Od zelo zgodnje pomladi in celo vse do sredine poletja se začenjajo toplejše temperature, z njimi pa tudi sezona alergij. Srbečica, vnetje nosu, suh kašelj, težave z dihanjem in vsi ostali simptomi so tiste neprijetnosti, ki spremljajo ljudi, ki trpijo za alergijami.
Alergije so odziv našega imunskega sistema, ki tako rekoč 'pretirano' odreagira na določeno stvar. Po navedbah dr. Galowitz, ki deluje v okviru Ameriške akademije za alergije, astmo in imunologijo pravilna prehrana in izbira točno določene hrane ne more in ne sme nadomestiti medicinskega zdravljenja alergije, lahko pa pripomore k izboljšanju in lajšanju simptomov le-te. Poglejmo si, katera hrana nam lahko pomaga.
Ingver
Ingver in njegovi izvlečki so poznani po svojih zdravilnih učinkih, vključno s protibolečinsko tendenco, lajšanjem bolečin in protivnetnimi vnetji, pravi dr. Galowitz. Zaradi svojih protivnetnih lastnosti lahko deluje tudi proti alergijam. "Študija na živalih iz leta 2016 je pokazala, da ingver zavira proizvodnjo nekaterih citokinov, ki povzročajo aktivacijo mastocitov, kar vodi v preprečevanje in lajšanje simptomov alergijskega rinitisa," pravi omenjena zdravnica. Citokini so molekule, ki signalizirajo imunske celice. Na žalost še ni študij na ljudeh, ki bi dokazale vpliv ingverja na alergije; vendar pa gre za začimbo, ki jo verjetno že imate v omari, lahko pa pripomore k lajšanju simptomov. "Zdi se, da ni nobene razlike v protivnetni sposobnosti svežega ingverja v primerjavi s posušenim," še pravi dr. Galowitz.
Kurkuma
Tudi kurkuma je začimba, ki ji posvečamo vedno več pozornosti, predvsem zato, ker naj bi imela sposobnost zmanjšanja vnetij. "Aktivna sestavina kurkume je kurkumin, ki ima protivnetne lastnosti, njegove antialergijske lastnosti pa so posledica zaviranja sproščanja histamina iz mastocitov," pravi dr. Galowitz. "Študije na živalih so pokazale izrazito zaviranje alergijskega odziva pri miših, zdravljenih s kurkuminom." Študija iz leta 2016, objavljena v publikaciji Annals of Allergy, Asthma & Immunology, ki je bila tokrat izvedena na ljudeh, je pokazala izboljšanje nosnega pretoka zraka in pozitiven vpliv na imunski odziv pri bolnikih z alergijskim rinitisom, ki so jemali kurkumin. Kurkumo lahko jemljemo v tabletah, čajih ali uporabljamo pri kuhanju. "Priporočljivo je tudi parjenje kurkume s črnim poprom, saj lahko poper poveča biološko uporabnost kurkumina do 2000 odstotkov," pravi dr. Galowitz.
Hrana, ki je bogata s C-vitaminom
"Dokazano je, da vitamin C deluje kot naravni antihistaminik, saj direktno zavira vnetne celice, ki sproščajo histamin," pravi dr. Galowitz. "Poleg tega lahko pomaga razgraditi že sproščeni histamin in tako olajša simptome alergije. Vitamin C je tudi antioksidant, kar pomeni, da preprečuje vnetni alergijski odziv." Priporoča se predvsem paprika, brstični ohrovt in brokoli, ki vsebujejo več vitamina C kot denimo pomaranče; druge dobre možnosti vključujejo tudi cvetačo, zelje in ohrovt.
Paradižnik
Sadje ali zelenjava, ljudje še vedno nismo enotni, kaj paradižnik je, čeprav je stroka enotna, da je sadje. Tudi paradižnik vsebuje veliko vitamina C. Poleg tega vsebuje tudi druge potencialne snovi, ki pomagajo proti alergijam. "Paradižnik poleg vitamina c vsebuje likopen, še eno antioksidantno spojino, ki pomaga zmanjšati vnetje," pravi dr. Galowitz. Čeprav likopen najdemo tudi v drugih rdečih in roza živilih, kot sta lubenica in roza grenivka, 85 odstotkov prehranskega likopena izvira iz paradižnikovih izdelkov, vključno s kečapom, paradižnikovim sokom in omako.
Živila, ki vsebujejo kvercetin
"Hrana, kot so čebula, zelje, paprika, jagode in jabolka, vsebujejo kvercetin, ki je naravna rastlinska spojina, ki daje nekaterim živilom rdečkast odtenek," pravi dr. Galowitz. Tudi na tem področju je še premalo študij na ljudeh, raziskava na živalih, objavljena leta 2013 v reviji International Immunopharmacology pa je pokazala, da uživanje kvercetina zmanjšuje simptome nosne alergije. "Kvercetin deluje kot naravni antihistaminik s stabiliziranjem mastocitov, kar lahko zmanjša histamin in s tem tudi simptome alergij," pravi dr. Galowitz.
Losos
''Ribe, ki vsebujejo veliko maščobe, denimo losos, sardele in skuša, lahko pripomorejo pri alergijskih reakcijah, predvsem zaradi tega, ker so bogate z omega-3 maščobnimi kislinami," trdi dr. Galowitz. "Te maščobe pomagajo stabilizirati celične membrane, zato se manj verjetno sprošča histamin, ko se pojavi alergen." Zdravnica opozarja na japonsko študijo iz leta 2007, objavljeno v Journal of American College of Nutrition, ki je pokazala, da so ženske, ki so pojedle več rib, imele nižjo stopnjo senene mrzlice. "Priporočilo bi bilo, da zaužijemo do dva obroka rib na teden," predlaga dr. Galowitz. "Druga živila, bogata z omega-3, ki se borijo proti vnetjem, vključujejo orehe in lanena semena."
Začinjena hrana
Ste že kdaj pojedli veliko skledo wasabija in doživeli takojšen izcedek iz nosu in vodne oči? "Začinjena hrana, kot so janež, koromač, hren in vroča gorčica, lahko delujejo kot naravni dekongestivi," pravi dr. Galowitz. "Ponujajo lajšanje alergij, saj spodbujajo delovanje sluznic celotnega črevesnega traku.'' Poleg tega lahko tudi komponenta pekoče paprike, imenovane kapsaicin, prinese podobne koristi za čiščenje sluznice.
Dominvrt e-novice
Povzeto po Readers Digest
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV