Imate po mlečnih izdelkih težave s prebavo in težave s kožo? Ste po kruhu napihnjeni? Vas po določeni hrani začne koža srbeti in tako rekoč 'zategovati'? Takšni in drugačni simptomi lahko nakazujejo, da smo na določeno hrano alergični ali pa je naše telo na določene sestavine intolerantno. Kakšna je razlika med alergijo na hrano in intoleranco? Odgovor ni tako preprost, kot se morda zdi na prvi pogled, zdravniki in drugi strokovnjaki pa že precej časa opozarjajo, naj se nikar ne diagnosticiramo sami, saj lahko indikacije ugotovimo s testi.
Kaj je alergija na hrano?
Alergija na hrano je odziv našega organizma, natančneje našega imunskega sistema, na določene sestavine, ki jih telo bodisi ne more prebaviti ali pa te prepozna kot škodljive, zaradi česar se začne proti takšni hrani boriti. David Stukus je zdravnik in direktor otroškega centra za prehranske alergije v Ohiu, hkrati je tudi član ameriškega združenja za alergije, astmo in imunologijo, ki trdi, da do zdaj še niso natančno ugotovili, zakaj se imunski sistem pri določenih ljudi odzove, kot se odzove, torej z 'napadom'. Razlogi bi se lahko skrivali v našem otroštvu, kjer bi bilo mogoče trditi, da je naše telo ob določenih okoliščinah razvilo tako imenovano 'nepravilno reakcijo' na določene snovi v našem telesu.
Kaj je intoleranca?
Rabia De Latour, gastrologinja in profesorica na medicinski univerzi v New Yorku pravi, da v zadnjih letih po vsem svetu opažamo rast prehranske intolerance pri ljudeh. Najbolj poznana intoleranca je laktozna intoleranca. Zanimivo pri njej je, da ni resnično to, kar govori večina – da so tolerantni ljudje tisti, katerim celice niso mutirale. Tisti, ki lahkotno prebavljajo mlečne izdelke, so tisti, katerim telesne celice so mutirale do te mere, da so spodobni prebavljati laktozo.
Latourjeva pravi, da so alergije na hrano preproste za diagnosticiranje in zdravljenje. Nasprotno pa intoleranca na določeno hrano ni obravnavana kot uradna medicinska diagnoza, kot takšno pa jo je težje definirati. Razlogi se skrivajo predvsem v dejstvu, da imamo ljudje pri alergijah podobne reakcije telesa, pri intoleranci pa se simptomi različno razvijajo in odražajo. Problem, ki ga vidi dr. Stukus, je v tem, da se ljudje v današnjem času zanašamo na informacije na internetu, intolerance in alergije pa ne jemljemo tako zelo resno, da bi obiskali zdravnika, a Latorujeva opozarja, da tudi obisk zdravnika včasih ne reši človekove težave. Kot je že omenila, določeni testi pri določenih ljudeh ne razkrijejo indikacij.
Kako torej vedeti, če imamo alergijo ali smo intolerantni?
Latourjeva odgovarja, da se za alergije lahko preprosto testiramo, pri intoleranci pa moramo nekaj časa sami spremljati lastno prehrano. Simptomi, kot so napihnjenost, utrujenost, pomanjkanje energije, težave s prehrano, neredna prehrana, sprememba blata, opazne spremembe na koži, so lahko indikatorji, da določene hrane ne prenašamo. Kot posamezniki tako potrebujemo pri intoleranci precej več časa kot pri alergijah, saj mora preteči kar nekaj časa, da ugotovimo, kaj moramo izločiti iz svoje prehrane in kaj vnesti. Vsekakor pa razmislite o obisku zdravnika, predvsem alergologa, ki vam bo preko testa kože, krvnega testa in drugih postopkov znal natančneje določiti vaše stanje.
Dominvrt e-novice
Povzeto po Readers Digest
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV