Ste tudi vi med tistimi, ki zaradi koronavirusa še vedno delajo od doma? Delo od doma ima številne prednosti, med katere sodi predvsem dejstvo, da ne izgubljamo časa s prevozom na in z dela. Če smo dovolj samokritični in disciplinirani, lahko postorimo čez dan veliko več stvari, kot bi jih sicer, dodatno pa je seveda največja prednost, da lahko zdaj nekoliko drugače razporejamo svoj čas, pri čemer ga nekaj ostane tudi za aktivnosti, ki si jih morda prej nismo mogli privoščiti. A kot pravijo, ni vse zlato, kar se sveti. Delo od doma zahteva včasih tudi nekoliko večji napor, predvsem pa nismo vsi enaki pri tem, ko beseda teče o že omenjeni samodisciplini. Pri tej imajo nekateri ljudje težave s postavljanjem urnika, saj sedaj niso tako rekoč na očeh svojega šefa. Drugi imajo težave drugje. Ena večjih težav, ki se lahko pojavi, je prenajedanje s hrano, do katere lahko zdaj dostopamo kadarkoli in praktično kjerkoli. Pri tem so najbolj na udaru tisti, ki že pred samo karanteno in pred odrejenim delom od doma niso imeli redne prehrane in so denimo jedli, ko so pač lahko. Tudi tukaj težavo povzroča samodisciplina, s katero pa imamo občasno težave prav vsi. Kako se torej izogniti prenajedanju pri delu od doma in kaj je pomembno? Kot pri vseh ostalih stvari v življenju - urnik!
Določite si urnik in se ne prehranjujte v času službe
Zelo pomemben je urnik dela in tudi ter predvsem prehranjevanja. Nikar ne povzemite miselnosti, da ste zdaj tako rekoč popolnoma svobodni in lahko delate, kar želite. Delo od doma je popolnoma enako, kot če bi bili fizično prisotni na delovnem mestu, vsaj z vidika delovnih obvez. Vse naloge in projekti, ki nam visijo nad glavo, se morajo še vedno opraviti, tekoče stvari morajo teči gladko, in nobena stranka, odvisno seveda, v katerem sektorju delamo, nas ne bo počakala. Zato je toliko bolj pomembno, da smo samo disciplinirani in na trenutke tudi samokritični. Če vidite, da vam od časa do časa primanjkuje motivacije, se morate 'pogovoriti sami s seboj'. Enako velja za prehranjevanje. Bi si pri fizičnem delu v službi privoščili, da bi na vsake pol ure nekaj jedli in to v pričo vaših sodelavcev, morebiti tudi v pričo vaših strank? Po vsej verjetnosti je odgovor ne. Če delate na primer od osmih do štirih, vam pripada pol ure malice in tako naj bo tudi pri delu od doma. Seveda si lahko pri delu od doma privoščimo manjša odstopanja, a uredite si svoj urnik, ki vam ustreza, nikar pa ne posegajte po prigrizkih, kadarkoli se vam zahoče.
V naprej si sestavite jedilnike
V povezavi s prejšnjo točko je torej pomembno, da imamo organizacijo in nek okviren plan. Pravzaprav, seveda odvisno od delovnega mesta, ni pomembno, kako si organiziramo svoj čas in kdaj delo opravljamo, pomembno je to, da je delo opravljeno. Če smo dovolj samokritični in dovolj poznamo sami sebe, posledično pa vemo, da nas recimo hrana kaj hitro spravi v skušnjavo, si v naprej sestavimo jedilnike za vsaj en dan naprej, pripravimo živila in poskrbimo, da bodo v našem hladilniku in v naši omari. Temu primerno se nato prehranjujmo in se držimo urnika.
Posegajte po zdravih prigrizkih
Če ste eden izmed tistih, ki se preprosto, tudi sicer v službi, ne more upreti občasnim prigrizkom, si določite in posegajte po zdravih različicah. Izberite tiste, ki so zdrave, a še vedno vam ljube. Tovrsten način je dober, saj pretentamo lastne možgane v to, da ves čas jemo, a hkrati posegamo po zdravi hrani, ki je dobra za nas, pri tem pa se ne tudi ne redimo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV