Marsikatere hrane ni treba zložiti v hladilnik, zato pa potrebuje prostor, ki je temen in suh. Svetloba in vlaga sta sovražnici.
Česen je že takšno živilo. Shranite ga v košarici ali odprti papirnati vrečki. Stroke, ki jih niste porabili, lahko v nepredušno zaprti posodi shranite v hladilniku, a jih čim prej porabite.
Čebula lahko stoji zraven česna, nikakor pa zraven krompirja, saj pospeši njegovo zorenje, zaradi česar se bo prej pokvaril. Tudi čebule ne shranjujte v plastični vrečki. Lahko je denimo v odprti škatli. Najbolje je porabiti celo čebulo; ko to ni mogoče, jo zopet pospravite v nepredušno zaprto posodo v hladilniku, in sicer z odrezanim delom navzdol.
Krompir naj bo ravno tako v košari, odprti čisti škatli ali papirnati vrečki v temnem, hladnem in suhem prostoru. Vsake toliko takšna živila preglejte ter odstranite primerke, ki so se pričeli kvariti.
V jesenskem in zimskem času so nepogrešljiva še jabolka. Kar boste kmalu pojedli, lahko pustite na kuhinjskem pultu. Preostalo lahko zavijete v papirnato vrečko, v katero ste naredili luknje. Pospravite jo v predal v spodnjem delu hladilnika, kjer ne sme biti drugega sadja in zelenjave, saj jabolka pospešijo njihovo zorenje. Če želite, da avokado ali banana prej dozorita, ju na pultu vsekakor postavite poleg jabolk.
Če v hladilniku ni dovolj prostora za vsa jabolka, zanje poiščite prostor, ki je hladnejši, a ne tako hladen, da bi jabolka zamrznila. Če jih položite v zaboj, lahko vsakega posebej zavijete v časopisni papir; vsekakor s papirjem ločite vsaj različne vrste jabolk. Vedno jih zaščitite pred svetlobo.
V temnem in suhem prostoru mora biti vsa suha hrana – riž, testenine, moka ... Sprva jo lahko pustite v originalni embalaži. Ko to odprete, jih shranite v nepredušno zaprte posode, ki morajo biti suhe in čiste in namenjene izključno shranjevanju hrane.
Tudi pločevinke so lahko do odprtja v kuhinjski shrambi. Če takrat ne porabite vse vsebine, to nujno preložite v nepredušno zaprto posodo, ki jo položite v hladilnik. Ne shranjujte odprtih pločevink.
Kava ne sodi v hladilnik. Po odprtju jo stresite v nepredušno zaprto posodo, ki mora biti v temni in suhi shrambi.
Odprto čokolado po drugi strani hranite v hladilniku.
Oreščki in semena vsebujejo precej maščob, kar jih dela hitreje pokvarljive. Pomembno je, da niso izpostavljeni toploti in svetlobi. Ko odprete originalno embalažo, jih prestavite v nepredušno zaprto posodo, ki lahko nekaj tednov počaka v shrambi. Če jih v tem času ne boste pojedli, jih prestavite v hladilnik.
Tudi začimbe vsebujejo olja, zato jih ravno tako ne smete pustiti na pultu. Pospravite jih stran od toplote (denimo štedilnika) in svetlobe (v zaprto kuhinjsko omarico).
Vse pospravite tako, da imate pregled. Eno vrsto hrane shranite skupaj, vedno na istem mestu. Posledično takoj vidite, ali imate testenine, ali imate fižol v pločevinki, ali imate kosmiče ... Ne bo se zavitek skril za drugimi živili, da bi ga našli šele, ko ima pretečen rok ali stoji že tako dolgo, da je lahko kakovost slabša. Hrano, ki ste jo ravnokar kupili, postavite za tisto, ki še čaka na uporabo.
Na pultu lahko stoji večina sadja (banane, limone, mango, mandarine ...) V hladilnik ga postavite, če postaja prezrelo.
Zelenjava je običajno v hladilniku. Edino paradižnik naj bo na pultu (dokler ne začne postajati prezrel). Enako velja za avokado, korenasto in gomoljasto zelenjavo pa lahko pospravite na hladno in temno mesto (še posebno, če imate večje količine in ni dovolj prostora v hladilniku).
Vrata hladilnika naj bodo, kolikor je le mogoče, zaprta. Z odpiranjem se spreminja temperatura in sicer še posebno v predelu vrat, zato tu ne smejo stati hitro pokvarljiva živila. Jajca in mleko raje pospravite nekam v spodnjo polovico hladilnika kot tudi na zadnji del polic. Tu je temperatura najbolj stabilna, zato je tu najboljši prostor za vse, kar se najhitreje pokvari. Pazite še, da surovo meso vedno postavite na zadnjo polico, da ne bi njegov sok slučajno prišel v stik s katerim koli drugim živilom (še posebno tistim, ki ga pred zaužitjem ne boste toplotno obdelali).
Ostanke kuhane hrane čim hitreje pospravite v hladilnik, najbolje v uri ali dveh. Razdelite jih v manjše posodice, da se čim prej ohladijo. V hladilnik ne postavljajte še toplih živil, saj bo moral močneje delati.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV