Pomembno je vedeti, da lahko sami veliko storite, da preprečite grde situacije, ki se lahko zgodijo pri pranju perila. Kako? Predvsem s previdnostjo glede tega, kaj vse sme iti v stroj. Zato vsakič, preden pritisnete gumb, dobro preglejte žepe oblačil, ki jih perete.
Kaj vse ne sme v pralni stroj oziroma na kaj moramo paziti pri pranju?
Kovanci
Predvidevam, da ni človeka, ki ni kovanca vsak enkrat spravil v žep, ta pa je nato končal v pralnem stroju. A bodite previdni, da se vam to ne zgodi, kajti čeprav so kovanci videti majhni in neškodljivi, lahko naredijo veliko škodo. Če kovanci med pranjem preidejo skozi filter, lahko končajo v odtočni črpalki in uničijo pomembne dele stroja. Lahko se tudi zataknejo v odtočno cev in blokirajo odvajanje vode iz pralnega stroja, v redkih primerih pa lahko poškodujejo tudi steklo na vratih bobna.
Zadrge
Kavbojke, ta udobna oblačila, lahko močno škodijo delovanju pralnega stroja. Predvsem kavbojke, ki imajo kovinske dele, lahko poškodujejo druga oblačila v bobnu, zlasti zelo občutljiva, lahko pa se tudi zataknejo v bobnu in dobro opraskajo notranjost pralnega stroja. Da bi se temu izognili, pred pranjem preverite, ali je zadrga res zaprta, če imajo kovinske okraske, pa jih obrnite naokoli, da bo zunanji del notri.
Modrčki
Težavo za pralni stroj predstavljajo modrčki s kovinsko kostjo ter njihovi kaveljčki za zapiranje, ki se hitro zapnejo v druga oblačila in jih strgajo, kovinska žica iz nedrčka pa zlahka zdrsne in se zatakne v luknjah bobna. Priporočljivo je, da modrčke in steznike pred pranjem položite v posebno mrežasto vrečko za pranje.
Ključi
Bodite previdni, saj lahko ključi resnično ogrozijo pralni stroj: opraskajo lahko notranjost pralnega stroja ter uničijo boben in stekleni del vrat.
Preveč detergenta
Odvečni detergent, ki se ni raztopil v pralnem stroju, ostane zlepljen na stenah pralnega stroja in sčasoma se ga nabira vedno več, kar povzroči neprijeten vonj blaga, deli pralnega stroja pa se hitreje pokvarijo. Prav tako veliko detergenta običajno pomeni madeže na oblačilih.
Preveč perila v bobnu
Prevelika količina perila povzroča pretirano obrabo blažilnikov in ležajev pralnega stroja. Zato je bolje prati večkrat in manjše količine perila.
Hladna voda
Čeprav pranje s hladno vodo prihrani elektriko in blagodejno vpliva na tkanine, lahko prenizke temperature poškodujejo pralni stroj. Če že uporabljate tak način pranja, je priporočljivo, da pralni stroj občasno vzdržujete z vodo pri temperaturi 90 stopinj Celzija.
Preberite še:
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV