Gripa je pogosta bolezen, ki jo spremljajo bolezenski simptomi in znaki, kot so mrazenje, izčrpanost, visoka temperatura, glavobol, bolečine v mišicah in kosteh, dražeč občutek v žrelu in suh kašelj. Razen kašlja, ki lahko traja več tednov, znaki po navadi izginejo v dveh do sedmih dneh. Gripa se zlahka razširi z dotikom, toda z upoštevanjem dobrih higienskih praks, kot sta umivanje in razkuževanje rok, se lahko bolezni izognete.
Študija iz leta 2008 je pokazala, da lahko virus gripe na koži živi le približno 5 minut. To je zato, ker naša koža proizvaja protimikrobne snovi, ki pomagajo ubiti mikrobe in nas varujejo pred okužbami. Najboljši način, kako se znebite mikrobov na rokah, je umivanje z milom in vodo vsaj 20 sekund.
Če ste izven hiše in nimate dostopa do kopalnice, je naslednja najboljša uporaba razkužila za roke. Preverite etiketo in uporabite razkužilo, ki vsebuje vsaj 60 odstotkov alkohola, da boste lahko učinkovito uničili mikrobe.
Če mislite, da so vaše roke kontaminirane, je drug pomembni korak ta, da se ne dotaknete obraza, saj je to pogost način širjenja virusov, je zapisal Insider.
Na tkanini lahko virus živi približno 8 do 12 ur
Zaradi vlage v pralnem stroju lahko posteljnina, zlasti blazine, pa tudi vsakodnevna oblačila postanejo žarišča okužbe. Pralni stroj ni namenjen razkuževanju oblačil, vendar se lahko z belilom tudi znebite virusa.
Pomaga tudi pranje pri najvišji temperaturi, saj virusi ne morejo preživeti temperature nad 60 stopinj Celzija.
Za druge mehke predmete v vaši hiši, kot je kavč, lahko uporabite razkužilo, da se znebite mikrobov, toda izogibajte se sprejem na osnovi belil, saj lahko spremenijo barvo tkanin. Namesto tega se držite razpršil brez belila in s sestavinami, kot je peroksid, oziroma prej testirajte pršilo na skritem delu.
Kelly Reynolds, mikrobiologinja s fakultete Mel and Enid Zuckerman College of Public Health v Arizoni, pojasnjuje, da virus gripe najdlje živi na trdih površinah: "Virus gripe preživi od 24 do 48 ur na nerjavnem jeklu in plastiki. Tako lahko živi do tri dni na trdih površinah, kot so držala na avtobusu in kljuke na vratih."
Poleg trdih površin je treba paziti tudi na predmete, ki se jih pogosto dotaknemo, kot so na primer mobilni telefoni, ročaji na vratih, pipe in stikala za luči. Zato ne pozabimo razkužiti tudi njih.
Preberite še:
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV