"Varčevanje z energijo se začne v naših glavah," je v brošuri zapisal Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad, o tem, kako začeti varčevati z elektriko, ter dodal, da je najcenejša tista energija, ki je ne porabimo, hkrati pa nanizal nekaj praktičnih nasvetov.
VARČEVANJE V KUHINJI
Kuhanje na klasičnem električnem štedilniku
Velikost kuhalne plošče izberemo glede na premer posode, kajti majhna posoda na veliki plošči pusti povsem neizkoriščen obod, prek katerega energija uhaja v zrak. S kuhanjem v pokriti posodi pa lahko zmanjšamo porabo električne energije tudi do trikrat. Kuhalno ploščo izklopimo nekaj minut pred koncem kuhanja, saj je v plošči dovolj toplote, ki bo hrano skuhala do konca.
Pečenje v pečici
Pri pečicah, ki so že dlje časa v uporabi, preverimo, kako dobro tesnijo vrata. Med samo peko pa vrata pečice odpirajmo čim manj. Če je le mogoče, v pečici pečemo več jedi hkrati. Če je v pečici ventilator, ga uporabljajmo čim pogosteje. Električno pečico izklopimo približno 10 minut pred koncem peke, saj je v njej dovolj toplega zraka, ki bo jed spekel do konca. Jedi pa raje pogrevajmo na kuhalnih ploščah kot v klasičnih pečicah, še raje pa v mikrovalovnih pečicah.
Za odtajanje zamrznjenih jedi raje kot pečico uporabljajmo mikrovalovko.
VARČEVANJE PRI GOSPODINJSKIH APARATIH IN OSTALIH ELEKTRONSKIH NAPRAVAH
Zamrzovalnika in hladilnika ne postavimo v neposredno bližino telesa ali naprave, ki oddaja toploto (radiatorja, štedilnika ali pečice) in tudi ne tja, kjer lahko nanj sije sonce. Hladilnih rešetk na zadnji strani ne smemo pokriti, saj s tem zmanjšamo učinkovitost odvajanja toplote iz hladilnika oziroma zamrzovalnika. Rešetke redno čistimo, da se na njih ne nabere preveč prahu, ki prav tako zmanjšuje učinkovitost odvajanja toplote.
Optimalna temperatura v hladilniku je približno 6 °C, v zamrzovalniku pa od –16 do –18 °C, kajti poraba električne energije za vzdrževanje nižje temperature je večja. Hladilnika in zamrzovalnika ne odpiramo po nepotrebnem, vrata pa naj bodo odprta le toliko časa, da iz hladilnika vzamemo želena živila oziroma jih damo vanj. V hladilnik in zamrzovalnik sodi le ohlajena hrana.
Iz hladilnika in zamrzovalnika redno odstranjujemo ledene obloge, ki močno zmanjšajo učinkovitost hlajenja in drastično povečajo porabo električne energije. Pri zapiranju vedno preverimo, ali so vrata tesno zaprta, če je tesnilo na vratih dotrajano, pa ga moramo takoj zamenjati. Prazni hladilniki in zamrzovalne skrinje so največji porabniki energije, zato njihovo velikost izberemo glede na svoje dejanske potrebe.
Likalniki sodijo med večje porabnike energije, zato za manjšo porabo električne energije pri likanju upoštevajmo nekaj enostavnih pravil: perilo razvrščajmo po tipu blaga: najprej zlikajmo občutljiva oblačila, za katera je potrebna nižja temperatura, nato pa oblačila, za likanje katerih potrebujemo višjo temperaturo. Med daljšimi odmori likalnik izklopimo.
Naprave v stanju pripravljenosti še naprej porabljajo električno energijo, nekatere kar tretjino energije, ki jo sicer porabijo v delovanju. Zato je treba naprave popolnoma izklapljati. Različni polnilci še naprej porabljajo električno energijo tudi takrat, ko jih ne uporabljamo, če ostanejo priključeni v vtičnico. Ena od priročnih rešitev je tako uporaba podaljška z več vtičnicami s stikalom za izklop, ki omogoča enostaven izklop več naprav naenkrat.
RAZSVETLJAVA
Kjer se le da, poskušamo izkoristiti naravno svetlobo, ki je očem najprijaznejša, zato naj bodo delovne površine čim bližje okna, zavese na oknih pa naj bodo tanke in prosojne. Pravilna razporeditev svetil pa pomembno vpliva na porabo električne energije. Varčne sijalke lahko dajejo bolj belo svetlobo kot navadne žarnice, njihova življenjska doba je 10-krat daljša od navadnih žarnic, kar 10.000 ur (namesto 10 navadnih žarnic potrebujemo v enakem času zgolj 1 varčno).
Simpatično slikovno brošuro pa je pripravila tudi Komunala Kočevje:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV