Ko kupujemo nova oblačila, si želimo, da trajajo čim dlje. Čeprav kakovost temelji predvsem na vrsti blaga ali materiala, lahko ustrezna nega oblačil pomembno vpliva tudi na njihovo stanje in življenjsko dobo.
Študije Univerze v Leedsu o tem, kako različne temperature pranja vplivajo na različne tkanine, so pokazale, da lahko pranje perila na najhladnejšem in najkrajšem programu pralnih strojev podaljša njegovo življenjsko dobo.
Raziskava je preučevala, kaj se zgodi z navadnimi majicami v pranju, koliko barve bodo spustile med pranjem ter kdaj bodo zbledele. Majice so prali na dveh programih - prvi je bil 85 minut pri temperaturi 40 stopinj ter drugi program hladnega pranja 30 minut na 25 stopinjah Celzija.
Rezultati so pokazali, da je pri pranju pri 40 °C in 85-minutnem ciklu prišlo do bistveno večje izgube barve, pa tudi do prenosa barve na druga oblačila, pri tem programu pa je oblačilo oddajalo tudi več mikrovlaken. Enak učinek se je nadaljeval s ponovnim pranjem. V krajšem in hladnejšem ciklu pranja pa se barve bolje ohranijo, oblačila sproščajo manj barv in izgubijo manj mikrovlaken. "Hladna voda je na splošno najbolj varna za oblačila, svetle in temne barve ter občutljive tkanine, saj ne bo povzročila izgube barve ali poškodb vlaken," je dejala Carolyn Forte, direktorica laboratorija za čiščenje na inštitutu.
Medtem ko so cikli hladnega pranja boljši za občutljiva, obarvana in običajno umazana oblačila, pa Fortejeva dodaja, da je topla voda še vedno boljša za trdovratne madeže in belo perilo, iz katerega želite odstraniti mikrobe in alergene: "Če se želite znebiti madežev ali želite ubiti bakterije, zvišajte temperaturo," je pojasnila za GoodHouseKeeping.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV