''Po zadnjih podatkih je vsak osmi prebivalec našega planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane, in to kljub temu, da je proizvodnja hrane – vsaj za zdaj – še zadostna. Eden od problemov, s katerimi se spopadamo, je globalno neenaka razporeditev hrane, drugi problem pa sta odnos do hrane in količine zavržene hrane. Po ocenah Evropske okoljske agencije se namreč vsako leto zavrže približno tretjino pridelane hrane,'' so zapisali na Statističnem uradu RS v publikaciji hrana med odpadki.
Še vedno zavržemo preveč hrane, kot bi bilo treba. Včasih nakupimo preveč zaloge, včasih pa se hrana, sploh če je, denimo, pobrana direktno iz vrta, pokvari hitreje kot tista kupljena, saj ne vsebuje umetnih konzervansov. Da se hrana ne kvari tako hitro, pripomore tudi pravilno shranjevanje. Kako spraviti hrano, da bo ostala dlje časa sveža, kaj shranjevati skupaj in kaj posebej, ter navsezadnje, kaj je dobro vedeti pri shranjevanju zelenjave, zelišč, na drugi strani pa ostalih najpogostejših živil, ki se znajdejo v našem gospodinjstvu?
Kako shranjevati sveže kumare z vrta?
Veliko sadja, kot so denimo paradižnik, banane in melone, proizvaja plin etilen, sredstvo za zorenje, ki pospeši kvarjenje. Kumare so zelo občutljive na ta etilen, zato potrebujejo svoje mesto ali pa se kvarijo hitreje, kot bi se sicer. Zato je priporočljivo, da kumare shranjujemo ločeno od sadja in tudi nekatere vrst zelenjave. Najbolje je, če jih hranite na pultu na sobni temperaturi, v primeru, da delate kakšno jed iz hladnih kumar, pa jih lahko mirne vesti za dva do tri dni postavite tudi v hladilnik.
Kako shraniti sveža zelišča?
Seveda lahko v trgovini kupimo posušen peteršilj, baziliko in ostala priljubljena zelišča, a lahko se strinjamo, da se nič ne more primerjati s svežimi zelišči, ki jih uporabimo takoj po pobiranju z vrta. Svetuje se, da se zelišča hranijo kot sveže rezano cvetje. Če vzamemo za primer peteršilj - če ostane nekaj svežega peteršilja, ki ga ne uporabite pri kuhi, ga s steblom dajte v vodo in postavite v hladilnik. Tako naj bi dlje časa ostal svež, vsekakor pa ga morate tudi v tem primeru porabiti v enem tednu. Večino zelišč je dobro shranjevati na enak način, bazilika na drugi strani pa se bo bolje obnesla brez vode in pri shranjevanju na sobni temperaturi.
'Pakirajte' koreninsko zelenjavo
Koreninsko zelenjavo, kot so korenje, pesa in denimo čebula, je dobro shranjevati na hladnem, temnem in vlažnem mestu. Najbolj se obnese shranjevanje v kleti, ker pa vsi kleti nimamo, lahko to vrsto zelenjave shranite tudi v papirnato ali plastično vrečko ter jo položite v hladilnik.
Kis podaljšuje obstojnost jagod
Kis, ki se najde v skoraj vsakem gospodinjstvu, ima sposobnost, da podaljšuje obstojnost jagod. Ko jih prinesete iz trgovine, jih pomažite z malo kisa (pred uživanjem jih seveda nato umijte). S tem jim boste podaljšali 'rok trajnosti'.
Jabolka shranjujte stran od pomaranč
Če se vam eno ali drugo sadje, torej jabolka ali pomaranče, hitro kvarijo, se razlog morda skriva v tem, da ta dva sadeža nista dobra 'soseda'. Obstojnost jabolk in pomaranč lahko podaljšamo že samo s tem, da jih shranjujemo ločeno.
Za daljšo obstojnost banan jih ločite
Če želite, da bodo banane ostale dlje časa sveže in ne bodo gnile, šop ločite med seboj. To pomeni, da še pred uživanjem, najboljše kar takoj po nakupu, ločite vsako banano na peclju.
Čebulo shranjujte stran od paradižnika
Podobno kot jabolko in pomaranča tudi čebula in paradižnik nista dobra soseda za shranjevanje. Obstojnost enega in drugega lahko podaljšamo že samo s tem, da ju shranimo ločeno.
Dominvrt e-novice
Povzeto po Readers Digest
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV