Oljčno olje je vsem dobro poznano olje. Ljudje ga radi uporabljamo predvsem pri kuhi, kjer so raziskovalci odkrili že številne pozitivne učinke na naše zdravje, lahko pa ga uporabljamo za tretmaje kože in tudi v druge namene. Vseeno obstaja nekaj mitov o oljčnem olju, ki niso nujno resnični.
1. Ekstra deviško oljčno olje nima nič manj kalorij
Najpogostejša zmota je, da ekstra deviško olje vsebuje manj maščob kot navadno oljčno olje. Obe vrsti oljčnega olja imata enake energijske vrednosti – približno 500 kJ oz. 120 kcal (kalorij) na žlico. Deviško oljčno olje se pridobiva s hladnim stiskanjem pri temperaturi 27 stopinj Celzija. Pri stiskanju oliv v procesu pridobivanja deviškega oljčnega olja ostajajo tropnine, ki vsebujejo le 6 % olja, ki ga lahko pridobijo s kemijskim postopkom.
2. Oljčno olje hranite v originalni steklenici
Verjetno ste že kdaj v restavraciji opazovali vrhunskega kuharja, ki je uporabljal prelepo embalažo, v kateri je bilo oljčno olje. Medtem ko lahko takšne embalaže delujejo na pogled lepo in estetsko neoporečne, pa se moramo zavedati, da je oljčno olje najbolje shranjevati v hladni in temni embalaži, najboljše v originalni, takšno, kot smo dobili. Tako bo olje zdržalo dlje časa.
3. Oljčno olje nima roka uporabe?
Zmotno dejstvo je, da oljčno olje nima roka uporabe. Čeprav ga shranjujete pravilno, kot smo zapisali zgoraj, je najboljše, da ga porabite v mesecu, največ v dveh po odprtju. Bolj kot na rok uporabe, ki je odtisnjen na embalaži, v katerem je oljčno olje shranjeno, bodite pozorni na obdobje in čas, v katerem je bilo olje narejeno. Najboljše oljčno olje je v času enega leta od časa obiranja in stiskanja oliv.
4. Ima barva oljčnega olja vpliv na okus?
Še eno zmotno dejstvo, ki vlada med ljudmi, je, da temnejša barva oljčnega olja prinaša večjo kakovost, z njo pa boljši okus. Barva olja nima nobenega vpliva na okus, saj dobre olive najdemo v različnih barvah – od rumene do temno zelene.
5. Oljčno olje je popolnoma varno za kuho, ne pa pečenje
Zagotovo smo že vsi slišali, da je oljčno olje izjemno priporočljivo za kuhanje, nikakor pa ni dobro na primer za žar in pečenje. Kako se olivno olje obnese pri visokih temperaturah, je odvisno le od same kakovosti olja, razmerja med oljem in živilom ter časom cvrtja. Oljčno olje je dobro tako za kuhanje kot pečenje in samo peko. Izogibajte se le pretiranemu 'žganju', saj z njim oljčno olje izgubi svoj značilen okus in dobre sestavine, nikakor pa ni škodljivo zdravju, kot bi bilo verjeti določenim mitom.
6. Katera država proizvaja največ oljčnega olja?
Španija je država, ki proizvaja največ oljčnega olja, in to celo do 50 % v svetovnem merilu. Italija, ki je na drugem mestu, sledi šele s 15 %. Ti državi proizvedeta največ oljčnega olja na leto, dejstvo pa je, da 95 % oljk prihaja iz Sredozemlja. Kot zanimivost lahko povemo še, da Združene države Amerike proizvedejo le 0,3 % oljčnega olja v svetovnem merilu.
Dominvrt e-novice
Danes priporočamo v branje še:
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV