Če ste že slišali, da mikrovalovna pečica ubija bakterije, zaradi katerih gobica za pranje smrdi, je žalostna resnica, da po novih raziskavah ubija le šibkejše mikrobe. Močnejše bakterije in bacili tako še vedno preživijo in uspevajo v vaši gobici za pomivanje posode.
Nova dognanja o tem izhajajo iz nedavne študije, objavljene v Scientific Reports. Markus Egert, mikrobiolog z univerze Furtwangen v Nemčiji je s svojo ekipo pregledala DNK in RNA iz 14 uporabljenih gobic, ki bi bile podobne tistim, ki jih trenutno uporabljate v svoji hiši. Ugotovili so, da je na njih kar 362 različnih vrst bakterij. Raziskovalci so ugotovili tudi, da lahko v samo enem kubičnem centimetru prostora živi kar 82 milijard bakterij. To pa je enaka gostota bakterij, ki jih najdemo v vzorcih človeškega blata.
"Verjetno ni drugih krajev na svetu s tako visoko gostoto bakterij," je komentiral raziskovalec. Še posebno izstopa en sev bakterij, je še dodal, to je moraxella osloensis. Ta bacil pa je lahko odgovoren za okužbe pri ljudeh s šibkim imunskim sistemom, je tudi tista bakterija, zaradi katere kuhinjske gobice smrdijo.
Z drugimi besedami, če imate umazano smrdljivo gobico, jo zavrzite. Medtem ko boste morda želeli prihraniti denar tako, da jo prekuhate, daste v pomivalni stroj ali namočite v kis, Egert meni, da je to le izguba časa in potencialno nevarno. Ena od tehnik, ki prinese nekoliko manj kot zadovoljive rezultate, je, da se jo opere v pralnem stroju na zelo visoki temperaturi z belilom. Pa tudi takrat je ne smete odnesti nazaj v kuhinjo, ampak jo uporabljate v manj sanitarnem prostoru. In kaj je potem edina možnost? Mikrobiolog priporoča, da preprosto zamenjate gobico enkrat na teden.
Preberite še:
Vir: Rider’s Digest
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV