Kolikokrat ste že slišali svojo kolegico, ki je tarnala nad smrčanjem svojega partnerja? Ali pa tudi obratno, kolega, ki je tarnal nad svojo partnerico? Pomanjkanje spanja lahko na dolgi rok pri ljudeh privede do blažjih ali hujših zdravstvenih, pa tudi psiholoških težav. Nemalo parov komaj čaka, da se po napornem dnevu, s partnerjem uležejo v udobno posteljo in si vzamejo čas, ki je le njihov. V začetni fazi zaljubljenosti in tudi kasneje, si le težko predstavljamo, da bi nam karkoli na našem partnerju šlo na živce. Toda nemalokrat se pojavijo ene in iste težave – smrčanje, neenak ritem spanja, premetavanje in druge, zelo pogoste stvari. Ne glede na globoko ljubezen, ki jo čutimo do partnerja, nas lahko pomanjkanje spanca privede do vedno pogostejših prepirov. Vse to pa je posledica, da se partnerji, za dobro svojega zakona, odločijo, da bodo spali v ločenih spalnicah.
Na Univerzi Ryerson v Torontu so pred nekaj leti v raziskavi ugotovili, da skoraj 40 % parov spi v ločenih posteljah, večina pa nas ob tem pomisli, da ima enak odstotek in prav ti ljudje težave v zakonu. Zakaj temu ni tako? V takratni študijski raziskavi so ugotovili pozitivne učinke, ki jih je imelo ločeno spanje na zvezo. Ljudje so se naspali in spočili, urejen ritem spanca pa je imel dobre posledice tudi na sam partnerski odnos. Konec je bilo prepirov glede tega, ali bodo spali v popolni temi ali ob luči, glede tega, ob kateri uri bodo hodili spat, celo glede tega, kdo bo imel več odeje in na kateri strani postelje bo kdo spal. Čeprav se nam zdijo takšni prepiri mnogokrat brezzvezni, se vsi zavedamo, da se takrat, ko nismo naspani in spočiti, rado zgodi, da iščemo iglo v senu. V tej raziskavi so ugotovili, da se je pri parih, ki so spali v ločenih spalnicah, izkazalo, da so bile obe strani zadovoljne z dejstvom, da ni bilo več nepotrebnega prilagajanja, velik procent pa jih je trdil, da se je celo izboljšala njihova spolnost, ki ni bila več tako samoumevna. Vse lepo in prav, toda kot pri vsaki drugi stvari, imamo tudi tukaj nasprotni pol. Kaj z ločeno spalnico izgubimo?
Nezanemarljiv odstotek ljudi je, v tej isti raziskavi, tudi poročal o občutkih odtujenosti od partnerja, kljub trditvam nasprotne strani, da so zaradi tega čutili večjo željo po spolnosti. Drugi so namreč poročali, da je njihova želja po spolnosti začela usihati, prav tako pa se je s prepiri zmanjšala stopnja komunikacije. Kot dejstvo so navajali, da je vse skupaj postalo rutinsko, kar je še dodatno stopnjevalo odtujenost.
Kot se verjetno vsi zavedamo, je dejstvo, da niti en posameznik ni enak drugemu, enako pa je z zvezami – niti ena ne more biti ista. Zato nikoli ni dobro, da poslušamo nasvete od prijateljice, znanke ali pa svoje mame. Le mi poznamo svojega partnerja, predvsem pa sami sebe, da vemo, kaj nam odgovarja. Nekaterim spanje v ločenih posteljah ugaja, drugim pa to nikakor ne bi padlo niti pamet. Tako kot smo zavestno stopili v zvezo, zakon, se predali drugi osebi, smo se verjetno tudi zavedali, da v življenju ne pridejo vedno le lepi trenutki, temveč tudi tisti malo manj lepi. Verjetno je bolje, da prej, preden se odločimo za ločeni spalnici, preizkusimo dodatne možnosti, ki jih imamo na voljo, ter se predvsem poskušamo prilagoditi drug drugemu. Vsak odnos je namreč konstantno prilagajanje, koliko pa nam uspeva, je v veliki meri odvisno od tega, kakšen značaj imamo. V vsake primeru, če ste se ali pa se še boste odločili za ločeno spanje, morda le enkrat ali nekajkrat na teden ali pa vsak dan, je to popolnoma vaša odločitev, za katero vas ne bi smel nihče obsojati. Tako kot je pokazala raziskava – nekaterim je takšna navada postala všeč in jim je v veliki meri povzročila še boljše delovanje odnosa kot prej, drugim to nikakor ni ustrezalo. Vsak sam zase le najbolje ve, kaj odgovarja njemu in njegovemu partnerju. V komentar pa nam vsekakor lahko zaupate, kaj si mislite o tem novem 'trendu'.
Dominvrt e-novice
Povzeto po Better Homes and Gardens
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV