Nimate načrta
Spomladanskega čiščenja se lotevate brez načrta. Vsekakor bo domovanje čistejše, a ne tako čisto, kot bi lahko bilo. Raje vzemite list papirja za vsak prostor. Spodaj naredite natančen seznam opravil in najbolj smiseln vrstni red, po katerem jih lahko odkljukate.
Vse poskušate opraviti naenkrat
Bolje je, če vaš načrt ni preveč ambiciozen. Opravila na seznamu si porazdelite na več dni, lahko tudi tednov. Z lažjim srcem se jih boste lotili, če boste vedeli, da vas recimo čaka samo pomivanje oken, ne pa denimo še pomivanje pečice ali celo čiščenje celotne kuhinje. Bolj boste natančni.
Ne pripravite si vsega, kar potrebujete
Tudi seznam vsega, kar potrebujete, da lahko opravite določeno nalogo, je del načrtovanja. Tako lahko vnaprej dokupite vse, česar vam je zmanjkalo. Ko se lotite dela, je vse pri roki in ničesar ne iščete.
Čistite sami
Naloge spomladanskega čiščenja bi morali porazdeliti med vse člane gospodinjstva. Prav tako poiščite pomoč, ko je treba denimo premikati težje elemente, saj so negativne posledice spomladanskega čiščenja lahko poškodbe.
Ne pazite na zaščito
Delate s kemikalijami, morda plezate po lestvi, se sklanjate čez odprta okna ... Na prvem mestu naj bo varnost. Nosite rokavice, lahko si še čez usta in nos nadenete masko. Zračite. Nekaj časa se izplača tudi nameniti razmisleku, kako lahko delo opravite, ne da bi se pri tem spravili v nevarnost.
Izogibate se določenim opravilom
Vedno znova si rečete, da boste pečico očistili naslednjič. In tako mine leto pa morda še eno ... Pomislite, ali se nečesa izogibate, in se letos tega lotite najprej.
Začnete z najlažjim
Napaka. Vedno začnite s tistim, kar vas najbolj odbija. Seveda se ni treba vseh takšnih opravil lotiti hkrati. A lažje boste zadihali, ko jih boste prečrtali s seznama. Preostalega se boste lotili skorajda z veseljem. Tudi zato je dobro imeti načrt. Težje se pretvarjate, da vam nečesa ni treba narediti.
Uporabljate umazane čistilne pripomočke
To je presenetljivo pogosta napaka. Tudi vi z umazano krpo le prenašate umazanijo z ene površine na drugo, po možnosti celo z bolj umazane na čistejšo? Čistilne pripomočke je treba ravno tako redno čistiti. Ko postanejo preveč umazani, si je treba priskrbeti nove. Ko pripravljate načrt čiščenja, preverite, katere je treba zamenjati, in jih pravočasno kupite.
Začnete pri tleh
Čistiti se vedno začne zgoraj in konča pri tleh. Zadnji korak predstavljata sesanje in pomivanje tal. Umazanija z zgornjih delov namreč pada navzdol. Če boste najprej očistili tla, boste opravilo morali ponoviti.
Niste pozorni na to, česa več ne uporabljate
Če imate v domovanju kup stvari, ki jih ne uporabljate in jih bržkone nikdar ne boste, si otežujete trenutno in nadaljnje čiščenje. Dom tudi težje vzdržujete pospravljen. Morda imate omare, ki so polne stvari, ki jih ne uporabljate. Takšne stvari raje podarite. Če ste obdani izključno s stvarmi, ki jih potrebujete, in če ne dovolite, da se nabira navlaka, se bolje počutite, za povrh lažje čistite in vzdržujete vse na svojem mestu. Med vsakim spomladanskim čiščenjem preverite, česa več ne potrebujete.
Čiščenja si ne naredite zabavnega
Če lahko, poslušajte glasbo. Na koncu se nagradite. Lahko si denimo naročite večerjo, da vam ni treba umazati kuhinje in se znova lotevati čiščenja.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV