Dominvrt.si
bosch

Začnite z domačim projektom že danes

N.R.A.
07. 04. 2020 12.04
0

Ob gledanju oddaje Delovna akcija malokdo ne občuduje pridnih in marljivih mojstrov voditeljice Ane. Njej in fantom iz tedna v teden uspevajo nemogoče prenove in neverjetna dela, ob katerih vedno ostanemo odprtih ust. Le kako jim to uspeva?

Ko se lotevamo manjših ali večjih prenov lastnega doma, domačih projektov in izdelovanja najrazličnejših stvari, potrebujemo dobro voljo, predvsem pa veliko mero kreativnosti. To dokazujejo tudi mojstri Delovne akcije, ko iz tedna v teden prenavljajo domove širom Slovenije. Pogosto ob gledanju ene najbolj priljubljenih oddaj pomislimo, kako bi bilo, če bi se sami lotili prenove lastnega doma ali pa se zgolj lotili projekta, s katerim že dolgo odlašamo.

Ob takih željah ljudje navadno zaključimo, da za kaj takšnega nimamo dovolj znanja in veščin. A kakor dokazujejo fantje iz Delovne akcije, je znanje sicer pomembno, še več pa šteje ekipa, ki stoji za tabo in orodje, s katerim se lotiš izziva. Veliko bolj kot znanje je torej pomembna želja, dobra volja in navsezadnje odločitev, da se domačega projekta vendarle lotimo!

Zakaj se ne bi lotili domačega projekta kar danes?

Če tudi vi že dalj časa razmišljate, da bi se sami ali v krogu družine lotili kakšnega DIY projekta, je morda sedaj idealen čas za to. Poiščite navdih, izpilite idejo in se lotite dela! DIY peskovnik je nekaj, česar se lahko z ustreznim in kakovostnim orodjem lotite sami doma – in to že danes. Vas zanima kako? 

Kaj potrebujete za DIY peskovnik? 

Orodje:

- Akumulatorski večnamenski brusilnik 

- Zajeralna žaga

- Akumulatorski vrtalnik

- Brusilni list G120

- Svedri za les (6 mm)

- 5 delni set svedrov za les

- Akumulatorski spenjalnik 

Pripomočki:

- Škarje

- Svinčnik

- Trikotnik

- Ušesni ščitniki

- Primeži

- Zaščitna maska

- Delovne rokavice

- Varnostna očala

- Žepni meter

Materiali:

- 6 plošč lesa jelke in OSB plošč dimenzij: 300 x 11 x 1,8 cm (D x Š x V) za okvir peskovnika

- 1 kos kvadratnega lesa dimenzij: 250 x 3,8 x 3,2 cm (D x Š x V)

- 1 kos kvadratnega lesa dimenzij: 150 x 4,5 x 4,5 cm (D x Š x V)

- 2 leseni deski za sedežni del dimenzij: 300 x 14 x 1,8 cm (D x Š x V)

- 10 plošč lesa jelke za pokrov peskovnika dimenzij: 155 x 11 x 2 cm vsaka (D x Š x V)

- 2 leseni plošči z gladkim robom za pokrov peskovnika dimenzij: prva – 300 x 9 x 1,8 cm (D x Š x V), druga – 200 x 14 x 1,8 cm (D x Š x V)

- 1 krovna deska za stranice pokrova peskovnika dimenzij: 200 x 14 x 1,8 cm (D x Š x V)

- 1 gladka ploščica, ki bo služila kot 'zapah' dimenzij: 150 x 10 x 2 (D x Š x V)

- 60 vijakov za les: 4 x 35 mm 12 vijakov za les: 4 x 45 mm

- 2 očesna vijaka: 6 x 80 mmVrvica10 podložk: 4,3 cm

- Kovinska plošča: 1.000 x 600 mm (D x Š)

- Montažno lepilo

- 2 enaka vijaka za nosilca: 5 x 60 mm

- Obloga za ribnik: 2,5 x 2 m

- Pesek za peskovnik

Naredi sam – vsi koraki izdelave

1. Korak: Izmerite in označite mere

Za prvi korak boste potrebovali svinčnik, trikotnik, žepni meter in vse lesene deske in plošče. Še preden se boste dodobra lotili izdelovanja peskovnika za vašega otroka, morate dobro, predvsem pa natančno izmeriti vse površine. Za sprednji in zadnji del peskovnika potrebujete dva sklopa naslednjih lesenih in OSB plošč:

- 142 x 11 cm (D x Š)

- 142 x 9 cm (D x Š)

- 142 x 8,4 cm (D x Š)

Na vsako stran peskovnika boste morali priviti tudi tri lesene deske in OSB plošče naslednjih velikosti:

- 112 x 11 cm (D x Š)

- 112 x 9 cm (D x Š)

- 112 x 8,4 cm (D x Š)

Za pritrditev lesenih plošč s ploščami na peskovniku potrebujete 10 kosov kvadratnega lesa – ti morajo biti nekoliko krajši od višine peskovnika; v višino morajo meriti 28 cm. Zahtevana višina temelji na širini treh plošč, ki so oz. bodo postavljene ena na drugo. S pomočjo štirih desk naredite sedežno površino za peskovnik. Ena od desk v velikosti 150 x 14 cm bo z obeh strani razrezana z zajeralno žago. Dve plošči dimenzij 115 x 14 cm bosta razrezani samo vzdolž ene strani, ena plošča dimenzij 120 x 5,5 cm pa bo razrezana po dolžini. 

