Nošenje copatov
Čevlje sezujte pri vhodnih vratih. Nikar z njimi ne hodite po stanovanju. Četudi ste že obuti ugotovili, da ste nekaj pozabili, se sezujte in nato spet obujte. Tudi omara za čevlje naj bo pri vratih, copate pa redno perite.
Predpražnik
Zelo pomemben element, če želite čistejše domovanje. Ne le, da ga uporabljajte, temveč ga še vsak teden čistite. Najučinkoviteje je, če ga lahko najprej stresete nekje zunaj. Nato ga posesajte. Vsake toliko ga lahko namilite in sperete. Najlažje je to storiti s cevjo za zalivanje, če imate vrt. Ko postane zelo umazan, ga zamenjajte.
Tkanine
Ne samo, da lahko zadržujejo prah, dejansko ga tudi proizvajajo. Zato se odrecite vsem okrasnim blazinam, odejam in pregrinjalom, ki jih ne potrebujete. Morda imate lahko namesto zaves senčilo, ki ni tkanina. Morda lahko živite brez preprog.
Kar ostane, morate skrbno čistiti. Najlažje je shajati z vsem, kar je mogoče prati. Posteljnina naj se res znajde v pralnem stroju vsak teden, ostalo pa čim večkrat. Redno sesajte vzmetnico, kavč, preprogo ... Slednjo je še vedno najboljše čistiti na star način: s stepanjem zunaj. Kot predpražnik jo je praktično zamenjati, ko postane preveč umazana.
Shranjevanje
Vse tkanine, ki jih ne potrebujete, bi morali shraniti ne le v omari, ampak v zaprti vreči ali škatli. To velja še za vsa oblačila, ki jih trenutno ne nosite, ker denimo niso primerna za sezono ali so namenjena za posebne priložnosti. Nikakor pa ne dovolite, da se v omari nabirajo oblačila, ki jih sploh ne nosite. To povečuje količino prahu. Omara s tkaninami je vsekakor eden njegovih večjih magnetov, zato si je praktično olajšati čiščenje. Pustite denimo tla omare prazna, da jih z lahkoto posesate. Še en magnet za prah so sicer tla pod posteljo, zato tudi tam ničesar ne shranjujte.
Papirji
Zavrzite vse papirje, ki jih ne potrebujete. Naj se ne nabirajo, saj kot tkanine prispevajo h količini prahu.
Manj površin, ki se lahko zaprašijo
Naj bo zunaj izključno tisto, kar res potrebujete vsak dan. Kar le lahko, pospravite v omare z vratci in predale. Česar sploh ne uporabljate, podarite. Tudi pohištvo, ki samo nabira prah.
Odpiranje oken
Prezračiti morate, a morda se lahko odpiranju izognete vsaj, ko je vetrovno.
Težko dosegljive površine
Na vrhu garderobne omare ali kuhinjskih omaric se nabira precej prahu, ki ga je težko redno odstranjevati. Čez take površine lahko razprostrete časopisni papir, ki ga nato le redno menjate.
Pravilno čiščenje
Suha krpa prah samo prerazporedi, uporabiti morate vlažno, saj se nanjo prime. Zato jo morate med čiščenjem redno spirati, če postane preveč umazana, pa jo zamenjajte s čisto. Metla deluje podobno kot suha krpa, zato je boljši sesalec. Toda sesati morate počasi, da ima sploh čas vse posesati. Nato je treba tla še pomiti.
Mačke in psi
Če je le mogoče, jih urejajte zunaj ali v delu domovanja, ki ga je najlažje očistiti – po navadi je to kopalnica. Pri tem podložite staro brisačo, ki jo lahko nato zunaj stresete in operete.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV