturi, ki je na oznaki zapisana. To je najvišja priporočena temperatura.
Prepoln pralni stroj
Če je v bobnu preveč oblačil, se ne morejo lepo oprati. Enostavno ni dovolj prostora, da bi voda učinkovito sprala umazanijo kot tudi pralna sredstva, ki tako ostanejo na oblačilih. Bela oblačila naenkrat niso več bela, vi pa ne veste, kaj delate narobe.
Preveč detergenta
Upoštevanje nekaj preprostih nasvetov lahko občutno podaljša življenjsko dobo oblačil. Tako je pomembno, da ne uporabljate preveč detergenta. Več pralnega sredstva ne pomeni bolj čistih oblačil, ravno nasprotno, saj ostane v tkaninah, kar se najbolj pozna prav pri tistih bele barve.
Da bi bili prijaznejši do okolja, pralni stroji danes porabijo manj vode, zato pri pranju zadostuje manjša količina detergenta kot nekoč. Če ga že leta in leta odmerjate enako, preizkusite, ali je rezultat boljši, če količino zmanjšate.
Beli kis
Pri belih oblačilih lahko običajen mehčalec nadomestite z destiliranim belim kisom, ki ne le mehča, temveč ohranja oblačila bela. Pripomogel naj bi tudi k temu, da se pralni prašek res izpere z oblačil. Preizkusite, ali ste zadovoljni z učinkom.
Neizbežni madeži
Na belih tkaninah so madeži vedno vidni. Obvezna oprema je tako sredstvo za odstranjevanje madežev, ki deluje bolje, če ga nanesete čim prej. Marsikdo obupa, če po prvem pranju madež ni odstranjen. Toda morali bi znova nanesti sredstvo za odstranjevanje madežev in oblačilo še enkrat oprati. Drugič ste lahko uspešni. Nikakor pa oblačila z madežem ne posušite v sušilnem stroju, ker se ga ne boste več znebili.
Sušenje
Bela oblačila je najbolje posušiti na zraku. Če morate uporabiti sušilni stroj, izberite nižjo temperaturo. Bolje je, če oblačila vzamete iz sušilnega stroja, dokler so še nekoliko vlažna, in jih do konca posušite na zraku. Imeli boste več dela, vendar boste lahko bela oblačila nosili dlje časa.
Čiščenje pralnega stroja
Tudi pralni stroj potrebuje redno čiščenje. V njem se ravno tako nabira umazanija, ki povzroči, da bele tkanine po pranju niso več bele (in to četudi ste jih oprali ločeno od barvnih, niste uporabili preveč detergenta in bobna niste napolnili do konca). Pralni stroj očistite vsaj enkrat na tri mesece in raje večkrat, če imate trdo vodo ali pogosto perete zelo umazana oblačila.
Likanje
Raje uporabite nižje temperature in učinkovitost glajenja povečajte s paro.
Shranjevanje
Zaščitne vreče naj bodo iz tkanine. Izognite se plastiki.
Pogostejše pranje
Bela oblačila je treba prati pogosteje kot temnejša. Če ste jih nosili, morda na pogled ne delujejo umazana, vendar je v tkanini lahko nevidna umazanija, denimo znoj ali olja, ki jih izloča koža. Ta umazanija sčasoma ravno tako povzroči, da oblačila niso več bleščeče bela. Ko je njihove sezone konec, jih nujno operite (oziroma odnesite na kemično čiščenje), preden jih shranite.
Izogibanje
Del skrbi za bela oblačila je tudi, da jih zjutraj, ko stojite pred garderobno omaro, ne izberete, kadar veste, da je precej možnosti, da se bodo umazala. To je preprosto, a učinkovito pravilo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV