Dominvrt.si
Pri konstrukcijski zaščiti mora biti zagotovljeno hitro in varno odtekanje vode, pri tem pa les ne sme biti v neposrednem stiku z zemljo.

Edina zaščita, ki jo potrebuje vaš les

N.R.A.
12. 06. 2020 15.00
0

Če je bilo včasih prepričanje, da je le betonska gradnja optimalna, danes vemo, da leseni objekti niso nič manj stabilni, močni in trajnosti kot druge vrste gradnje, enako pa velja za pohištvo in preostale elemente. Pravzaprav lahko rečemo, da v nekaterih primerih leseni elementi predstavljajo še večjo stabilnost in trajnost. Tovrstni elementi potrebujejo le ustrezno zaščito.

Les je izjemno topel in naraven material.
Les je izjemno topel in naraven material. FOTO: Arhiv ponudnika

Leseni gradnji nekateri pravijo gradnja prihodnosti. Les je namreč topel material, ki v ljudeh vzbuja popolnoma drugačne občutke kot betonska gradnja, neglede na to, ali govorimo o pomožnih ali samostojnih objektih, lesenih vrtnih utah, vrtnemu pohištvu ali nadstreških. Les je izjemno trpežen material, seveda če mu damo ustrezno zaščito. S tem ga 'zaščitimo', mu podaljšamo življenjsko dobo, ne smemo pa pozabiti, da z ustrezno zaščito izboljšamo tudi estetsko vrednost samega lesa. S premazovanjem na lesu dosežemo različne dekorativne lastnosti od barve, otipa in sijaja, pomembno je le, da les pravočasno in redno obnavljamo, saj se različni premazi s časom izrabljajo zaradi različnih dejavnikov.  

Zakaj je les vedno bolj priljubljen – tako pri gradnji kot pomožnih elementih?

Les je izjemno topel in naraven material, ki v nasprotju z umetnimi materiali pri gradnji zagotavlja toplino, svežino in občutek domačnosti. Je eden najpomembnejših in najpogostejših konstrukcijskih in dekorativnih elementov pri gradnji naših domov, v svoji osnovni obliki pa daje svojevrsten pečat prisotnosti narave v našem domu. Če ga primerjamo z betonom, mu je vsekakor treba zagotoviti več zaščite pred različnimi okoljskimi dejavniki – od dežja, snega, navsezadnje tudi pretiranega sonca in vročine, ki prihaja. V primerjavi z umetnimi materiali je les na drugačen način podvržen staranju in raznim škodljivcem, zato ga je treba primerno zaščititi in negovati.

Če les in leseni objekti na prostem niso primerno zaščiteni, se to najprej opazi na propadanju površine, pozneje pa na propadanju celotnega lesenega predmeta, zaradi česar lahko nastanejo večji stroški. Za dobro zaščito lesa so zato pomembne konstrukcijska, kemična in fizikalna zaščita.  

Pri konstrukcijski zaščiti mora biti zagotovljeno hitro in varno odtekanje vode, pri tem pa les ne sme biti v neposrednem stiku z zemljo. Kemična zaščita vsebuje uporabo zaščitnih sredstev, ki vsebujejo aktivne snovi, ki preprečujejo razvoj lesnih škodljivcev. Zadnja, fizikalna zaščita pa je zaščita s premaznimi sredstvi, ki učinkujejo vodoodbojno in les ščitijo pred prej omenjenimi vremenskimi vplivi.  

Pri konstrukcijski zaščiti mora biti zagotovljeno hitro in varno odtekanje vode, pri tem pa les ne sme biti v neposrednem stiku z zemljo.
Pri konstrukcijski zaščiti mora biti zagotovljeno hitro in varno odtekanje vode, pri tem pa les ne sme biti v neposrednem stiku z zemljo. FOTO: Arhiv naročnika

Kako in s čim torej zaščititi lesene površine?

Pomembno je, da izbiramo premaze in premazna sredstva, ki so kakovostna in nam omogočajo dolgotrajno zaščito, pozorni pa moramo biti tudi na to, da glede na tip lesa in objekt zberemo primerne in ustrezne premaze. JUBIN Lasur je lazura na vodni osnovi, ki les obarva, ker pa je transparentna, ostane struktura lesa še vedno vidna. Lazura je vodoodbojna in paroprepustna, tako da voda, ki prodre v les, iz njega izhlapi. Obnavljanje je preprosto – površino je treba le rahlo obrusiti in obrisati, da se odstrani prah in neoprijete delce. V nadaljevanju imate na voljo JUBIN Decor universal, ki je pokrivni premaz na vodni osnovi. Pokrivni premazi vsebujejo več pigmentov, tvorijo debelejši film in v nasprotju z lazurnimi premazi strukturo lesa popolnoma prekrijejo in s tem tudi morebitne napake. Ker pokrivne barve niso paroprepustne, je njihovo obnavljanje nekoliko zahtevnejše. Oba izdelka imata certifikat, da sta primerna za stik z živili, zaradi česar bo odločitev pri izbiri premaza za zaščito in dekoracijo vrtnih garnitur, še posebej miz, toliko lažja. Izdelka sta na voljo v gotovih barvnih odtenkih, pri podjetju JUB pa vam ju lahko zniansirajo v željnem odtenku na JUMIX mešalnih centrih.

Kakšno zaščito uporabiti, če je pohištvo novo?

Če imate denimo popolnoma novo vrtno uto, nadstrešek ali vrtno pohištvo, se priporoča, da les najprej premažete z osnovnim premazom. Tukaj imate na voljo JUBIN Decor primer – osnovni premaz za les, ki blokira vodotopne lesne substance (tanin) in tako prepreči pojav rumeno-rjavih madežev na površini zaključnega premaza. Za popravilo površinskih napak in poškodb na lesu se priporoča JUBIN Akrilin – kit za les, ki učinkovito sanira površinske napake do 3 mm.

Vsi navedeni izdelki se hitro sušijo in nimajo neprijetnega vonja. Svetuje se premazovanje  pri temperaturi od +5°C do + 25°C. Zelo pomembna je tudi izbira orodja – za izdelke na vodni osnovi je najbolje uporabiti čopiče z razcepljenimi sintetičnimi ščetinami ali kratkodlake valjčke iz velurja. V podjetju JUB imate na voljo prav vse vrste premazov za lesene površine in različne pripomočke, ki vam bodo delo še bolj olajšali.

Les je treba ustrezno zaščititi.
Les je treba ustrezno zaščititi. FOTO: Dreamstime

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854