Za zunanjo ploščo, ki bo služila za prekrivanje peskovnika, v nadaljevanju potrebujete:

- 8 lesenih in OSB plošč dimenzij: 155 x 11 x 2 cm vsaka (D x Š x V)

- 1 kos kvadratnega lesa dimenzij: 155 x 7,5 x 2 cm (D x Š x V)

- 1 lesena in OSB plošča dimenzij: 155 x 4,5 x 2 cm (D x Š x V)

- 2 leseni plošči z gladkim robom kot prečke: 121,5 x 9 x 1,8 cm vsaka (D x Š x V)

- 1 lesena plošča z gladkim robom: 107 x 7 x 2 cm (L x Š x V), ki bo služila kot "zavora", da se prepreči, da bi se pokrov sam zložil

- 2 kosa kvadratnega lesa za luknjo za očesni vijak: 10 x 3,5–4 x 2,8 cm (D x Š x V)

- 1 kos kvadratnega lesa za nosilec košarkarskega obroča: 45 x 4 x 3,5 cm (D x Š x V)

Dve strani peskovnika bosta sestavljena iz ene plošče na krovu na strani v obliki trapeza z desnim kotom, ki v dolžino meri 3,5 cm, po vrhu pa 14 cm. Višina desnega kota mora biti 60 cm, nasprotna stran pa je nekoliko daljša, in sicer meri 61,5 cm. 

 

2. Korak – Lesene deske razrežite v pravilne dimenzije

Za rezanje lesa boste potrebovali žago, zaščitna očala in ščitnike za ušesa. Ko ste zaključili z označevanjem pravilnih dimenzij, lahko pričnete z rezanjem lesa. Pred rezanjem se ustrezno zaščitite, za natančno rezanje pa les pritrdite na žago. 

 

3. Korak - Na robovih lesenih površin odpravite nepravilnosti

V tem koraku potrebujete večnamenski brusilnik, brusilni list, delovne rokavice, zaščitno masko, zaščitna očala, ščitnike za ušesa in primeže. Ker se pri žaganju lesenih površin velikokrat pojavijo grbe in gube, te pobrusite z večnamenskim brusilnikom in odstranite vse drobce. Morda se korak ne zdi nič posebnega, a je izjemno pomemben. 

 

4. Korak - Zgradite 'sedežno' površino za peskovnik 

Da bi zgradili sedežni del peskovnika, potrebujete akumulatorski vrtalnik, set svedrov za les v petih delih, primeže, zaščitna očala, plošče za sedežno garnituro, 10 kosov kvadratnega lesa, 60 vijakov za les: 4 x 35 mm (D x L) in 2 kosa kvadratnega lesa za očesne vijake. V tem koraku je čas, da 'zgradite' peskovnik z uporabo lesenih desk, ki ste jih pripravili v drugem in tretjem koraku. Po sistemu zložite tri lesene plošče, eno na drugo, in jih pritrdite s kosi kvadratnega lesa. Stranice peskovnika okrepite tako, da na vsak vogal postavite kos kvadratnega lesa. Da bi les čim tesneje privili, lesene deske in kvadratni les pritrdite z vijačnimi sponkami, da ne bodo zdrsnili. Najprej izvrtajte luknje za vijake, da jih boste lažje vstavili. Ko enkrat dobite luknjo v peskovniku, pritrdite sedežni del, kot je prikazano na sliki. 

 

5. Korak - Dno peskovnika oblecite z oblogo za ribnike 

V tem koraku torej potrebujete akumulatorski spenjalnik, žepni meter in oblogo za ribnik. Slednjo razrežite na velikost luknje in ga nato z akumulatorskim spenjalnikom pripnite na robove jame. 

 

6. Korak - Sestavite pokrov peskovnika

Za sestavo pokrova peskovnika potrebujete akumulatorski vrtalnik, sveder za les: 6 mm, škarje, 28  vijakov za les: 4 x 35 cm, 12 vijakov za les za stranske kose: 4 x 45 cm, 2 kosa kvadratnega lesa: 10 x 3,5–4 x 2,8 cm (D x Š x V), 2 tečaja z ustreznimi vijaki, 2 očesna vijaka, 2 podložka in vrvico. Najprej zložite deske, nato pa nanje privijte dve običajni leseni deski, ki delujeta kot prečke. Nato s koščkom vrvice pritrdite en očesni vijak na vsak stranski kos trapeza, kot je prikazano na sliki. Pri tem koraku uporabite podložko, ki bo držala vrvico na mestu. Vnaprej izvrtajte luknjo s 6-mm svedrom za les, očesni vijak namestite na sredino, približno 10 cm stran od spodnjega roba, dokončane stranske kose pa pritrdite na pokrov peska z dolgimi vijaki za les. Na koncu privijte tečaje na daljšo stran pokrova z ustreznimi vijaki.

 

7. Korak - Prekrijte peskovnik s pokrovom in napolnite peskovnik s peskom 

Pokrov namestite na peskovnik in trdno privijte tečaje. Peskovnik je narejen. Postavite ga lahko na  dvorišče ali vrt, napolnite ga s peskom, takoj zatem pa se otroci že lahko začnejo igrati v DIY izdelanem peskovniku. 

 

Vsi vemo, da ni lepšega občutka, kot če sami načrtujemo, izdelujemo in oblikujemo svoj dom, predvsem tiste malenkosti, za katere radi rečemo, da so samo naše. V času, ko imamo vse na dosegu roke, je redko, a izjemno cenjeno ravno to, kar si zamislimo sami, a tudi in predvsem za domače delo vemo, da potrebujemo kakovostno orodje. Pri Boschu boste našli vsa potrebna in izjemno kakovostna orodja za domače ustvarjanje, v pomoč pa vam bodo tudi s številnimi idejami za domače projekte, kot je na primer izdelava peskovnika. 

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698