Se spomnite odej, ki so jih imele naše babice? Ne samo, da so bile zelo tople, bile so tudi dokaj težke. Ko so proizvajalci delali študijo o teh odejah, so odkrili, da nas težja odeja oziroma njen pritisk na telo umirja oziroma terapevtsko vpliva na živčni sistem. Ljudje so se lažje sprostili ter hitreje zaspali - torej dotična obtežena odeja pomaga pri boljšem spanju, tudi pri ljudeh, ki jih muči nespečnost. So tudi v veliko pomoč pri stanjih, kot so tesnoba in motnje pomanjkanja pozornosti / hiperaktivnosti (ADHD).

Te odeje vsebujejo kroglice, ki zaradi enakomerne razporeditve ustvarjajo dodatno težo in enakomerno razporedijo pritisk na celotno telo. Tehtale naj bi eno desetino našega telesa.
Toda kako takšno odejo oprati?
Če ste nov uporabnik obtežene odeje, se verjetno sprašujete, kako lahko odejo operete in ali zanjo potrebujete posebno nego v primerjavi z drugo posteljnino. Dobra novica je, da ne. Za vse prednosti, ki jih nudijo, obtežene odeje ne zahtevajo veliko več nege kot tradicionalna posteljnina.
Priporočljivo je, da dotično odejo perete od tri- do štirikrat na leto oziroma enkrat na sezono, vedno pa jo operete samostojno, tako boste najbolje ohranili material, ki je v odeji. Lahko jo perete tudi v pralnem stroju, a vedno preverite etiketo proizvajalca, kajti vsaka znamka je drugačna in imajo svoja navodila. Priporoča se uporabo nežnega detergenta brez klora, da ohranite barvo odeje.
Obtežene odeje lahko sušite tudi v sušilnem stroju, a mora biti na najnižji možni temperaturi. Tudi sušenje na zraku je primerno in varno, toda poskrbite, da bo odeja enakomerno visela, da ne bo izgubila oblike.
Če pa vaš osebni pralni stroj doma ni dovolj velik ali vas skrbi, da boste odejo oprali nepravilno, je morda vseeno smiselno, da zanjo poskrbi čistilnica.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV