Krivec je plin
Sadje in zelenjava proizvajata plin etilen. Ta je pravzaprav rastlinski hormon v plinastem stanju. Nima vonja in je človeškim očem neviden. Njegova naloga je pomembna – povzroča zorenje, zaradi česar ga imenujejo tudi zorilni plin.
Nekatere vrste ga sproščajo več
Zagotovo ste že kdaj slišali nasvet: če želite, da kaj prej dozori, zraven položite jabolko. Ta res izloča zelo veliko etilena. Nekatere vrste ga proizvajajo predvsem do trenutka, ko dozorijo. Jabolka pa sodijo med tiste, ki ga precej sproščajo celo, ko so že zrele.
V slednjo skupino se uvršča predvsem sadje. Poleg jabolk zelo veliko etilena izločajo zrele banane. Malo manj, a še vedno precej, pa še hruške, breskve, nektarine, marelice, slive, fige, mango, avokado in melone. Teh sadežev nikoli ne shranjujte skupaj z živili, ki so na etilen občutljiva, saj se bodo prej pokvarila.
Vse sadje, ki smo ga omenili, je pravzaprav hkrati občutljivo na delovanje etilena, zaradi česar ni dobro, da posamezne vrste shranjujete skupaj.
Tudi sadeži iste vrste vplivajo na zorenje drug drugega. Zato je najbolje skupaj shranjevati približno enako dozorele oziroma ves čas preverjati, da določeni niso postali prezreli ali celo gnili. Bolj kot je sadež zrel, več etilena oddaja. Zato ga morate izločiti, preden pospeši zorenje preostalih in vodi v prezgodnje kvarjenje. Enako velja za poškodovano sadje.
Če ste denimo kupili šop banan in ne želite, da vse dozorijo naenkrat, jih lahko del pustite na pultu in del pospravite v hladilnik. Slednji bo proces zorenja zavrl.
Nekatere vrste so na etilen le občutljive
Nekatere vrste sadja in zelenjave, potem ko dozorijo, izločajo bolj malo plina, zaradi česar jih lahko shranjujete skupaj. Sem spada večina zelenjave: brokoli, brstični in navadni ohrovt, korenasta in gomoljasta zelenjava, kot sta korenje in rdeča pesa, šparglji, kumare, bučke, jajčevec, paprika, listnata zelenjava, kot je solata, česen in čebula.
A nekatere od teh vrst so občutljive na etilen. Če jih boste shranili z nečim, kar ga oddaja, se bodo prej pokvarile: brokoli bo porumenel, jajčevec porjavel, korenje bo grenko, špinača uvenela ...
Med zelenjavo etilen, potem ko sta že zrela, sproščata paradižnik in krompir. Slednjega umaknite stran od česna in čebule.
Nekatero sadje, potem ko dozori, ne izloča več etilena: jagodičje, češnje, limone in limete, grozdje. Kaki, kivi in lubenica ga ne proizvajajo, vendar so nanj bolj občutljivi.
Vsekakor lahko tudi sami opazujete sadje in zelenjavo in odkrijete, kako se obnesejo različna parčkanja. S takšnim opazovanjem so pravzaprav sami znanstveniki odkrili vpliv etilena. Posumili so, da nekaj mora vplivati na hitrejšo pokvarljivost v določenih okoliščinah.
Ko želite izkoristiti delovanje etilena
Ko želite, da kaj prej dozori, lahko izkoristite znanje o delovanju etilena. Kar oddaja več tega plina, lahko zaprete v vrečko ali zaprto posodo. S tem bo plin ujet in bo pospešil zorenje. Drug način je, da zraven položite jabolko ali zrelo banano.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV