Mikrovalovne pečice so sestavni del našega vsakdana, vendar pri ravnanju z njimi veljajo določena pravila.
Pogrevanje v kupljeni embalaži
Končni in polizdelki, pripravljeni za kuhanje v mikrovalovni pečici, vsebujejo snovi, ki preprečujejo uhajanje maščob iz embalaže, številne študije pa so pokazale, da ima lahko ta snov zdravju škodljive lastnosti. Kadar le lahko, se torej izogibajte uživanju pripravljenih obrokov za mikrovalovno pečico oziroma predpripravljeno hrano pogrejte v varnejši posodi ali na krožniku.
Uporaba plastičnih pripomočkov
Plastika pri segrevanju sprošča škodljive kemikalije neposredno v hrano, zato ogrevanje hrane v plastičnih posodah nikakor ni priporočljivo. To še posebej velja za plastične otroške stekleničke. Marsikomu je všeč ta način priprave otroškega obroka, ker je najhitrejši, vendar se je izkazalo, da steklenička pri pogosti izpostavljenosti vročini postane vir škodljivih kemikalij. To velja tudi za plastične posode, v katerih dostavljajo hrano. Ko se te posode segrevajo, lahko v hrano prodrejo škodljive bakterije in kemikalije, zato je priporočljivo uporabljati samo tiste posode, ki so dovoljene za uporabo v mikrovalovni pečici – na njih je navadno tudi nalepka, da jih lahko uporabljate v mikrovalovni pečici.
Nikoli temeljito ne očistite mikrovalovne pečice
Čeprav je notranjost mikrovalovne pečice skrita za zaprtimi vrati, to še ne pomeni, da nam je nikoli ni treba očistiti. Temeljito čiščenje, ki uniči bakterije, je za mikrovalovno pečico enako pomembno kot za druge naprave v kuhinji. Notranjost in zunanjost mikrovalovne pečice obrišite z mehko krpo ali papirnato brisačo, navlaženo s toplo vodo, lahko pa uporabite tudi sodo bikarbono, detergent za posodo ali tekoče milo. Tako boste očistili ostanke in osvežili vonj naprave, preostali delci hrane pa vaših svežih jedi ne bodo onesnažili z bakterijami.
Predelane hrane ne puščajte za jutri
Napol kuhane hrane v mikrovalovni pečici, ki jo nameravamo še naprej kuhati ali peči, ne smemo pustiti za pozneje. Vir toplote, ki mu je bila hrana v kratkem času izpostavljena, namreč ni zajel vseh delov hrane, v teh delih pa se lahko hitro poveča množenje škodljivih bakterij.
Odmrzovanje mesa v embalaži, v kateri smo ga kupili
Odtajanje surovega mesa v originalni embalaži se morda zdi dober način, da se izognete uhajanju sokov iz mesa, vendar je lahko veliko bolj škodljivo, kot če bi meso odvili. Blazinice iz stiropora in ovoji iz plastične folije, v katerih se prodaja meso, vsebujejo škodljive kemikalije, ki lahko zaradi segrevanja prodrejo v hrano. Pri odmrzovanju mesa ali perutnine v mikrovalovni pečici je pomembno, da toploto zmanjšate na 30 odstotkov ali uporabite možnost odtajevanja.
Preberite še:
Vir: Tportal
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV