Odrasla samica molja živi le nekaj tednov, v tem kratkem času pa izleže od 40 do 100 jajčec. Vse vrste molov se izogibajo svetlobi, največkrat se zadržujejo v skritih kotičkih, kjer pa so skoraj neopazni človeškemu očesu. Če smo jih že kdaj imeli v omari, kuhinjski ali pa tisti v spalnici, vemo, koliko škode znajo narediti te drobne živali in predvsem, kako težko se jih znebimo. V prvi vrsti se moramo zavedati, da obstajata dve različni vrsti moljev – tekstilni in kuhinjski molji, obe pa imata radi življenje v stanovanjih, saj jim izjemno odgovarja sobna temperature. Odrasle molje seveda lažje opazimo, a kot smo že dejali, nam škodo povzročajo predvsem gosenice. Poglejmo si, kako lahko preženemo kuhinjske in kako tekstilne molje.

Kuhinjski molji
Kuhinjske molje najhitreje opazimo v različnih pakiranjih, kot so embalaže od moke ali kosmičev. Ličinke, ki so sicer dobro skrite človekovemu očesu, se vlečejo kot nekakšne nitke. Hrana, v kateri se je moljem in ličinkam že uspelo naseliti, je seveda neužitna in jo je treba takoj zavreči. Zavreči pa moramo tudi hrano, ki je bila v neposredni bližini, saj s tem preprečimo, da bi se ličinkam uspelo naseljevati naprej. Po prvem koraku, ko zavržemo vso 'okuženo' hrano, moramo temeljito očistiti vse površine. Vsa živila, kot so na primer moka, kosmiči, žitarice in testenine, je najboljše shraniti v steklene neprodušne kozarce.
V nadaljnje redno čistite kuhinjske omare in police, pregledujte zalogo hrane in rok uporabe. Živila po odprtju vedno shranjujemo v steklenih neprodušnih kozarcih, seveda pa je najbolje, če hrano kupujemo sproti – toliko, kolikor porabimo, in ne na zalogo.

Tekstilni molji
Vrsta moljev, s katerimi smo se verjetno vsi srečali, so tekstilni molji. Najhujše je, ko njihovo delo opazimo na novih, sveže opranih oblačilih, vendar je po toči jokati prepozno. Takoj, ko opazimo eno samo luknjico na lastnih oblačilih, ne smemo omahovati. Treba je v popolnosti izprazniti omaro z oblačili. Vsa ta ponovno operite in dodatno zlikajte, saj boste s toploto uničili še preostala jajčeca, ki so morebiti preživela pranje. Tako kot v kuhinji tudi tukaj temeljito očistite vse police, predale, posebno pozornost pa namenite vsem režam in tistim najbolj skritim kotičkom, kjer se potencialno lahko skrivajo ličinke. Celotno spalnico prezračite, preglejte posteljnino in brisače! Tako spalnico kot tudi samo omaro prezračite vsak dan, sezonska oblačila, ki jih tekom določenega letnega časa ne uporabljate pa rajši spravite v za to namenjene vakuumske vrečke za shranjevanje oblačil.
Pripomočki, s katerimi si lahko pomagate
Kot že omenjeno, najbolj pomaga redno zračenje stanovanja, dodatno pa so še najbolj učinkovite feromonske vabe. Vabo postavimo v omare med živila in oblačila, ko so polne metuljčkov, pa jih zavržemo in nastavimo novo. Ta bo učinkovala tudi več kot tri mesece, saj se feromon sprošča postopoma. Pomembno je, da uporabimo vabo, ki je prilagojena posamezni vrsti molja, saj imata tekstilni in kuhinjski molj različne feromone in je vaba temu primerno tudi prilagojena.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV