Kaj je treba hraniti v hladilniku?
Zeleno listnato zelenjavo shranite v plastični vrečki. Lahko bi uporabili tudi bolj ekološko plastično posodo, a ta ne sme biti nepredušno zaprta. Če je zelenjava precej umazana, jo lahko, preden jo pospravite, operete, vendar jo v tem primeru vedno tudi posušite. Zavijte jo v papirnato brisačo ali čisto kuhinjsko krpo in šele nato shranite v plastični vrečki oziroma posodi. Tudi sicer zelenjavo, če je vlažna, pred shranjevanjem v hladilniku najprej osušite.
V hladilnik sodi kar precej zelenjave: brokoli, zelje, cvetača, ohrovt, kumare, paprika, bučke ... Vse je najbolje zaviti v plastične vrečke. A da bi se vedli bolj ekološko, ni treba, da vsakič uporabite nove. Z njimi lepo ravnajte in jih imejte le v ta namen. Očistite jih, posušite in uporabite čim večkrat.
Stebla špargljev ovijte z vlažno papirnato brisačko, nato jih zavijte v vrečko. Lahko jih tudi postavite v kozarec hladne vode. Vrečko v tem primeru poveznite čez in pritrdite na kozarec z gumico. Na enak način lahko shranite sveža zelišča. A medtem ko se peteršilj enako dobro počuti v hladilniku ali na sobni temperaturi, torej na kuhinjskem pultu, je baziliko mogoče hraniti le na slednji način. Kot pri cvetju redno menjajte vodo.
Gob ne hranite v plastični, temveč v papirnati vrečki, ravno tako v hladilniku. Pazite, da zelenjave nikoli ne hranite tesno skupaj. Vmes mora krožiti zrak.
Kaj je bolje hraniti v kuhinjski shrambi ali kleti?
Nekatera hrana potrebuje hladen, temen, suh prostor. Korenasto in gomoljnato zelenjavo kot tudi buče je mogoče hraniti tu ali v hladilniku. V tega nikoli ne pospravite česna, čebule in krompirja (tako navadnega kot sladkega). Njihovo mesto je vedno v shrambi, kjer pa čebule nikakor ne postavite zraven krompirja. Po drugi strani sta lahko brez težav skupaj čebula in česen. V shrambi lahko čakajo tudi jabolka ali hruške, vedno ločeno od krompirja. Tega nikoli ni dobro imeti v plastični vrečki, lahko pa je v papirnati.
Kaj lahko stoji na kuhinjskem pultu?
Kot smo že omenili, lahko v kozarcu vode na pultu hranite svežo baziliko ali peteršilj. Nikar v hladilnik kar takoj ne pospravite paradižnika. Ta naj stoji na pultu, vendar nikoli na soncu. Šele ko je tik pred tem, da bi se lahko pokvaril, vi pa ga še ne morete pojesti, ga položite v hladilnik, kar mu podaljša rok trajanja. Enako velja za avokado, ki lahko dozori le na sobni temperaturi.
Večino sadja hranimo na sobni temperaturi. Slive, breskve, mango, ananas, banane, limone, tudi hruške ali jabolka ... Šele ko postaja prezrelo, ga, če ga ne morete takoj pojesti, preselite v hladilnik.
Večina sadja izloča etilen. To je plin, ki povzroči, da hitreje zori vse, kar je v bližini. Če imate avokado, ki bi ga radi pojedli čim prej, lahko to izkoristite in zraven položite jabolka, hruške, banane, breskve, marelice, grozdje, tudi paradižnik ... Če želite, da traja čim dlje, pa ga – nasprotno – položite stran od naštetega sadja. Če tega ne boste hitro pojedli, tudi ne hranite skupaj različnih vrst. V hladilniku sadje prav tako položite stran od zelenjave.
Vedite se odgovorno
Pravilna hramba je pomembna, saj tako sadje in zelenjava dosežeta optimalen okus in dlje časa ohranita svežino. S tem preprečite, da bi v smeteh končale prevelike količine hrane. Čeprav gre za organski odpadek, spoštujte delo tistih, ki so sadje in zelenjavo, ki je končala v vaši kuhinji, pridelali, pobrali in pripeljali do prodajnega mesta. Vedite se odgovorno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV