Gobarji, ste že nabrali to gobo? Zdaj je čas!

NARAVNO

Gobarji, ste že nabrali to gobo? Zdaj je čas!

N.R.A.
28.08.2023, 5:00
2

Raste v listnatih in mešanih gozdovih, našli pa jih boste tudi na travniku. Poleg jurčkov in lisičk jih v Sloveniji najraje nabiramo. Že veste o kateri gobi je govora?

Orjaški dežnik
Orjaški dežnik / FOTO: Dreamstime

Slovenija je znana po bogatih gozdovih. Ti pokrivajo kar 58,4 odstotka naše lepe zelene dežele in zaradi tega spadamo med najbolj gozdnate države v Evropi. To pa ne pomeni le, da imamo zajetno lesno bogastvo ter odlične možnosti za rekreacijo v naravi, ampak je Slovenija tudi pravi raj za ljubiteljske gobarje. 

Zaradi obilice dežja so marele že pokukale na plano in razveselile številne ljubitelje, ki so se trumoma podali v 'akcijo' v gozd.

Orjaški dežnik ali 'marela' (Macrolepiota procera) je delno užitna goba. V času, v katerem se nahajamo, ta vrsta gobe raste kot radi rečemo, kot 'goba po dežju'. Orjaški dežnik, ali po domače marela, lahko zraste v višino do 50 centimetrov, odrasli primerki pa imajo velikost klobuka v premeri do 30 cm. Mlade gobe imajo stožčast klobuk, spodnja stran je bele barve. Bet na spodnjem delu je gomoljasto odebeljen in pri mladih gobah poln, pri starih pa olesenel in votel. Meso orjaškega deževnika je belo in je nežnega okusa. 

Je izjemno cenjena goba, ki pa se je ne sme uživati surove!

Raste med majem in novembrom v svetlih gozdovih ali na gozdnih tratah. Dežniki so pogojno užitni in jih moramo nujno toplotno obdelati, surovi so namreč škodljivi in lahko povzročijo prebavne motnje. Uživamo samo klobuke, bet pa zavržemo. Meso dežnikarice je belo in blagega okusa. Da izboljšamo okus, ne potrebujemo veliko, včasih je dovolj samo sol, lahko pa dodamo tudi poper, peteršilj, malce česna, morda rožmarin, timijan, origano ali drobnjak. Klobuk dežnikarice je uporaben na več načinov: lahko ga kuhamo v juhi, dušimo, pražimo, celo vlagamo ... Za marsikoga pa so marele seveda najboljše, če jih ocvremo! Sicer pa si je vredno zapomniti, da so gobe začimba in ne hrana. Marel ni priporočljivo uživati v kombinaciji s težko prebavljivo hrano, predvsem pa ne z alkoholom.

Če ste začetnik, se v gozd podajte v spremstvu poznavalca gob. 

Izjemno pogosto in dokaj hitro se lahko zgodi, da strupeno gobo zamenjamo z užitno, s tem pa si lahko nakopljemo blage ali hujše težave. Vsekakor pa le pogumno. Sezona gobarstva se je odprla, in kaj kmalu boste lahko uživali v sveže nabranih gobah. 

Orjaški dežnik
Orjaški dežnik / FOTO: Dreamstime

Resasti bradovec: Goba, ki po okusu prekaša vse druge
PREBERI ŠE
Resasti bradovec: Goba, ki po okusu prekaša vse druge

Goba, ki jo zlahka zamenjamo z jurčkom
PREBERI ŠE
Goba, ki jo zlahka zamenjamo z jurčkom